Fabrika Duman dedektörü yükseklik sorunu

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım;

Geçen fabrikaya itfaiyeden denetim yapmaya geldiler. Halihazırda mevcut olan duman dedektör sistemimizin demonte edilip çatının 20cm altına montajının yapılmasını istediler(duman dedektörleri çatının yaklaşık 1.5m altında olan metal kablo kanalının altına montajlı). Sepep olarakta yangın çıkması halinde dumanın; dedektörün üstünde birikeceğini ve dumanın yeterince yoğunluğa ulaşamadığından duman dedektörünün algılama yapamayacağını söylediler(Fabrika 2000m^2 ve yükseklik yaklaşık 12m ve 24 adet homojen dağılmış duman dedektörü var).

Mevzuatı inceledim geniş hacimli ve yüksek binalarda ışın tipi (beam) duman dedektörü kullanın diyor.

sizce ne yapmalım 24 adet duman dedektörünün demonte edilip çatıının 20cm aşağıya takılması bana maliyeti 4000 tl. Fakat ışın tipi dedektör kullanmanın maliyeti bunun 2 katı valla ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba.Bu dedektörlerinizin bu gaz veya duman algılamasında optimum (En iyi,ideal) kararlılıkla çalışacağının zaten kendi kullanım kitapçıklarında belirtilmesi de lazımdır.Örneğin doğal gaz alarm devresinin bizzat da kendi evimde kişisel montajını yaparken özellikle de buna dikkat etmiş ve kullanım kitabı (Instruction) içinde tam tavan seviyesinde değil de tavandan 10-15 cm aşağıda çalışmasının bu çalışma kararlılığını ve çalışma hassasiyetini daha da artırabildiğini okuyup da görmüştüm.

İtfaiye heyetinden gelen kontrolör elemanları içinde sizin dedektörlerinizin tip ve modelini baz alarak bu tavsiye yapılmışsa mutlaka bir temele (kaynağa) da dayandırılmıştır.Ama genel manada tüm dedektörler için bu tavsiye de yapılmışsa bence çok esnek bir söylem de olmuş olabilir bu durum.Sizin bu dedektörlerin teknik dökümanları üzerinden özel bir inceleme ve araştırma da yaptıktan sonra bu konuda tam karar verebilmeniz bence daha uygunu olur.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Bu tür yüksek yapılarda en uygun çözüm Beam Dedektör(ışın tipi dediğiniz) kullanmak olacaktır.

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım;

Geçen fabrikaya itfaiyeden denetim yapmaya geldiler. Halihazırda mevcut olan duman dedektör sistemimizin demonte edilip çatının 20cm altına montajının yapılmasını istediler(duman dedektörleri çatının yaklaşık 1.5m altında olan metal kablo kanalının altına montajlı). Sepep olarakta yangın çıkması halinde dumanın; dedektörün üstünde birikeceğini ve dumanın yeterince yoğunluğa ulaşamadığından duman dedektörünün algılama yapamayacağını söylediler(Fabrika 2000m^2 ve yükseklik yaklaşık 12m ve 24 adet homojen dağılmış duman dedektörü var).

Mevzuatı inceledim geniş hacimli ve yüksek binalarda ışın tipi (beam) duman dedektörü kullanın diyor.

sizce ne yapmalım 24 adet duman dedektörünün demonte edilip çatıının 20cm aşağıya takılması bana maliyeti 4000 tl. Fakat ışın tipi dedektör kullanmanın maliyeti bunun 2 katı valla ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba

İtfaye nin hazırlamış olduğu rapor doğrudur özellikle tavan yüksekliğinın 6 metreyi aştığı ve çatının ondilün yada benzeri kaplama malzemesiyle kapalı olduğu mekanlarda normal duman dedektörleri sağlıklı çalışamazlar beam dedektör daha sağlıklı çalışır fakat beam dedektörün konulduğu alanda da forklift tarzı iş makineleri yada yükleme yapan makinelerin olmaması gerekir çünkü bu cihazlarda beam dedektörün sahte alarm vermesine sebeb olurlar

Bende diğer arladaşlara katılıyorum maliyeti biraz yüksek olmasına karşın beam dedektör kullanmak hem zahmetsiz hem kullanışlı hemde kısa yolda çözüm demektir 20 ila 100 mt ye kadar görebilen modelleri mevcuttur

Hocam beem dedektörü dogru olan 15 metrede duman dedektorude calisir ama 15 metreye dedektoru dolduracak kadar duman cikana kadar fabrika zaten kül olur

Ben olsam 24 adeti söküp itfayenin istedigi yere takardım.
Zaten duman dedektörlerinin mantıgı Beam dedektörlerin mantıgı ile aynı(Optik duman dedektörü için) şekilde çalışır.yani içinde infrared bir led ve alıcısı vardır.duman işıgın geçişini engellediginde bunu alarm çıkışı olarak verir.Ayrıca bu dedektörlerin içinde sıcaklık artış ve sabit yüksek sıcaklık sensörleri vardır.yani sıcaklıgın zamana göre artış hızını ölçerek alarm çıkışı verir.Beam dedektörlerde bu işlem yoktur.
24 tanenin yaptıgı işi tek bir tane Beam dedektöre yüklemektense işi 24 e bölmek en mantıklısı.
Bu işlerin şakası olmaz,işten kaçmadan mükemmeli yapmakta fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri