Fabrika değil Dükkan

Sayeban

Üye
Arkadaşlar Selamun Aleyküm. Liseden Elektrik çıkışlıyım. Dalım Tesisat ve Pano. 2 Yıllık üniversite bitirdim bölümüm Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi. Fabrika ortamında biraz bulundum ortamı sevemedim. Şuan açıköğretim okuyorum nasipse 2 yılda bitirmeyi planlıyorum. 2 yıldan sonra askere gidip ne iş yapacaksam o işe yönelmeyi düşünüyorum. Ancak bu 2 yıl içerisinde tecrübe kazanmak adına bir işe başlamam lazım. Otomasyon ve elektrik bölümlerinde fabrika ortamı dışında başka çalışma alanı bulamadım. Ama elektrikçi dükkanı açıp kendi işimi yapma eğilimim daha ağır basıyor. Kafam karışık değerli yorumlarınıza ihtiyacım var.

Yorumunuz için teşekkürler araştıracağım.

Arkadaşlar Selamun Aleyküm. Liseden Elektrik çıkışlıyım. Dalım Tesisat ve Pano. 2 Yıllık üniversite bitirdim bölümüm Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi. Fabrika ortamında biraz bulundum ortamı sevemedim. Şuan açıköğretim okuyorum nasipse 2 yılda bitirmeyi planlıyorum. 2 yıldan sonra askere gidip ne iş yapacaksam o işe yönelmeyi düşünüyorum. Ancak bu 2 yıl içerisinde tecrübe kazanmak adına bir işe başlamam lazım. Otomasyon ve elektrik bölümlerinde fabrika ortamı dışında başka çalışma alanı bulamadım. Ama elektrikçi dükkanı açıp kendi işimi yapma eğilimim daha ağır basıyor. Kafam karışık değerli yorumlarınıza ihtiyacım var.
Geçen gün çıraklık eğitime gittim ben 1995 e.m.l. elektrik mezunuyum ve bizim zamanımızda ustalık ve işyeri açma belgesi mezun oldulup bir yıl sigortalı çalışma şartıyla veriliyordu şimdi mezun olunca diploma ile ustalık belgesi bunun diğer adı da işyeri açma belgesi veriliyormuş.Tecrübe olmadan diploma ne işe yarar?Ben iki parmağı ile tornavida kullanan stajyer gördüm bende ne stajımda yeterli bilgi sahibi olabildim nede okulda,öğrendiklerimi çalışarak tecrübe ederek öğrendim.Siz anladığım kadarıyla sürekli okumuşsunuz.Hem iş tecrübeniz yok ve müşteri potansiyelinizde bu nedenle oluşmamıştır!Dünyanın en değerli ürününü satın eğer müşteri yoksa batarsınız.Bir ticarethanede en önemli şey memnun olan müşteridir.İşyerini açtınız ve aldığınız işleri bir usta ve uzman gibi çözemediniz o müşteri bir daha gelmez ve gelecek başka müşterilere de engel olur.Elektrik ve otomasyon malzeme ile birlikte uzmanlık isteyen bir iş otomasyon mühendisinin yazılımda yapamadığını meslek lisesi mezunu otomasyoncunun yapabildiğine şahit oldum.Bunu tecrübe ile yapabiliyor.Çıraklığını yapmadığın işin ustalığı yapılmaz benim size tavsiyem bir otomasyon firmasında kendi işinizde pişin sonra biraz sermaye ve imkan varsa kendi işinizi yapın derim.Sizi üzdüysem kusura bakmayın bende kendi işyerimi çatım 3 sene önce bulunduğum yere yeni taşındığım için çevrem yoktu ve iş battı.

Estağfurullah. Değerli yorumlariniz için teşekkür ederim tespitleriniz çok doğru. Peki Otomasyon bölümünde kendi işimi nasıl yapabilirim fikir alabilir miyim?

DGS ile mühendislik fakültesine geçip bitirmenizi tavsiye ederim.

Denedim Dgsyi ama olmadı bi daha deneme fırsatım yok malesef

Estağfurullah. Değerli yorumlariniz için teşekkür ederim tespitleriniz çok doğru. Peki Otomasyon bölümünde kendi işimi nasıl yapabilirim fikir alabilir miyim?
Otomasyon firmaları fabrikalarda modernizasyon makine imalat ve revizyon işleri yapar.Ama bu işi önüne gelen firmaya vermezler tecrübe ve referans isterler.Bu işte çalışıp kendi işini yapanlarda referans olarak eski işyerinde yaptıkları projeleri sunar.

Anladım çok teşekkür ederim bilgi ve tecrübelerinizle destek olduğunuz için.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri