Fabrika da enerji tasarrufu

Bence de ,

Öncelikle enerjiyi en çok tüketen cihazlara yönelin. Verimsiz motor ve pompaları daha verimli pompalarla değiştirin. Chiller soğutma sistemi var ise mesela pistonlu kompresörler yerine vidalı tip kompresörlere soğutma gruplarına geçiniz.

Siz aydınlatma ile başlamışsınız ama aydınlatma sizin toplam enerji harcamanızın ne kadarını oluşturuyor sanki devede kulak gibidir tahmin ediyorum.

Önceliğiniz en çok güç çeken yüklerinizde nasıl iyileştirme yapabilirsiniz ona bakınız.

Bence de ,

Öncelikle enerjiyi en çok tüketen cihazlara yönelin. Verimsiz motor ve pompaları daha verimli pompalarla değiştirin. Chiller soğutma sistemi var ise mesela pistonlu kompresörler yerine vidalı tip kompresörlere soğutma gruplarına geçiniz.

Siz aydınlatma ile başlamışsınız ama aydınlatma sizin toplam enerji harcamanızın ne kadarını oluşturuyor sanki devede kulak gibidir tahmin ediyorum.

Önceliğiniz en çok güç çeken yüklerinizde nasıl iyileştirme yapabilirsiniz ona bakınız.
Abi komple motorları kompresorleri değiştirerek tasarruf olur mu?..bunlari maliyeti ne olacak?..ne kadar tasarruf ettirecek?..verimsiz motor verimli motora gore % kac fazla tüketim yapar?..

Abi komple motorları kompresorleri değiştirerek tasarruf olur mu?..bunlari maliyeti ne olacak?..ne kadar tasarruf ettirecek?..verimsiz motor verimli motora gore % kac fazla tüketim yapar?..

Önce tabii ki fizibilite yapacaksın hesabı yaparken sadece elektrik parasına göre kaç yılda amorte eder durumunu değil. Yeni motor olduğu için arızasız çalışma süresini de düşüneceksin.

Motorlar için,asgari % 2,5 tur tasarruf.Genel-
de,güç fazlalıklarıda çözülürse % 5 tasarruf
yapılabilir.Hesabı buna göre ve asgari 10 yıl
geridönüş akıllı bir hesaptır.

Çalışırken ısı üreten makinalarda oluşan sıcaklığı, çalışması için ısıya ihtiyaç duyan makinalara adapte ederek tasarruf sağlanabilir. Örneğin; katı yakıt kullanan bi sitemde, sistem için ısı üretirken baca üzerine dolaştırılmış boru içinden geçen su ısınarak farklı bölgede kullanılabilir. Ekonomizer sistemlerini ayrıntılı olarak incelemenizi tavsiye ederim

Bence de ,

Merhaba,

Cevabınız için teşekkürler, hesaplarımıza göre çevre, fabrika içi ve ofis aydınlatmaları + klimalar elektrik tüketimimizin %30una denk gelmektedir, geri kalan %70den de %30u boyahane tesisinde kullanılmakta, o yüzden kolay bir yol olduğu için aydınlatmadan başladık.

Şu an boyahane üzerine odaklanmış durumdayız

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri