FABRİKA TOPRAKLAMASI HAKKINDA

eemabal

Üye
Arkadaşlar fabrika topraklaması hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Bildiğiniz gibi topraklama için birkaç yöntem ve bu yöntemlerin hesapları var. Benim fabrikamda temel betonu atılmış durumda. Dolayısıyla temel topraklaması yapamıyorum. Yapmayı düşündüğüm topraklama şu şekilde olacak. Fabrika çevresine örgülü bakır tel çekmek ve bakır çubuklara bunları sabitlemek. Ayrıca fabrika çelik sütunları galvanizli şerit ile bu bakır tellere birleştirmek.

Topraklama hesaplarından sadece birini kullanmak doğru mudur? Yoksa en az 2 veya 3 farklı yöntemi birleştirip topraklama yapmak daha mı uygundur?

Bu yöntem hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Doğru bir çalışma mı yapmış olunacaktır.

Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Fabrika binasının çevresini dönecek şekilde,monotron iletkenli,galvaniz çubuklu topraklama tesisatı düşünmenizde yarar var.

Topraklamayı temelde kaçırdıysanız galvaniz şeridi kolon filizleri hizasında atıp, demir filizlere irtibatlandırınız bunu her iki eksende yapıp ağ oluşturunuz. Bina çevresini de galvaniz şerit ile dönüp temel üst kotundan çıkan galvaniz şeritle irtibatlandırınız. Binanın çevresinde 4 adet test menholü oluşturun (şerit birleşimlerini burada yapınız.)

Fabrika binasının çevresini dönecek şekilde,monotron iletkenli,galvaniz çubuklu topraklama tesisatı düşünmenizde yarar var.

Sayın fahri yetiş,

Topraklamayla ilgili herhangi bir eğitim almadım. Çalıştığım şirketimde mühendis unvanıyla çalıştığım için bir projemizde acil olarak topraklama hesabı yapılması istendi. Forumlardan araştırıp bir şeyler yapmaya çalışıyorum fakat sizin önerdiğiniz yöntemin nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok. Dolayısıyla yapılış şekli ve hesaplama yöntemiyle ilgili bilgileri biraz daha açarsanız sevinirim.

Topraklamayı temelde kaçırdıysanız galvaniz şeridi kolon filizleri hizasında atıp, demir filizlere irtibatlandırınız bunu her iki eksende yapıp ağ oluşturunuz. Bina çevresini de galvaniz şerit ile dönüp temel üst kotundan çıkan galvaniz şeritle irtibatlandırınız. Binanın çevresinde 4 adet test menholü oluşturun (şerit birleşimlerini burada yapınız.)

Sayın YaşlıUzman,

Bir üstte yazdığım cevapta görüldüğü üzere birtakım eksikliklerim var. Bahsettiğiniz yöntem hakkında kabaca bir çizim yaparak açıklamalı bir şekilde hesap yöntemleri de dahil olmak üzere paylaşırsanız sevinirim.

" Gömülü iletken " veya " Dörtgen " hesaplama formüllerinden veya hesap programları ( Amper elektrik,Radsan vs ) ile hesaplatabilirsiniz.

Sayın YaşlıUzman,

Bir üstte yazdığım cevapta görüldüğü üzere birtakım eksikliklerim var. Bahsettiğiniz yöntem hakkında kabaca bir çizim yaparak açıklamalı bir şekilde hesap yöntemleri de dahil olmak üzere paylaşırsanız sevinirim.

dwg dosyayı ekleyebildim herhalde , topraklama hesabı genelde iki yöntemle yapılıyor bir logaritmik hesap birde sadece 4 işlemle olan iki hesaptada değerler birbirine yakın çıkıyor zaten sistemde kaçak akım rölesi zorunluluğu olduğundan çıkan ohmaj değeri çok küçük kalıyor.Ana pano odasına galvaniz şerit çekmeyi unutmayın(Koruma topraklaması) Ekli dosyayı görüntüle topraklama.rar

Son düzenleme:
dwg dosyayı ekleyebildim herhalde , topraklama hesabı genelde iki yöntemle yapılıyor bir logaritmik hesap birde sadece 4 işlemle olan iki hesaptada değerler birbirine yakın çıkıyor zaten sistemde kaçak akım rölesi zorunluluğu olduğundan çıkan ohmaj değeri çok küçük kalıyor.Ana pano odasına galvaniz şerit çekmeyi unutmayın(Koruma topraklaması) Ekli dosyayı görüntüle 14566

Sayın YaşlıUzman,

Proje için çok teşekkür ederim. Biz otomasyon projelerinde KAR hiç kullanmadık şuana kadar. Tesislerdeki topraklama için KAR kullanımı mecburi midir?

İşletme,tesis,fabrika,bina adı her ne olursa kaçak akım koruma sistemi olmak zorundadır. Bu büyük işletmelerde ana panoda röle*toroid*şalter kombinasyonu ile sağlanır, daha sonra selektiviteye uygun olarak önce 300mA(Yangın koruma), daha sonra 30mA(hayat koruma) K.A.K.R'si kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri