Fırın ve bulaşık makinası bağlayacam sorun olurmu

MiR4g3

Üye
yazanları okudum ama anlayamadım pek tek prize 2 alet bağlasak sorun yaratırmı bana olur veya olmaz diye yazarsanız ve izleyeceğim yolu söylerseniz çok sevinirim

bulaşık makinasının değerleri :
Bağlantı değeri (W)2400 W
Akım (A)10 A
Gerilim (V)220-240 V
Frekans (Hz)50; 60 Hz

fırının
elekrtik bağlanı değeri (W)3.500 W
Akım (A)16 A
Gerilim (V)220-240 V
Frekans (Hz)50; 60 Hz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
elektrik iç tesisler yönetmeliği
fırın
bulaşık makinası ve çamaşır makinasının
linyeleri bağımsız olsun ister.

tek prizde ikisini çalıştırırsan tesisatı yakarsın!!!

peki ne yapmam lazım

eğer ayrı bir hat çektirecek durumunuz yoksa tek dikkat etmeniz gereken nokta ikisinin aynı anda çalışmamasıdır.
bizim ev'de aynı durum mevcut. fırın, bulaşık makinası ve aspiratör bağlı tek prize. aynı aynda çalıştırırsan güzel güzel kablo yanığı kokusu duyabilirsin gerisini anlatmaya gerek yok tv'lerde duyuyoruz.

İkisini aynı anda çalıştırman elektrik tesisatına zarar verebilir. İkisinin de maks verimde çalıştığı anda biri 10A öteki 16A çekmesi demek
toplamda 26A akım çekmek zaten olanaksız çünkü prizin sigorta değeri zaten 25A dir büyük ihtimal. Bunun dışında toplamda 22A civarı akım çektiğini düşünürsek 220*22=4840watt demek. Bir prizden bu kadar güç elde edemezsin. Kabloları yakarsın dolayısıyla kaş yaparken göz çıkarırsın. Bu durumda yapman gereken ya yeni bir kablolama ile prizin yanında yen bir priz oluşturmak yada yukarıda arkadaşın dediği gibi aynı anda çalıştırmamak.

elektirikci kapıdan kanalla elektirik çekecek 120 tl istedi yaptırıyoruz iyimi bilmem

yüksek fiyat çekmiş:s aynı anda çalıştırmasan olmuyormu neden aynı anda olmasını istiyorsun?

Aynı anda çalıştırmamak gibi bir çözümü kesinlikle düşünmemek gerekir. Parasını düşünmeden ayrı hat çektirin kesinlikle, çok pahalı geliyorsa keşke bir kaç farklı yere sorsaydınız

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri