Fırın soğutucu fan modifikasyonu yardım

Brkkk

Üye
Merhaba. Bir hata yapıp biraz ilkel ankastre seti aldım. Pişirme sırasında çok buhar çıkarıp dolap içerisinde baya ıslaklık yapıyor. Kullanmaya devam edersem dolap şişecek.

Araştırmam sonucu fırınlarda soğutucu fan olduğunu öğrendim. Galiba bu sorunu çözmeye yarıyor. Ben de içerisine radyal fan koyarsam kasa içindeki sıcak havayı dışarı atıp bu durumu engelleyeceğimi düşünüyorum.

Sonuç olarak bir radyal fan, bir n/o limit termostat almam gerekiyor. Ancak bu havayı dışarı atacak sac parçası da gerekiyor. Beyaz eşya tamirinden anlayan varsa bana yol gösterebilir mi? Termostat nereye monte edilmeli, kaç derece olmalı, çıkma sac parçası nasıl bulurum ? Bahsettiğim sistem normalde fotoğraftaki gibi.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201224-213355_YouTube.jpg
    Screenshot_20201224-213355_YouTube.jpg
    178.8 KB · Görüntüleme: 28
Yedek parça satan işyerlerini ( internette de olabilir ) , olmazsa çıkma parça satan hurdacılarla görüşmeniz pratik bir çözüme ulaşmanıza yardımcı olur.

Bilgilerinizin çoğu yanlış. Soğutucu fanın ne anlamı var, bir taraf elk ısınma yaparken nereye vuruyor soğuk havayı? Yoğuşma nedir bilir misiniz? Cihazda ısı kaçağına sebep açıklık olabilir mi?

Fırınlarda olan fan ısıyı içeride etkin homojen olarak dağıtmaya yarar ve cihaz açık olduğu sürece devrededir yada komutatörde fansız çalışma şekli vardır. Burda resimdeki ankastre olmasından sebep olsa arkada mesafe kurtamadığından üstte yerleştirilmiş. Sanayide galvaniz sac tenekeden kova vb. metal malzeme eşya yapan yerler var resim göstererek ve ölçü vererek yaptırabilirsiniz.

Bilgilerinizin çoğu yanlış. Soğutucu fanın ne anlamı var, bir taraf elk ısınma yaparken nereye vuruyor soğuk havayı? Yoğuşma nedir bilir misiniz? Cihazda ısı kaçağına sebep açıklık olabilir mi?

Fırınlarda olan fan ısıyı içeride etkin homojen olarak dağıtmaya yarar ve cihaz açık olduğu sürece devrededir yada komutatörde fansız çalışma şekli vardır. Burda resimdeki ankastre olmasından sebep olsa arkada mesafe kurtamadığından üstte yerleştirilmiş. Sanayide galvaniz sac tenekeden kova vb. metal malzeme eşya yapan yerler var resim göstererek ve ölçü vererek yaptırabilirsiniz.

Ankastre fırınlarda üst dolap yanmasın diye arkadaşın anlattığı.gibi bir fan var. İçteki turbo fandan bağımsız. Çıkışı ön yüzeydeki yariklardan olur. Hattâ fırın kapansa bile 8-10 dakika daha çalışır sonra sıcaklığı düşürür ve durur.

Hocam güncel fırınlarda adet fan oluyor. Biri pişirme bölümünde ısının eşit dağılması için diğeri tesisatın ve yalıtımın olduğu bölümün soğuması için. Fırın kapağını açtığınızda düğmelerin hemen altında yarık vardır. Oradan içerdeki sıcak havayı atar. Sorunumu çözer mi çözerse nasıl yol izlemeliyim diye sormak istedim. Fan 60 70 tl arası satılıyor, llimit termostat da bulunabiliyor. Sacı nasıl temin ederim bilmiyorum. Termostat nereye vidalanmali bilmiyorum.
Yedek parça satan işyerlerini ( internette de olabilir ) , olmazsa çıkma parça satan hurdacılarla görüşmeniz pratik bir çözüme ulaşmanıza yardımcı olur.
Sac hariç hepsini bulabildim. Bir de sizce teşhisim doğru mu?
Ankastre fırınlarda üst dolap yanmasın diye arkadaşın anlattığı.gibi bir fan var. İçteki turbo fandan bağımsız. Çıkışı ön yüzeydeki yariklardan olur. Hattâ fırın kapansa bile 8-10 dakika daha çalışır sonra sıcaklığı düşürür ve durur.
Hava kanalı olacak sacı nasıl temin edebilirim ? Tamirci gezip bulmak zor gibi geliyor.

Alüminyum düz saç Bauhaus da bulunur. 40-50 derecelik bı termostati arkada az ısınan rahat bir yere tel ile tuttursan yeterli olur.

Son düzenleme:
Benim bildiğim izocam izolasyon olur, yine de ankastre sokmedim kesin bu şu diyemem.

Konuyla doğrudan ilgisi yok ama yeri gelmişken yazayım.
Hiç ankastreli evde oturmadım ama kiraya verdiğimiz ve ziyarete gittiğimiz evlerde görüyorum.
Bazı mutfaklarda fırın ocağın altından başka yere monte ediliyor. Bu tamamen tasarım hatası.
Fırın ocak davlumbaz aynı sırada üst üste olmalı. Ocakların arkasında fırının buharının çıkması için yarıklar vardır. Ordan çıkan buhar davlumbaza/aspiratöre gider.
Fırınlı ocaklarda da bu böyledir.
Ocak altına takılmayan fırınlar için önden çıkış uydurulmuş ama buhar mutfağa vs yayılıyor.
Arkadan çıkışlıda ise dolabın içine dağılıyor.
Nerden baksan tutarsız..
MCIM02335080_800x450_Ankastre_Serisi_Setler.jpg

(Not: Fotoda fırın doğru ama buzdolabı hatalı. Üste sıcak hava çıkacak boşluk bırakılmamış. Hele üstteki mobilya arka duvara kadarsa...)

Pisen şeylerin havasını vermiyor dışarı. buhar koku filan çıkmıyor dışarı. Sadece dıştan sogutuyor gibi düşün.

Pisen şeylerin havasını vermiyor dışarı. buhar koku filan çıkmıyor dışarı. Sadece dıştan sogutuyor gibi düşün.
Hocam soğutucu fan takma işlemini yaptım. Fabrikadan parçaları temin ettim ve az önce taktım. Gayet güzel çalışıyor. Şimdi fırına termostat için neon lamba takmak istiyorum. Bu iş hoşuma gitti :) neon lambayı direk üst rezistanstan alsam olur ancak termostat üzerinde boş bir uç var. Siz anlar mısınız? Yoksa hiç uğraşmadan rezistanstan mi alayım?

Ekli dosyalar

• 20201229_182453.jpg
    20201229_182453.jpg
    247.5 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular