Fırın Sıcaklık Kontrolü

Otomatik kumanda hakkında fazla bilgi sahibi değilim, PLC kullanmadan ; Bir fırının 300 dereceye gelene kadar 2 tane rezistansın çalışmasını, 300 dereceye ulaşınca rezistanslar'dan 1 tanesinin devreden çıkmasını istiyorum.
Hangi sensörü kullanma gerekli ve şema hakkında örnek olan varsa yardımcı olabilirmisiniz ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Emko sitesine girin PID kontrol cihazları ısı bölümünde oradan kaç adet rezistans kullanacaksınız hangi voltajla kumanda devresini yapacaksınız uygun olan ürünü seciniz.İsi algılama için elimko sitesine girin termokpl secin.Sonra rezistansı kontrol etmek için ssr alın.

Emko sitesine girin PID kontrol cihazları ısı bölümünde oradan kaç adet rezistans kullanacaksınız hangi voltajla kumanda devresini yapacaksınız uygun olan ürünü seciniz.İsi algılama için elimko sitesine girin termokpl secin.Sonra rezistansı kontrol etmek için ssr alın.
Cevabınız için teşekkür ederim. elimko tarzı bir cihaz kullanmadan fırın sıcaklığı bilgisine cihaz üzerinde görmeden, rezistansı otomatik olarak devreden çıkarıp tekrar devreye alabilir miyim ?

Cevabınız için teşekkür ederim. elimko tarzı bir cihaz kullanmadan fırın sıcaklığı bilgisine cihaz üzerinde görmeden, rezistansı otomatik olarak devreden çıkarıp tekrar devreye alabilir miyim ?
kuyruklu termostat kullanabilirsiniz en basiti

Otomatik kumanda hakkında fazla bilgi sahibi değilim, PLC kullanmadan ; Bir fırının 300 dereceye gelene kadar 2 tane rezistansın çalışmasını, 300 dereceye ulaşınca rezistanslar'dan 1 tanesinin devreden çıkmasını istiyorum.
Hangi sensörü kullanma gerekli ve şema hakkında örnek olan varsa yardımcı olabilirmisiniz ?
Bu kadar bi iş için PLC kullanmana gerek yok zaten. Kaba bir sıcaklık kontrolü yapacaksan 2 adet gazlı termostat kullanarak işi çözebilirsin. Termostatlardan 300 derecelik olanın NC kontağını, sıcaklık 300 dereceye gelince çıkmasını istediğin rezistansa seri bağla, sonra bu ikisinden oluşan yapıyı diğer rezistansa paralel bağla. Daha sonrada bu paralel devreye daha yüksek sıcaklık değerli diğer termostatın NC kontağını seri bağla. Devren hazır.
Hassas sıcaklık kontrolü gerekiyorsa pt100 veya thermocouple girişli bir sıcaklık kontrol cihazı kullanman gerekir. Güç 1500 W dan büyükse rezistansları sürmek için kontaktör veya SSR röle kullanman gerekir.

Bu kadar bi iş için PLC kullanmana gerek yok zaten. Kaba bir sıcaklık kontrolü yapacaksan 2 adet gazlı termostat kullanarak işi çözebilirsin. Termostatlardan 300 derecelik olanın NC kontağını, sıcaklık 300 dereceye gelince çıkmasını istediğin rezistansa seri bağla, sonra bu ikisinden oluşan yapıyı diğer rezistansa paralel bağla. Daha sonrada bu paralel devreye daha yüksek sıcaklık değerli diğer termostatın NC kontağını seri bağla. Devren hazır.
Hassas sıcaklık kontrolü gerekiyorsa pt100 veya thermocouple girişli bir sıcaklık kontrol cihazı kullanman gerekir. Güç 1500 W dan büyükse rezistansları sürmek için kontaktör veya SSR röle kullanman gerekir.
Çok teşşekkür ederim yardımınız için , takıldığım yerlerde özelden soru sormamın bir sakıncası var mı ? yardımcı olursanız sevinirim.

S.A.
İş yerindeki makinalarda da ben 2 çıkış için, herhangi bir marka bunu belirteyim kontak çıkışı ile rezistansı, alarm çıkışı ilede motor çıkışı kontrol ediyorum. Tutkallama makinasında 160 dereceye kadar rezistans çalışıyor 161 de alarm çıkışı ayarladım 161 de kazan karma motoru çalışıyor kazan 190 gelinceye kadar rezistans devam ediyor alarm kapanma sıcaklığını da 160 yaptım ne zaman tutkal çok gelir sıcaklık düşer ise kazan motoru duruyor. Sizde uygun bir seneryoyu kendinize ayarlayabilirsiniz. En ucuzu ve basiti bence buna yakın bir şey yapmak. Kolay gelsin

Termakulp kullanırsam bağlantı şekli gene aynı şekilde mi olacaktır?

Anlatmış olduğunuz uygulamanın benzerini ben yaptım, Emko marka ECOpid ürününü kullandım
Cihaz üzerinde 2 çıkış var basit bir ayarlaması var ,
sensör olarak aynı marka öneririm , 1 yılı aşkın süredir kullanıyorum
Örnek olarak
1. Çıkış Set 400°C olacak dersek,
2. Çıkış Set 300°C olacak.

Yani ,
300°C ' ye kadar 2 Rezisants beraber çalışıyor , bu set sıcaklığına ulaştıktan sonra 2. rezistans kapatıyor , diğeri 400°C kadar devam ediyor ve orda kalıyor,

İstersen aşağıdaki linkten inceleyebilirsin,

https://www.emkoelektronik.com.tr/

iyi günler

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri