Fırın KAR'ı attırıyor

hsn_3335

Üye
İyi günler yıllardır aynı prize takılı çalışan ankastre fırınımız son bir kaç gündür KAR'ı attırmaya başladı. Fırını söküp başka prizde denedim gayet iyi çalışıyor. Prize Kattle taktım oradada sıkıntı yok. Ama bu ikisi bir araya gelince KAR atıyor. Fikirleriniz nelerdir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi günler yıllardır aynı prize takılı çalışan ankastre fırınımız son bir kaç gündür KAR'ı attırmaya başladı. Fırını söküp başka prizde denedim gayet iyi çalışıyor. Prize Kattle taktım oradada sıkıntı yok. Ama bu ikisi bir araya gelince KAR atıyor. Fikirleriniz nelerdir?
Elektrikci cagirip baktırın mesela

ikisi bir araya gelince KAR atıyor
varsayımdır
anlatımınıza göre fırın ve kettleda ikisinde de kaçak var
iki ürün beraber çalışınca 30 mA geçiyor olmalı .

örneğin : 20 mA kaçak fırında olsun 30 mA geçmediğinden kaçak akım rölesi atmıyor . ( tek fırın çalışması )
kettle ise 10 mA de kaçak olsun 30 mA geçmediğinden kaçak akım rölesi atmıyor . ( tek kettle çalışması )
iki beraber çalıştığında toplam 30 mA eder
sonuç kaçak akım rölesi atması gerçekleşiyor olmalı .

Son düzenleme:
Hocam sanırım ben anlatamadım. Fırını söküp başka prizde denedim kar atmıyor ve düzenli çalışıyor. Fırının devamlı takılı olduğu prize

Kettle taktım oda iyi çalışıyor yani hattada bir sorun görünmüyor ama ne zamanki bu malum priz ve fırın bir araya gelse kar atıyor. Fırında kaçak olsa diğer prizlerde de atması gerekmez mi

Hocam sanırım ben anlatamadım. Fırını söküp başka prizde denedim kar atmıyor ve düzenli çalışıyor. Fırının devamlı takılı olduğu prize

Kettle taktım oda iyi çalışıyor yani hattada bir sorun görünmüyor ama ne zamanki bu malum priz ve fırın bir araya gelse kar atıyor. Fırında kaçak olsa diğer prizlerde de atması gerekmez mi

Merhabalar,

Fırınınız ankastre bir fırın mı?

Bu soruyu sormamda ki neden şudur ki. Fırın hacmi ve Su ısıtıcısının hacmi ve bulunduğu bölgeye temas yüzeyleri aynı olmadığından ötürü oluşabilecek kaçak riskleri de farklılık göstermektedir.

Fırının bulunduğu bölgenin ıslak olması fırın şasesinin teması ile birlikte kaçak akım seviyesinin fazla olması mümkündür. Diğer taraftan su ısıtıcının gövdesinin herhangi bir yüzeye teması olmadığından kaçak akım oluşturmuyor olabilir. Birkaç tane daha deneme yapmanız gerekmektedir.

Kettle plastık gövde oldugundan, topraklama yoktur. Ama fırın metal gövde ve topraklama kablosu gövdeye baglıdır. Bu demektırki, fırında gövdeye azda olsa bir kaçak durumu var.

Merhabalar,

Fırınınız ankastre bir fırın mı?

Bu soruyu sormamda ki neden şudur ki. Fırın hacmi ve Su ısıtıcısının hacmi ve bulunduğu bölgeye temas yüzeyleri aynı olmadığından ötürü oluşabilecek kaçak riskleri de farklılık göstermektedir.

Fırının bulunduğu bölgenin ıslak olması fırın şasesinin teması ile birlikte kaçak akım seviyesinin fazla olması mümkündür. Diğer taraftan su ısıtıcının gövdesinin herhangi bir yüzeye teması olmadığından kaçak akım oluşturmuyor olabilir. Birkaç tane daha deneme yapmanız gerekmektedir.
Merhaba evet fırınım ankastre ne gibi denemeler yapmam gerekir?

Merhaba evet fırınım ankastre ne gibi denemeler yapmam gerekir?

Fırınını bulunduğu alandan çıkar ve altına yalıtkan bir malzeme koy. Bu şekilde, hem önce ki prizine eğer atmaya devam ederse başka bir prize takıp deneme yapabilirsin. Sonucu bildirirsin.

Son düzenleme:

malum priz ve fırın bir araya gelse kar atıyor

kaçak akım rölesi ani mi ? atıyor bir müddet sonra mı ?

kelimeleri kullanırken cevap net olmalı , başka anlam taşımamalı ( TÜRKÇE nin azizliği )
olayı siz biliyorsunuz , bize göre açıklama yapmanız .
yönlendirilmeler sağlıklı olmalıdır .

örnek:
tamir edilecek ürün var göremiyorum ışık tutulmasını istiyorum ışığı kendi gözünüzden ( yönünden ) tutulunca
tamir edilecek yeri ben göremiyorum tamir ürün karanlık kalıyor .
( benzetme olarak bu cümle kullanılmamıştır gerçek ürün tamiri olayı için )

diğer prizlerde atmıyorsa sorunu prizde ve hattına aranız gerekir .
malum prizde ütü ile test edin ne olacak ? dikkat edin ( güvenlik önlemi )
prize sökülerek bakıldı mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri