Fırını Çalıştırır Çalıştırmaz Kaçak Akım Rölesi Atıyor

Yorum yapan arkadaşların da dediği gibi fırının rezistansında kaçak olmassı muhtemel... Size tavsiyem bir servis çağırın... Aynı zamanda Elektrik teknisyenleri odasına bağlı bir elektrikçi çağırıp evinizin topraklamasını kontrol ettirin.Toprak hattınızın düzgün ve çalısabilirliğini kontrol ettirin, bu sizin güvenliğiniz içinde gereklidir.

1-nötr ve toprağın doğruluğunu kontrol et.2-doğruysa rezistansların bağlantılarını söküp ölçüaletiyle drençlerive gövdeye kaçak olup olmadığını kontrol et.kolay gelsin. Ayrıca fişi ters çevirdiğinde role atmasa bile o şekilde kullanma sorun devam ediyor demektir.

Saygı Değer Kardeşim Kaçak Akaım Rolesi Küçük Akım Değerinde yani 30mah de Atıığı İçin Rezistans üzerinde Bir endüktans Olduğundan atar Bunun Basit Bir Çözüm Yolu Var Üzerindeki endüktansı alabilmek için Kaçak Akım Rölesine Bağlı ,olmayan Bir Prizde Fırını 20-25 dk kadar Çalıştır REzistans İçindeki Nemli Hava Kütlesi Kurusun Bu Durumda Üzerindeki Endüktas Ta Kalkacağından kaçak Akım Rölesi Atmaz eğer Yine Aynı Şeyii Yaparsa Rezistansın Patlamış Olabilir

uzman bir elektrikçi çağırın. Aksi takdirde kötü sonuçlara yol açar

sorun nem var veya reziztansla şase arasında kaçak var

Fırını ne kadar süredir kullanmıyorsunuz.Bu durumda ortamdaki nemle resistans içinde mevcut olan yalıtım malzemeleri nemlendiğinden dolayı izolasyon direnci düşmektedir.Bu durumda bir miktar kaçak akım oluşmaktadır.Evde de 30 mA kaçak akım röleleri kullanıldığından dolayı bu sebepten atabilmektedir.Fakat ilk önce diğer mesajlarda yazılanları kontrol ettikten sonra hala sorun devam ediyorsa kontrollü bir şekilde yani sizden başkası fırına temas etmesine izin vermeyecek bir şekilde toprak bağlantısı olmadan bir müddet fırını çalıştırınız.Bu sizin reziztansınızdaki nemi yok edecektir.Daha sonra toprak bağlantınızı yapınız.
Normal şartlarda asla topraklamasız cihazınızı çalıştırmayınız.Ayrıca prizlerinizde toprak ile nötürün kısa devre yapılıp yapılmadığınıda kontrol ediniz.
Yorumunuz için çok teşekkürler. 7 yıl sonra işime yaradı.Yeni aldığımız ama bir kaç yıldır açmadığımız ankastre fırın kaçak akım rölesini attırıyordu. Topraklamayı çıkarıp yarım saat çalıştırdım sonra topraklamayı bağladım şimdi problem yok.Çok teşekkürler.

Fırını ne kadar süredir kullanmıyorsunuz.Bu durumda ortamdaki nemle resistans içinde mevcut olan yalıtım malzemeleri nemlendiğinden dolayı izolasyon direnci düşmektedir.Bu durumda bir miktar kaçak akım oluşmaktadır.Evde de 30 mA kaçak akım röleleri kullanıldığından dolayı bu sebepten atabilmektedir.Fakat ilk önce diğer mesajlarda yazılanları kontrol ettikten sonra hala sorun devam ediyorsa kontrollü bir şekilde yani sizden başkası fırına temas etmesine izin vermeyecek bir şekilde toprak bağlantısı olmadan bir müddet fırını çalıştırınız.Bu sizin reziztansınızdaki nemi yok edecektir.Daha sonra toprak bağlantınızı yapınız.
Normal şartlarda asla topraklamasız cihazınızı çalıştırmayınız.Ayrıca prizlerinizde toprak ile nötürün kısa devre yapılıp yapılmadığınıda kontrol ediniz.
7 yıl önce taşınırken paketleyip kenara kaldırdığım arçelik ankastre fırın geçen kış kurdum fakat her çalıştırdığımda aşırı akım rölesini devreden çıkarıyordu bugün bu arızanın sebebini google de araştırıken buraya denk geldim ve yukarıdaki açıklamayı denemeye karar verdim sorunum düzeldi şöyle ki;
fırını prizden çıkarıp dışarı aldım ve 3lü pirizin topraklama ucunu fişten söktüm... fırını topraklama bağlantısı sökülmüş 3lü piriz ile duvardaki prize bağladım kontrol kalemi ile fırının metal yüzeylerini kontrol ettiğimde kaçak görünüyordu fırında kaçak olduğu ve bu yüzden aşırı akım rölesini devre dışı bıraktığını düşündüm ama yinede biraz çalıştırayım duruma göre fırının içini açar olmadı servisi ararım diye düşündüm 10 dk çalıştıktan sonra kontrol kalemindeki ışık gözle görülür derecede azaldı bağzı yerlerde kaçak görünmüyordu 30 dakika çalışan fırında kaçak akımın tamamen kaybolduğunu gördüm... fırını 3lü prizden soküp duvardaki prize bağladım kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde kaçak akım görünmüyordu test içinde 15 dk çalıştırdım ve bir sıkıntı olmadı... sırf bu konuya çözüm sunan tüm arkadaşlara teşekkür etmek için bu kontrolkalemi ailesine katıldım, daha önce çamaşır makinemdeki bir sorunuda buradaki çözümlerden yararlanarak giderdim.. bu sebepten gerçekten kontrolkalemi ailesine emek veren herkese teşekkür ediyorum.

Aynı sorunu dün bu yöntemle çözüme kavuşturdum tabiki önce tüm kontrollerden sonra resistans vs. gibi ve topraksız 30dk çalıştırma sonra işlem tamam şuan sorun yok. Destek veren arkadaşlara teşekkür ederim .

benimde şöyle bir sorunum var icf ankastre fırın var bi süre önce eşim alt tarafin isitmadigini söylemişti söktüm alttaki rezistans alt kısımdan bi yerden patlamıştı yenisini sipariş ettim taktim sorunsuz çalıştı bir süre sonra kaçak akim rolesi atmaya başladı

bu başlıktan araştırdığım kadarıyla toprağı iptal edip kontrol kalemiyle kasaya bakıyorum kaçak var yeniden söktüm rezistans sağlam ısınıyor zaten ve dış kısmı uclara kacak yapmıyor yalniz patlayan rezistansla ayni yere denk gelen kısimdan bu rezistansta kaplamasi dökülmeye başlamış heryeri sağlam birincisi o kısma komple izocam yapışmıştı temizledim rezistans kararmış bayağı döküldü ben şimdi yenisini sipariş edip takarim ama ya oda 2 günde bu şekil olursa rezistanslarin sorunu yada fırının sorunu ne sizce

Bence rezistans bağlantı yerinin fotosunu paylaşın. Bir de fişi ters takıp deneyin. Muhtemelen uçların birinden gövdeye kaçak vardır. Rezistansın başka bir yerinde kaçak-temas varsa değiştirmek gerekir. Rezistansın gövdesi ile iç tel kısa devre konumunda ölçü aleti ile ölçülerek öğrenilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri