Fırçasız Motor Hız Kontrol Devresi (Mikrodenetleyicisiz)

Fırçasız moturu mikrodenetleyici (pic, hazır sürücü devresi) olmadan hız kontrolü sağlamam gerek. Temel elektronik bilgisi ve donanımı ile nasıl yapabilirim ?

Amaç fırçalı motoru pic, sürücü devresi (ESC) falan olmadan kontrol edebilmek. Şuanlık sadece hız kontrolü yapılacak. Hız artırma azaltma işlemi.

Şimdi fırçalı mı fırçasız mı?

bu ikisi netleşmeli. Fırçalı derseniz voltaj ayarlı bir güç kaynağı ile devri çok rahat kontrol edebilirsiniz. Yada pwm bir devre yapabilirsiniz.

Ancak fırçasız bir motor derseniz basit örnekler verildi. Örnekler çoğaltılabilir. Ancak geri besleme devresi olmadan bir fırçasız motoru sürüp o motordan tork alabilmek kolay bir iş değildir. Boşta dönsün yeter devrini kontrol edeyim. Ucunda bir yük olmadan motor dönsün derseniz yukarıdaki örnekleri google da arayabilirsiniz. Bir çok şema çıkacaktır.

yukarda yazdıklarımı ve linki inceledinizmi..

Şimdi inceledim ek dosya şemalara da baktım. 555 ile motor sürdüm fakat 4017 yi bilmiyordum. 555 in ürettiği kara dalgalarla 4017 den sırasıyla düzgün çıkışlar ve kontrollü bir devre yapılabilir mi bir fikrim yok. Yine de program da çizip deneyeceğim. 555 den alınan kare dalga (0-1) ile 4017 nasıl karşılık verir ve 3 çıkışdan sırasıyla aynı frekans da açı da düzgün bir dalga alınarak motor da kutuplanma nasıl oluşabilir ve bu oluşan kutuplanma da motor nasıl davranır denemek lazım.

Şimdi fırçalı mı fırçasız mı?

bu ikisi netleşmeli. Fırçalı derseniz voltaj ayarlı bir güç kaynağı ile devri çok rahat kontrol edebilirsiniz. Yada pwm bir devre yapabilirsiniz.

Ancak fırçasız bir motor derseniz basit örnekler verildi. Örnekler çoğaltılabilir. Ancak geri besleme devresi olmadan bir fırçasız motoru sürüp o motordan tork alabilmek kolay bir iş değildir. Boşta dönsün yeter devrini kontrol edeyim. Ucunda bir yük olmadan motor dönsün derseniz yukarıdaki örnekleri google da arayabilirsiniz. Bir çok şema çıkacaktır.

Yapmayı istediğim fırçasız motor da mikrodenetleyicisiz kontrol edebilmek. Entegreler komponentler ile bu işlemin yapılması gerek. Ve ucunda yük dahi olsa bu işlemi yapabilmek verimli kontrol edebilmek gerek.

Yapmayı istediğim fırçasız motor da mikrodenetleyicisiz kontrol edebilmek. Entegreler komponentler ile bu işlemin yapılması gerek. Ve ucunda yük dahi olsa bu işlemi yapabilmek verimli kontrol edebilmek gerek.

Fircasiz bir motoru sensorsuz sekilde mikroislemci olmadan surmek ve bundan yuk altinda verim almak o kadar kolay degildir. Ozel entegreler kullanmak gerekir diye dusunuyorum bu is oyle 555 ve 4017 ile olacak gibi degil.

Arastirmanizi Sayin @mehmet.bey in onerdigi gibi entegrelere yoneltmenizi oneririm.

Kolay gelsin

Fircasiz bir motoru sensorsuz sekilde mikroislemci olmadan surmek ve bundan yuk altinda verim almak o kadar kolay degildir. Ozel entegreler kullanmak gerekir diye dusunuyorum bu is oyle 555 ve 4017 ile olacak gibi degil.

Arastirmanizi Sayin @mehmet.bey in onerdigi gibi entegrelere yoneltmenizi oneririm.

Kolay gelsin

Kolay olmayacağı ortada da. Her yolu deneyeceğim. Herkese teşekkür ederim. Bilgileriniz için.

Teşekkür ederim. Gerekli araştırmayı yaparak datasheetini inceleyeceğim.

Kolay gelsin
bahsettiğm 555 ve 4017 den oluşan devre zaten profesyonel devre değil 2 entegre 1 kaç malzeme ile bu kardar olur...geri besleme vs olmaz...elden gelen basitçe bu yani...

bahsettiğm 555 ve 4017 den oluşan devre zaten profesyonel devre değil 2 entegre 1 kaç malzeme ile bu kardar olur...geri besleme vs olmaz...elden gelen basitçe bu yani...

Merhbalar,

bahsi geçen parçalarla fırçasız motor sürücüleri yapılıyor. Buna veya fikrinize karşı değilim. Amacım arkadaşın talebine en kolay şekilde ulaşması için bu öneriyi şahsen eledim. Burda fikrine karşı değilim. Hem motor devri kontrol edip hemde tork almak istiyor.

Bu yazımdaki ana fikir bu tür motorlarda ateşleme açısı konum sensör olmadan kontrol sağlamanın kolay olmadığı bilgisini aktarmaktı.

Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Merhbalar,

bahsi geçen parçalarla fırçasız motor sürücüleri yapılıyor. Buna veya fikrinize karşı değilim. Amacım arkadaşın talebine en kolay şekilde ulaşması için bu öneriyi şahsen eledim. Burda fikrine karşı değilim. Hem motor devri kontrol edip hemde tork almak istiyor.

Bu yazımdaki ana fikir bu tür motorlarda ateşleme açısı konum sensör olmadan kontrol sağlamanın kolay olmadığı bilgisini aktarmaktı.

Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
serkan_48 kardeş estağfurullah yanlış anlaşılma yok o ne demek çok rica ederim bildiğimiz kadarı ile paylaşımda bulunmaya yol göstermeye çalışıyoruz hep birlikte kardeşçe ... saygılar sevgiler sunarım.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri