Fön Makinesi Fiş Erimesi

onrbzkrt

Üye
Evde kullandığım 2000 woltluk fön makinem prizde çalışır durumdayken birden dumanlar cıkmaya başladı prizden. Fişi çektiğimde ise fiş erimiş durumdaydı. Fişi değiştirdim, yeni fiş taktım yerine. Yine aynı sıkıntının olmaması için önerileriniz nelerdir, paylaşırsanız sevinirim. Prizi değiştirmemin bir anlamı yok diye düşündüm.. Görüşlerinizi bekliyorum..

Evde kullandığım 2000 woltluk fön makinem prizde çalışır durumdayken birden dumanlar cıkmaya başladı prizden. Fişi çektiğimde ise fiş erimiş durumdaydı. Fişi değiştirdim, yeni fiş taktım yerine. Yine aynı sıkıntının olmaması için önerileriniz nelerdir, paylaşırsanız sevinirim. Prizi değiştirmemin bir anlamı yok diye düşündüm.. Görüşlerinizi bekliyorum..

Geçmiş olsun! Allah korumuş, yine verilmiş sadakanız varmış. Yangında çıkabilirdi!. Oturduğunuz bina eskiyse, prize gelen tellerde kısa devre olabilir. Birde fön makineniz braun markamıydı?

Öncelikle geçmiş olsun. Elektrik gevşek bağlantıyı ve gevşek insanları sevmez. Bahsettiğiniz problemin nedeni % 99 gevşekliktendir. Bu gevşeklik yani tam temassızlık fişin girdiği priz yuvasının zamanla genişlemesinden kaynaklanır. Alıcının gücü yüksek olunca çekilen akım fazla olur, fiş'in ucu ile prizin yuvası arasındaki boşluklarda ark oluşmaya başlar ve neticesinde fişi eritir genelde bir uçta olur.
Mevcut prizinizi kaliteli bir priz ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Banyo içinde ise kapaklı priz olmasına dikkat ediniz.

Geçmiş olsun! Allah korumuş, yine verilmiş sadakanız varmış. Yangında çıkabilirdi!. Oturduğunuz bina eskiyse, prize gelen tellerde kısa devre olabilir. Birde fön makineniz braun markamıydı?

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler, bilgilendirmeniz için de ayrıyetten teşekkürler, fön makinesinin markasına gelince "Astra Turbo Professional" Markası "Astra" yani, "Braun" değil

Öncelikle geçmiş olsun. Elektrik gevşek bağlantıyı ve gevşek insanları sevmez. Bahsettiğiniz problemin nedeni % 99 gevşekliktendir. Bu gevşeklik yani tam temassızlık fişin girdiği priz yuvasının zamanla genişlemesinden kaynaklanır. Alıcının gücü yüksek olunca çekilen akım fazla olur, fiş'in ucu ile prizin yuvası arasındaki boşluklarda ark oluşmaya başlar ve neticesinde fişi eritir genelde bir uçta olur.
Mevcut prizinizi kaliteli bir priz ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Banyo içinde ise kapaklı priz olmasına dikkat ediniz.

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler.. Ayrıyetten bilgilendirmeniz için de teşekkür ederim, priz banyoda ve kapaklı prizde aldım. Fakat takıp takmama konusunda emin değildim onun için danışmak istedim. Dediğiniz gibi prizi değiştiriyorum, umarım bir daha sorun çıkarmaz..

Elektrik iç tesisler yönetmeliğimize göre 2000watt ve üzeri yüklerin müstakil (özel) linye olarak çekilmesi gerekir,alıcının gücünün fazla olması sıkıntı veren bir durum. Etajer üstü prizinizin aydınlatma sortisi üzerinden 1,5mm2 kablo ile bağlanmaması gerekir buna dikkat ediniz, priz linye buatından priz sortisine 2,5mm2 kablo ile irtibat yapılmış olmasına dikkat ediniz. Saç kurutma makinesinin fişini değiştirdikten sonra yeni takmış olduğunuz kapaklı prize tam (sıkı bir şekilde) oturması gerekir buna da dikkat ediniz.

Prizi değiştirdim ve değiştirirken gördüm ki, kablo içeriden yaklaşık 2cm kadar pert olmuş. Eriyen kabloyu koparttım ve yeniden ucunu açarak prizi bağladım. Şu an hiç bir sorun çıkmadı, çalışıyor adam akıllı. Dediğiniz gibi sıkı sıkı yaptım bağlantısını

bende evde saçlarımı kuruturken resmen makinenin kablosu patladı. plastik tamamen açılmış neredeyse elektrik çarpıyordu...sanırım voltaj ayarları bu duruma neden oluyor...hızla düşüp alçalması

bende evde saçlarımı kuruturken resmen makinenin kablosu patladı. plastik tamamen açılmış neredeyse elektrik çarpıyordu...sanırım voltaj ayarları bu duruma neden oluyor...hızla düşüp alçalması

Bahsettiğiniz problemin % 95 nedeni saç kurutma dibinden kablonun oynayarak klemensinden çıkması veya kablonun içten kırılmasıdır.

Bahsettiğiniz problemin % 95 nedeni saç kurutma dibinden kablonun oynayarak klemensinden çıkması veya kablonun içten kırılmasıdır.

evet ama açılma dipten değil bağlantı yerinin yaklaşık 2 karış kadar uzağından ortalama kablonun ortalarından oldu... yani eğilip bükülen bir kısım olsa yer etmiş diyeceğim de bu nasıl oldu anlamadım... çünkü ufak değil gömleğimin kolunu yakacak şekilde...

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri