Extruder Tork Hesaplama

serbtan

Üye
Merhabalar daha önceden bir başlık açmıştım fakat detaylı olarak yazmak istedim.

Yapmak istediğim makine filament extruder makinesidir. ABS veya PLA granüllerini uygun sıcaklıklarda işleyip filament denilen 3D yazıcıların kartüşlerini üretmektedir.

Aşağıdaki linktekine benzer bir makine ortaya çıkarmak istiyorum;
http://3dprintingforbeginners.com/how-to-make-diy-filament-for-your-3d-printer/

1 aylık bir süreç içerisinde bilgi topladım konuyla alakalı, şu an ise yapım aşamasına başladım. Daha ilk aşamadayım. Elimde olan veriler linkte hopper denilen bölüme konulacak plastiklerdir. 2kg civarında olacak özkütlesi ise 1.04g/cm^3 . malzemenin vidaya ulaştığı açıklık ise 500 mm^2 'lik bir alan. Çıktıktan sonra ise 3mm çapında oluyor. Çıkış hızı 1cm/sn olabilir. Kullanılacak vida normal sonsuz bir vida olacak boyutu 30-40 cm olacak. Bunların dışında motorun torkunu arttırmak için dişliler kullanılabilir ama öncelikle motorun özelliklerinini bulmam gerek.

Bunların dışında elimde bir veri yok. Ben buradan motor seçimi yapmak istiyorum. Forum sitelerinde önerilen motorlar var. ( örn: cam sileceği motoru) Ama ben hesap yapıp bulmak istiyorum. Bazı araştırmalarıma göre bu hesabın plastiğin eriyik halden dışarı çıktığı yerde oluşan ters basınçtan bulunabileceğini yazıyor. Ben oradan kaynaklı mı yoksa granüllerin vidaya girdiği kısımdan kaynaklı mı olduğunu bilmiyorum. Önemli olan torku bulmak diye düşünüyorum. Forum sitelerinde genelde 3-10 rpm hızda 30-40 nm torkta motorlar öneriliyor. Akışkanlar mekaniğini işin içine mi katacağız acaba ?

Sonuç olarak elimde olan veriler bunlar, eğer aklınıza nasıl yapılacağı gelirse örnek vererek anlatırsanız çok memnun olacağım 1 haftadır araştırıyorum bulamadım. Veya bir yaklaşımınız olursa da yazarsanız sevinirim. Eğer bazı veriler eksik derseniz de eğer siz o verileri yazarsanız da olabilir.

Şimdiden bayramınızı kutluyorum.

Son düzenleme:
Dremelfuge.jpg

verdiğin linkte süt kutusunu parçalayarak flement elde etmiş. gayet güzel hoş bir flement olmuş. bize göre sol adamın sağ elindeki parçalar süt kutusunu kesip flement extruder e koyduğu parçalar, elinde sarılı olan o parçalarla ürettiği flement, sağ taraftaki yani sol elindekiler ise bu flement ile basılmış 3d nesneler olsa gerek.

Merhabalar daha önceden bir başlık açmıştım fakat detaylı olarak yazmak istedim.

Yapmak istediğim makine filament extruder makinesidir. ABS veya PLA granüllerini uygun sıcaklıklarda işleyip filament denilen 3D yazıcıların kartüşlerini üretmektedir.

Aşağıdaki linktekine benzer bir makine ortaya çıkarmak istiyorum;
http://3dprintingforbeginners.com/how-to-make-diy-filament-for-your-3d-printer/

1 aylık bir süreç içerisinde bilgi topladım konuyla alakalı, şu an ise yapım aşamasına başladım. Daha ilk aşamadayım. Elimde olan veriler linkte hopper denilen bölüme konulacak plastiklerdir. 2kg civarında olacak özkütlesi ise 1.04g/cm^3 . malzemenin vidaya ulaştığı açıklık ise 500 mm^2 'lik bir alan. Çıktıktan sonra ise 3mm çapında oluyor. Çıkış hızı 1cm/sn olabilir. Kullanılacak vida normal sonsuz bir vida olacak boyutu 30-40 cm olacak. Bunların dışında motorun torkunu arttırmak için dişliler kullanılabilir ama öncelikle motorun özelliklerinini bulmam gerek.

Bunların dışında elimde bir veri yok. Ben buradan motor seçimi yapmak istiyorum. Forum sitelerinde önerilen motorlar var. ( örn: cam sileceği motoru) Ama ben hesap yapıp bulmak istiyorum. Bazı araştırmalarıma göre bu hesabın plastiğin eriyik halden dışarı çıktığı yerde oluşan ters basınçtan bulunabileceğini yazıyor. Ben oradan kaynaklı mı yoksa granüllerin vidaya girdiği kısımdan kaynaklı mı olduğunu bilmiyorum. Önemli olan torku bulmak diye düşünüyorum. Forum sitelerinde genelde 3-10 rpm hızda 30-40 nm torkta motorlar öneriliyor. Akışkanlar mekaniğini işin içine mi katacağız acaba ?

Sonuç olarak elimde olan veriler bunlar, eğer aklınıza nasıl yapılacağı gelirse örnek vererek anlatırsanız çok memnun olacağım 1 haftadır araştırıyorum bulamadım. Veya bir yaklaşımınız olursa da yazarsanız sevinirim. Eğer bazı veriler eksik derseniz de eğer siz o verileri yazarsanız da olabilir.

Şimdiden bayramınızı kutluyorum.
Motor için gerekli tork;vidanın hatve aralığı,hatvelerin eksene olan açısı,kovanın çapı,kovanın uzunluğu ve kafanın çıkış çapına göre seçilir.Karşıt basınç olayı ise,film üreten extruderler için geçerlidir ve ortalama 350 bar basınçtan bahsedebilirsin.Ancak orada 60 cm kafa çapı ve ortalama 55mm lik kovandan bahsediyoruz;)Sizin bu basınçlarla işiniz yok.Size şöyle söyleyim.Kafa basıncınızın 2 bar olduğunu varsayarsanız;ki bu muhtemel.
2 bar =2Kgf/cm buda 19.6 Newton luk bir tork demek.Yatay eksende 20 newton tork veren bir motr işinizi görecektir.Bu örneğe göre uygun motoru geliştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bende filament geri dönüşüm makinesi yapacağım proje için ve ekstruder hesaplamaları yapıyorum ve daha fazla hesaplamaya ihtiyacım var baya bir yıl olmuş ama görürseniz bu konudaki bilgileri verebilirmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri