Exproof şalt malzemesi olur mu?

kibritci

Üye
Arkadaşlar şalt malzemesi exproof olur mu?Veya tek seçenek exproof pano kullanmakmıdır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gerekli yerler için,hem malzeme hem pano exproofe olmalıdır.Sade panonun exproofe olma-
sı yeterli değildir.

İnternette baktım,perpada birkaç yeri aradım sordum,öyle birşey yok dendi.Varsa markası nedir?Barut tozu yok ortamda,şeker tozu var sadece,şeker tozu patlayıcıymış.O yüzden kablolarına,invertörüne kadar exproof istediler.Ama mantık olarak pano exproof olsa yeterli görünüyor,tabi rekorlar,butonlar,sviçler de exproof olacak.

exprof,alev sızdırmaz demektir.İnternette " exproof " yazıp arama yaptırır iseniz,bu tip
malzemeler bulabilmeniz gerekir.

Şalt malzemesine hiç rastlamadım nette,iyice araştırmadan da müşteriye yok demek istemedim.

birmakex.com,eksproof.com,ekspro.com adreslerin bakabilirsiniz.

arama motorlarından detaylı aramayı kullan istediğin bilgiye ulaşırsın

tabi kullanacagın bütün ürünler exp. olacak swiç-anahtar-rekor vs. mesela tehlikeli alanda kumanda için swiç kullanacaksın,swiçin çalıştıgı zaman kontaklarında ki arkı önlemek için pano ile swiç arasına ya zener bariyer yada galvanik izalatör kullanmalısın olusacak arkı öldürür.phoneıx contact ta böle ürünler var...kolay gelsin

Exproof pano olur ve de bal gibi olur. Fakat yapım usul ve esasları çok sıkı. ATEX yönetmelikleri ve IEC 60079 serisi standartlar var. Normal sanayieki gibi parça (komponent) alıp pano dizemezsin. Yetkin olması gerekir veya onanmış bir kuruluştan (notified body) belge alman gerekir. İşin usulüne uyarsan kolay değil. Fakat gidersen bir malzeme satıcısına sana istediğin malı verir. Çünkü para kazanacak. Bu nedenle Alman ve Amerikan mallarından şaşma. Sertifikalar ya UL olsun veya PTB diğerleri güvensiz. Kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri