EXPANSİON VALF

Sorumun cevabini bilen olmadi zaten senden başkada yazan yok :)) o zaman ben solim sana güzel kardeşim expasionlarin gaz ile baglantili olmasindaki sebep bulplarinda kendi cinsinden gaz barindirmasidir.yillardir bulp icinde civa oldugu yalani dolanir fakat oyle degildir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Expashion icindeki diyafram kendi cinsindeki gaz sıcaklıgına gore acma ve kapama yapar civa ile degil.

cevabını bildiğiniz soruyu sormaktaki gaye nedir ? tamamen merakımdan soruyorum

Herhangi bi amaç yok sadece yillardir benim gibi kandirilmiş arkadaşlar tabularini yiksinlar diye.benimkide merak anlayacağın. Yoksa bi art niyet yok. Biliyorsun sogutmada hicbir zaman net bisey yoktur herkes bildigini okur .

slm. Konu eski ama gene de bir sorum olacak. Minibüs klimalarında dıştan dengeli valf var. Bazı klimalara Bakım yapıp gaz basınca ısı 20 dereceye gelince valften müthiş bir gaz sıkışma sesi geliyor. kızgınlık ayar civatasını gevşetince ses gidiyor ısı biraz düşünce gene ses yapıyor. Orfisi mi değişmek lazım valfi mi? Teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba. Siteye yeni katildim ve bir sorum olacak. Neden Expashion valflerin üzerinde R404a R 134a vs.. yazar gaz ile bağlantilı olmasindaki sebep nedir teşekkürler..

Şöyle bir örnek vereyim sana:

10 KW soğutma kapasitesinde
0°C Evaporasyon Sıaklığında
45°C Kondenzasyon Sıcaklığında
Superheat 10K Subcooling 2K
R410A ile çalışan bir soğutma sisteminde dönmesi gereken gaz miktarı yaklaşık 210 kg/h..

Aynı sistemi R407C ile çalıştırdığında yaklaşık 250 Kg/h gaz dönmesi gerekiyor sistemde

Şimdi @serkan_48 'inde dediği gibi
R410 A gazının 0 Evap. buharlaşma sıcaklığında olabilmesi için emme hattı basıncının 8.0 Bar/Gauge olması lazım
R 407C gazının 0 EVap. buharlaşma sıcaklığında olabilmesi için emme hattı basıncının 4,6 Bar/Gauge (DewPoint) olması lazım
Bu gazların
R410 A gazının 45 Cond. buharlaşma sıcaklığında olabilmesi için emme hattı basıncının 27.5 Bar/Gauge olması lazım
R 407C gazının 45 cond. buharlaşma sıcaklığında olabilmesi için emme hattı basıncının 19.7 Bar/Gauge (BublePoint) olması lazım

Expansion valf, sistemde ki basıncın düşürüldüğü yer ise;

R410 A HP DELTA LP: 19,5 BAR Soğutucu akışkan çevrimi daha düşük
R407 C HP DELAT LP: 15,1 BAR Soğutucu akışkan çevrimi daha yükek

Bu durumda her iki valf gövdesinde ki tüm mekanik aksamın (yay, diafram, bulb v.s) aynı olmasını bekleyebilir misin?

Ayrıca değiştirdiğin orifis valften geçen gaz mikatrının, valfteki basınç düşümüne oranını ayarladığın bir ekipman olduğunu unutmamalısın.

Eğer orifis büyük olursa superheat için valfte avlanma denilen olay gerçekleşir, eğer küçük olursa superheat sürekli yüksek olacaktır.

Anlatabilmişimdir umarım...

Arkadaşlar merhabalar;
içten dengeli termostatik genlesme valfinin arızalı-tıkalı oldugunu nasıl anlarız ?
* gövdede karlanma yok
*cıkışında sogutma var ancak yeterli mi bilmiyorum
- genleşme valfi giriş cıkıs sıcaklık farklı kac derece olmalıdır veya baska bir şekilde ögrenebilir miyiz ?

Ama sonuç olarak orfiks seçimi vs. herşey bize bağlı istediğimiz tonajı verebilir ayarlayabiliriz. Neden yazma gereği duysunlarki. Bu soruma gerçekten mantıklı bi cevap arıyorum.

Serkan aslında anlatmış ama tam olarak sana geçmemiş.
Sen istediğin kadar orifice değiştir, istediğin kadar kapasite ayarı yap (bu tonajı'da anlamış değilim, sanki damperli kamyon) o valf istediğini vermez sana.

Her akışkan aynı basınç altında aynı buharlaşma sıcaklığını sağlamaz,
Örnek:
R410A için 0°C Buharlaşma sıcaklığı için LP basıncı: yaklaşık 7.0 Barg'dir.
R404A için 0°C Buharlaşma sıcaklığı için LP basıncı: yaklaşık 5.0 Barg'dir.

Gördüğün gibi diyafram alt basıncını oluşturacak olan LP basıncı arasında %40 (0°C için) fark var. Sence bu normal mi?
Ayrıca bu basınca karşılık gelecek olan bulb karşı direnci (dış dengeleme için) aynı olabilir mi?

Eğer bu sorulara "fark olmaz" diyebiliyorsan, bu durumda Danfoss salak demektir. Tek bir gövde yapmak dururken adam oturmuş onlarca model ve gövde dizayn etmiş.

Halbu ki ne gerek var değil mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri