excel kullanımı ile alakalı bir problem :(

alpago

Üye
Arkadaşlar merhaba...
İşyerinde kullandığım excel dosyası sürekli değiştiriliyor ve haberleştiğim programla sıkıntı yaşıyorum.. Kısaca izah edeyim. 5 sütun kullanarak hazırladığım sayfada A sütunu sıra numarası, B sütunu kod numarası, C sütunu açıklaması, D sütunu gönderilmek istenen adres vs vs... Burda B sütünü altındaki ilk ıkı satır haricinde (''kod numarası'' olduğu için) diğer satırların özel bir işlem yapılmadan değiştirilememesini istiyorum. Bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım... saygılarımla
A ------------- B --------------C------------- D
sıra------------kod
no------------numarası ------açıklama--------adres
1 -------------as452
2 -------------bc871
3 ------------ cv154

not: '-' işaretini forumda boşluk kullanamadığım için kullandım.

Şimdi bir baktım arkadaşım belki daha iyi yolları vardır ama.
Araçlar sekmesinden koruma kısmına giriyosun. Kullanıcıların aralıkları düzenlemesine izin ver diyosun. Oradan değiştirimemesini istediğin aralıhı seçiyosun.
Sonra sayfayı koru diyosun.
İstediğin hücreler değiştirlemiyo.

yukarıdakini yaptıktan 2 dakika sora keşfettim ki sayfayı komple değiştemiyosun o ilk satırlarda dahil :)
sadece sectiğin aralıgı değiştirmek için parola isteniyor.

senin işine yaramaz sanırım ama silemiyorum :)

:) olsun hocam teşekkür ederim

Tüm hücreleri seç.
Hücre özelliklerinden kilitli'yi kaldır

Sonra
kilitlemek istediğin hücreleri seç
Hücre özelliklerinden kilitli'yi aktif hale getir.

En sonra da güvenlikten sayfayı koru yap.

Sorununa çözüm olur. Bu şekilde senin istediğin hücreler korunur diğerleri serbest olur.

Yalnız kısaca yazdım. Hücrelerin nereden kilitlendiğini vs biliyorsundur umarım :)

Yukarıdaki çözüm işe yarıyor.
sayfa korumana da şifre verirsen istediklerin haricinde kimse değiştiremez sanırım.
sayın demirdöven teşekkür ederim excelde bir adam daha ileri gittik :)

yaptımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm yaptımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :=) sağ tuş hücre biçiminden kilidi kaldırdım ve sırayı takip ettim... çok teşekkür ederim demirdöven ve peacex
otomasyon

Son düzenleme:
yaptımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm yaptımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :=) :) sağ tuş hücre biçiminden kilidi kaldırdım ve sırayı takip ettim... çok teşekkür ederim demirdöven ve peacex

peki cevabını bulamadığım daha büyük bir sorunum var. onuda sorabilir miyim?

kodların açıklamaları yan taraflarında yazıyor. ben bunları 2. sayfada tek tek kodları yazarak açıklamalarını yan tarafına ekledim. yani 1. sayfaya so 4452 yazdığım zaman açıklaması otomatik olarak yan kutuda çıkıyor. Fakat burada bir çözümleme yapmak istiyorum...
mesela
so 4452 (set) eiket basma
ro 4452 (reset) etiket basma ''3'üde aynı adrese ait''
jt 4452 (jump) etiket basma

2. sayfada tanımlama yaparken şöyle bir formul yazabiliyor muyuz? ''sağ taraftan 4 hane 4452 ise tanımı ''etiket hareketi'' gibi... Yani tek tek ro,so,jt'yi tanıtmamak için bunu yapmak istiyorum.
excelle çalışırken satır içinde bu şekılde acaba çözümleme yapabiliyor muyuz? Sanıyorum bunu yapmak için makro yada visual basic kullanmak gerekiyor. Yada farklı bir fikriniz var mı _??

Son düzenleme:
Excel'de "soldan" diye bir komut var. soldan 4 tane hane 4452 ise mantığı ile, "eğer" komutuyla bunu başarabilirsin.
Konu, VB makro ile de yapılabilir ama burada nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Çünkü makro yazmak başlı başına programlama yapmak demektir.

hmmmmm peki hocam dosyamı eklesem bana fikir verebilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri