EX-EEX-ATEX proof ekipmanlar için Genel forum açılması hk.

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Sevgili arkadaşlar,

EX-EEX-ATEX proof ekipman ve malzemeler ile ilgili olarak bir ana forum açılması sizce nasıl olur?

Çalıştığımız şirketlerdeki mevcut ortam değerlendirmeleri (HAZOP) ve önlemlerinin nasıl alınması gerektiği vs.

değerli görüşleriniz bekliyorum.

Görüş ve Önerisi olan arkadaşımı yokmu hiç..??

Konu yönetim tarafından görüşülecektir. Ancak forum üyelerinden yeterli talep yok sanırım.

Bu durum ile ilgili bir gelişme varmı ?
Forumun bu şekilde genişletilmesi bizler için daha iyi olacaktır.
Her üyenin çalıştığı iş yerindeki riskleri bilmesi ve bu risklerin nasıl absorbe edileceğini öğrenmesi çok iyi olacaktır.
Amerika'nın Devlet tarafından destekli araştırma biriminin link'ni veriyorum. Durumun vehameti umarım daha net ortaya çıkar.

Deprecated Browser Error

USCSB's Channel - YouTube

Fatal Exposure: Tragedy at DuPont - YouTube

Saygılarımla.

Sayın Mehmetf isimli üyemize katılıyorum forumuzda iş ve işçi güvenliği konusunda bir bölüm olması formumuz ve üyelerimiz için daha hayırlı olacağının kanısındayım.Lakin beni düşündüren bu konuda gerekli döküman ve kayanak bulabilmek oldukça güç olacağıdır.

Sayın Yavuzz
Her çalışan elindeki evrakları veya internetten bulunan evrakları paylaştığı anda çok güzel bir havuz olacaktır.
Mevcut durumda bile internette çok güzel ingilizce ve türkçe kaynaklar var.

Bence şimdilik forum açılması biraz abartılı olur. Öncelikle konu açılmalı kaç kişinin konuyu görüntülediğine ve ne tür katkılarda bulunduğuna bakılarak talep oranı belirlenmeli, uzun vadede talep oranı yeterli olursa forum açılmalıdır diye düşünüyorum.

Sayın rhan.sahinkaya ,

Mevcut durumda internette araştırma yaptığınız zaman böyle bir forum çıkmıyor karşınıza. Yani ATEX -EX-EEX alan örneklendirmeleri, HAZOP çalışmaları, NFTA vb. gibi açılımları bulduğunuz zaman çok yüzeysel ve örneklemerde bulunmadan özetle anlatılıyor.
Şahsıma göre ise, Bizlerin bu forumda daha verimli bilgi alışverişi yapmamız için bu isimleri öğrenmekten ziyade bu bilgileri daha geniş alanda örnek (resim, video..) uygulamalar ile tarif edebiliyor olmamız lazım. Biraz daha işin manevi kısmına geldiğimiz zaman birbirimize bu tür araştırmalarda elimizdeki örneklerle yardımcı olursak forum içerisinde açılan kısmın ehemmiyeti o zaman ortaya çıkacak.
Aramıza makine üreten firmalardan arkadaşlarımız abilerimiz var. Onlarda kendi bilgi ve tecrübelerini katar.. forumda 193090 üyemiz var. bu kadar üyenin arasında elemeler yaptığınızda bu tür konulardan ve bu işin riskinden bi haber olan çok arkadaşlarımız vardır.
En basiti Toz patlaması.. ne kağıt yakmaya benzer nede yola benzin döküp yakmaya..
Normal benzin, Tiner, Alchol vb. parlayıcı veya sıkışan gazların patlamasından 2,5 kat daha fazla etki gösteriyor.
Bunu ATEX eğitimi alan arkadaşlarımız bilir.
Bu işin riski çok büyük.. Avrupada bilinçlendirme Lise dönemlerinde bildiğimiz UN ile test edilerek gösteriliyor..
Saygılarımla.

Mehmetf isimli arkadaşa kesinlikle katılıyorum bu konuda ki biligiler malesef ülkemizde ancak başımıza kötü olaylar gelince araştırıyoruz yada keke önlem alsaydık diyerek etrafımıza bakıyoruz.Uzun zamandır takip ettiğim bir sitede bu konuda detaylı bilgiler mevcut lakin inglizce olduğu için sanırım pek dikkat çekici durmuyor.Bu konuda bir bölüm açılmasını desteklemekteyim meraklısı için buyurun bir inceleyin.
http://www.automationmag.com

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri