Evlerde hangi değerde SİGORTALAR kullanılır ?

El ile sökmek biraz acemice olmuş. Allah korumuş kardeşim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Düşünmesi bile ürkünç.
Allah korumuş.
Buradan da ifade edelim profesyonel ya da amatör elektrik ile uğraşmak azami dikkat gerektirir.

Öncelikle çok geçmişolsun. Mesleğiniz gerçekten çok tehlikeli ve hassasiyetinizi anlıyorum. Eğer nötr ve toprama kablolarına düzenleme yapmam gerekecekse zaten yapmam mümkün değil. Eğer dokunulmayacaksa elektriği aşağıdan keseceğim. İlk olarak 3x20A B tipi trifaze sigortayı eskiyi çıkardığım şekilde bağlayacağım ve kapalı durumda bırakacağım. Sonra yukarıda anlattığım gibi fazları dağıtacağım. Klima elektriğini ve ara sigortasını ben bağladım. Elektrikli şofben ara sigoryasını da ben bağladım. Yıllardır evdeki tüm elektrik işlerini ben yaptım ve 15 yıldır evime elektrikçi girmedi. Yani şunu demek istiyorum. Eli torna vida tutmayanlardan da değilim, kendisi her işi yapabileceğini düşünenlerden de değilim. Sadece öğrenmeye çalışıyorum. Elektriğin şakası olmadığını da sizinkinden daha kötüsünü yaşayarak tecrübe ettim. Sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

Öncelikle foruma üye olmamdaki sebep öğrenmekti. Ama nedense öğrenemeyeceğim sonucu çıktı ve elektrikçi çağırmam istendi. Ben mevcut riski zaten almak istemesem hiç uğraşmadan elektrikçi çağırırdım. Elektrik ve tesisattan hiç anlamadığım yanlış. Deneyimsiz olduğum doğru.
Evet 13 adet linye var. Hangi linyenin hangi buata gittiğini de belirledim. Fotosunu ekledim. Şöyle düşündüm;
3x20A B tipi trifaze sigorta kullanacağım.
1. Sigorta 10A B tipi: Küçük oda, koridor ve yatak odası aydınlatma
2. Sigorta 10A B tipi: Mutfak ve salon aydınlatma
3. Sigorta 16A B tipi: Küçük oda ve koridor priz
4. Sigorta 16A B tipi: Salon priz
5. Sigorta 16A B tipi: Alt banyo priz-aydınlatma ve balkon priz (Hepsine tek linye çekilmiş ve buattan sorti yapılmış)
6. Sigorta 16A B tipi: Mutfak priz 1
7. Sigorta 16A B tipi: Mutfak priz 2 (Mutfağa 2 linye gidiyor)
8. Sigorta 16A B tipi: Üst kat 1
9. Sigorta 16A B tipi: Üst kat 2 (Üst kata 2 linye gidiyor. Buattan nasıl sorti yapıldığına bakamadım. Eğer linyeler aydınlatma ve priz olarak ayrılmışsa sigortanın birini 10A B tipi takacağım)
Bu şekilde bir plan oluşturdum. Nötr ve topraklamaya hiç dokunmadan fazları ayırarak bu işi başarabilir miyim? Yoksa onların da ayarlanması mı gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

merhaba
ilk önce linyelere tek tek enerji verilerek amper tesbiti yapmak gerekir !!!
tüm siğortalar çekilen amperine uygun siğortalar olmalıdır .
pensampermetre ile ölçüm !!!

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sigorta-amper-hesaplanışı-nasıl.6313/

1. Sigorta 10A B tipi: Küçük oda, koridor ve yatak odası aydınlatma
daha düşük amper b tipi siğorta olabilir !!!
2. Sigorta 10A B tipi: Mutfak ve salon aydınlatma
3. Sigorta 16A B tipi: Küçük oda ve koridor priz
4. Sigorta 16A B tipi: Salon priz
5. Sigorta 16A B tipi: Alt banyo priz-aydınlatma ve balkon priz (Hepsine tek linye çekilmiş ve buattan sorti yapılmış)
Her linye için tek tek siğorta koyulması daha mantıklıdır . 3 adet
amperine göre siğortalar !!!

6. Sigorta 16A B tipi: Mutfak priz 1
7. Sigorta 16A B tipi: Mutfak priz 2 (Mutfağa 2 linye gidiyor)
Her linye için tek tek siğorta koyulması daha mantıklıdır . 2 adet

8. Sigorta 16A B tipi: Üst kat 1
9. Sigorta 16A B tipi: Üst kat 2 (Üst kata 2 linye gidiyor. Buattan nasıl sorti yapıldığına bakamadım. Eğer linyeler aydınlatma ve priz olarak ayrılmışsa sigortanın birini 10A B tipi takacağım)
Her linye için tek tek siğorta koyulması daha mantıklıdır . 2 adet
prizlere ne gibi cihazlar kullanılacak bilinmeli amper hesabında önemlidir .

Daha sonra ana siğorta 3 faza dağılımı amper hesabına göre dağılımı yapılmalıdır .
uygun amper siğorta takılmalıdır .
öncelik sabit çalışan cihazlar göz önünde bulundurulmalı örneğin buzdolabı 24 saat çalışma !!!

Kolay gelsin , Sağlıcakla kalın .

Merhaba. Kaçak akım rölesi (25A 30mA) ana panoda olduğu için kaçak olunca aşağıya inmem gerekiyor. Evdeki panoya da bir tane kaçak akım rölesi taksam önce kapanır ve beni aşağıya inmekten kurtarır mı?

Merhaba. Kaçak akım rölesi (25A 30mA) ana panoda olduğu için kaçak olunca aşağıya inmem gerekiyor. Evdeki panoya da bir tane kaçak akım rölesi taksam önce kapanır ve beni aşağıya inmekten kurtarır mı?
Merhaba.
30 ma KAR ın zaten tali panoda olması gerekir.
Ana panoda 300 ma KAR olması gerekir.
Siz eğer aşağı inmek istemezseniz ana panoya 300 ma,evdeki tali panoya 30 ma takmanız gerekir.

Evet doğru tesisat bu şekilde olmalı ama apartmandaki tüm daireler benim ki gibi. Hiç aşağıya bulaşmadan eve de bir tane röle taksam önce devreye girer mi? Ana panodaki de devreye girerse boşa para harcamış olacağım.

Evet doğru tesisat bu şekilde olmalı ama apartmandaki tüm daireler benim ki gibi. Hiç aşağıya bulaşmadan eve de bir tane röle taksam önce devreye girer mi? Ana panodaki de devreye girerse boşa para harcamış olacağım.
Ana panoda 30 ma KAR olduğu sürece tali panoya 30 ma taksanız bile aşağı inmek ten kurtulamazsınız :)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri