Evlerde hangi değerde SİGORTALAR kullanılır ?

Herkese selam, bilgi ve tecrübelerini paylaşanlara da teşekkür ederek bir konuda akıl danışmak istiyorum..

Aile büyüklerinin oturduğu 3 katlı müstakil bir evimiz var. Bina 25 yıllık ve elektirik panosu aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi:

evpano.jpg

Bu panodaki sigortaları Siemens marka kaliteli sigortalarla değiştirip, bir de yine Siemens marka kaçak akım koruma rölesi taktırmak istiyorum. Tüm bu işleri bir elektirikçi çağırarak yaptıracağım, ancak kafamda bazı sorular var. Bu sorularla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. Panonun en üstünde Bufer etiketli bir pako şalter var. Elektirikçiden bu şalteri iptal etmesini isteyeyim mi?

2. Linyelerden gelen nötr ve toprak hatları panoda tespit edemedim. Nötr hatlar nerede olabilir? Zil trafosunun altında bir bağlantı var, toprak hattı bu olabilir mi?

3. Alt sıradaki sigortalardan bazılarına iki linye birden bağlanmış. Bunları ilave sigorta kullanarak teke indirmem gerekiyor değil mi?

4. Sigortalar arasında 20 Amperlik C tipi sigortalar var. Bu başlık altında okuduklarımdan anladığım kadarıyla prizler için B16, aydınlatmalar için B10 sigorta kullanmam gerekiyor. C20 sigortaları B16 ile değiştirmem gerekli sanırım.

5. En altta bir tane zil trafosu var. Evin zilini kablosuz zille değiştirmeyi düşünüyorum, bu zil trafosunu iptal etmeli miyim?

Fikir ve görüş belirten herkese teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herkese selam, bilgi ve tecrübelerini paylaşanlara da teşekkür ederek bir konuda akıl danışmak istiyorum..

foto kalitesiz ( büyütülünce kalite düşüyor ) ve çeşitli yönlerden çekim yapılmamış !!!

1 - elektrikciye pako şalter kalsın deyin . elektrikci kalsın kabul ederse o elektrikciden uzak durun .
gereksiz derse nedenini sorun . cevap : 25 amper bu tesisata az gelir derse işi biliyor demektir .

2 - elektrikci yapacak diyorsunuz , sadece siz yapılmasını seyredersiniz .
not : kablolar karışık ve renkleri buradan çözüm zor . ( yerinde tesbit olmadan sağlıklı olmaz .)
zil trafosundaki kırmızı kablodan biri nötr olmalı . ( ölçü cihazı , seri lamba , kontrol kalemi ile test )
metal siğorta kutusu vidası bağlı kahverenği kablo topraklama gibi ?
( dikkat :nötr ve topraklama bir yerde birleştilmiş olabilir ) topraklama yok demektir ?
net cevabı elektrikci yerinde çözecektir .

3 - ne kadar çok siğorta olursa o kadar iyi olur .

4 - prizler B16, aydınlatmalar B10 sigorta
not :
aydınlatma amperi linyenin B 6 siğortada olabilir .
prizler tek linye olmalı ( çamaşır / bulaşık / fırın vs gibi diğer amperi bilinmeli )
kabloların kesitlerinin önemi büyük ( girişten itibaren / priz / aydınlatma ve renkleri

5 - kalmasında zararı yok . ( yedek olmuş olur ) trafoya girişi siğorta takarsınız !!!
keyfinize bağlı diyelim . iptali için artı + / eksisini düşünmek gerekir .

siğorta kutusu plastik olursa kutuyu topraklama yapılmasına gerek kalmaz ve metal kutudan çapılma riski kalkar . siğorta kutusu plastik çok siğorta alacak şekilde olmalıdır .
elektrikci tüm evin linyelerinden ölçüm yapacak kaç amper siğorta takılabilir diye
sizde kullandığınız eşyaları beyan edeceksiniz ve ileride olabilirleri ( örnek: ileride elektrikli fırın alacağım takacağım bu prize gibi )

Aile büyüklerinin oturduğu 3 katlı müstakil bir evimiz var. Bina 25 yıllık ve elektirik panosu aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi:

evpano.jpg

Bu panodaki sigortaları Siemens marka kaliteli sigortalarla değiştirip, bir de yine Siemens marka kaçak akım koruma rölesi taktırmak istiyorum. Tüm bu işleri bir elektirikçi çağırarak yaptıracağım, ancak kafamda bazı sorular var. Bu sorularla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. Panonun en üstünde Bufer etiketli bir pako şalter var. Elektirikçiden bu şalteri iptal etmesini isteyeyim mi?

2. Linyelerden gelen nötr ve toprak hatları panoda tespit edemedim. Nötr hatlar nerede olabilir? Zil trafosunun altında bir bağlantı var, toprak hattı bu olabilir mi?

3. Alt sıradaki sigortalardan bazılarına iki linye birden bağlanmış. Bunları ilave sigorta kullanarak teke indirmem gerekiyor değil mi?

4. Sigortalar arasında 20 Amperlik C tipi sigortalar var. Bu başlık altında okuduklarımdan anladığım kadarıyla prizler için B16, aydınlatmalar için B10 sigorta kullanmam gerekiyor. C20 sigortaları B16 ile değiştirmem gerekli sanırım.

5. En altta bir tane zil trafosu var. Evin zilini kablosuz zille değiştirmeyi düşünüyorum, bu zil trafosunu iptal etmeli miyim?

1-Pako şalter çalışıyorsa değiştirmek size kalmış ama bir cihazın elektrikte kullanım ömrü 10 yıldır daha uzun süre çalışanlar ve daha kısa zama çalışanlar var tabi ki ama genelde 10 yılda arıza yapmasa bile değiştirmek iyidir
2-Ziltrafosunun üstünde bantlı bir bağlantı var bu nötr bağlantısı olabilir alttaki bağlantı toprağa benziyor ama ölçülmeli kullanılan kazık ve iletkenkenler toprak altında çürümüş olabilir
3-Lamba devreleri için 6-10B sigorta prizler için 16B sigorta kullanılmalı ana sigortadan sonra 30mA kaçak akım takılmalı bina eski olduğu için prizlerde sıfırlama yapılmış olabilir toprak hattı çekilmemiş olabilir panoda toprak var görünüyor bazı yerlerde nötr toprak karışmış olabilir kaçak akım bütün bu hataları bulup tamir edilmesini sağlar bu hatalar giderilmeden elektriğiniz çalışmaz
4-Yukarda yazmıştım.
5-kuracağınız sisteme göre bir güç kaynağı kullanırsınız bu trafo bina zili ve kapı otomatiği için kullanılır alt kattan zile basıldığında kapıyı açmak için kullanılan parça.
3 katta bu saat ve panodan mı besleniyor?Elektrikçinin işini kolaylaştırmak ve kaçak akımın daha düzgün çalışması için eğer bu tek pano ile 3 kat besleniyorsa her kat için birer sigorta kutusu yaptırıp içine kaçak akım ve sigortaları koyun bu panodan katlara besleme çekin saatin oraya 300mA kaçak akım ve ana sigortayı ekleyin her katın kaçak akımını sırayla açın sigortalarıda sırayla açın bir kat veya devrede arıza varsa ortaya çıkacaktır sadece bu panoda yenileme yaparsanız hangi katta ve devrede arıza var bulmak zor olur 3 katlı bir binada biraz maliyeti yükselir ama bir katta arıza olursa bütün binanın elektriği kesilmez

Tekrar merhaba,

Bu başlıkta okuyup öğrendiğim bilgiler ışığında, yapısı daha basit olmasının da etkisiyle önce kendi evimdeki sigorta kutusunu elden geçireyim dedim :) Müteahhit kutuya Çin malı bir kaçak akım rölesi, aydınlatma linyeleri için C10, priz linyeleri için de C20 Çin malı sigortalar kullanmış. Bunların hepsini Siemens marka uygun değerdeki sigortalarla (B10, B16) ve kaçak akım rölesi olarak da yine Siemens 40A, 30mA modeliyle değiştirdim. Ortaya aşağıdaki gibi bir kutu çıktı. Sizlerden ricam, son fotoğraftaki linye-klemens bağlantılarını düzgün yapmış mıyım, bakıp yorum yapabilir misiniz?

sigorta01.jpg

sigorta02.jpg

klemens02.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri