Evlerde hangi değerde SİGORTALAR kullanılır ?

Listenizi inceledim bir sigorta B10 lamba demişsiniz normal ama bakıyorum devamında prizler var buradan anladığım elektrikçi sigorta kutunuzda bir kaç kabloyu aynı sigortaya takmış.
Priz hattı ile lamba hatlarını aynı sigortaya girince bu durum oluşmuş.Elektrikten anladığınızı düşünerek size söylüyorum.Sigorta kutusunu açtığınızda aynı sigortaya giren kabloları tek tek sökün misal B sigortası yazmışsınız listenizde bu sigortaya 3 veya 4 kabloda girmiş olabilirler sigorta kutusunu açtığınızda aynı sigortaya giren kablonun birini söküp sigortayı açın elektrik nereye gidiyor kontrol edin B10 sigortalara evdeki lambaların bir kaçını bağlayabiliirisiniz
Konutlarda salonlar (20 m²’den büyük alanlı) ve mutfak için en az ikişer, odalar ve banyo için en az birer priz tesis edilmelidir. Barakalar, basit köy evleri hariç olmak üzere ayrıca; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve Müstakil linyeden için üç adet ayrı linye tesis edilmelidir. Müstakil linyeden beslenen bu prizlerin güçleri, söz konusu elektrikli cihazların aşağıda verilen güçlerinden az olamaz
Buradaki iç tesisat yönetmeliğindeki maddeye göre çamaşır makinesi,bulaşık makinesi ayrı linyeler olması lazım buda mutfağanıza prizler için 3 adet sigorta takılması gerekiyor demek eğer elektrikçi hatları çektiyse sigorta kutusunda aynı sigortaya giriş yapmış olabilir kendini bilen hiçbir lektrikçi mutfağa tek linye çekmez en az iki priz linyesi vardır mutlaka bunları sigorta kutusunda bulursanız işiniz kolaylaşır!
Eğer tek linye çektiyse işte o zaman yeni bir veya iki linye çekilmesi lazım (linye-elektrik hattı)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
C tipi sigortalar motor vb.guclerin anlik olarak yuksek akim esnasinda atmamasi icun uretilmis sigortalar degil mi?
O kadar saat dayanir mi? Bana da ilginc geldi.

Pano.jpg

Evim dublex. Daire içi sigortam bu şekilde ve kesinlikle kısa devre durumunda atmıyor. Direkt aşağıdan kesiyor elektriği. Elektrik sayacı sonrası Legrand 4K 25A-30mA(Xc³ yazmıyor) kaçak akım koruma rölesi var. Ne yapmalıyım? Sorun sigorta dağılımı ve yanlış sigorta kullanımı gibi. Nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20180827_121929.jpg
    IMG_20180827_121929.jpg
    380.6 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20180827_183839.jpg
    IMG_20180827_183839.jpg
    528.6 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20180827_183847.jpg
    IMG_20180827_183847.jpg
    459.2 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20180827_183855.jpg
    IMG_20180827_183855.jpg
    456.7 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20180827_185028.jpg
    IMG_20180827_185028.jpg
    333.6 KB · Görüntüleme: 29
Evim dublex. Daire içi sigortam bu şekilde ve kesinlikle kısa devre durumunda atmıyor. Direkt aşağıdan kesiyor elektriği. Elektrik sayacı sonrası Legrand 4K 25A-30mA(Xc³ yazmıyor) kaçak akım koruma rölesi var. Ne yapmalıyım? Sorun sigorta dağılımı ve yanlış sigorta kullanımı gibi. Nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba
tüm panoların uzaktan ve yakından fotoları ( sayaç panosu ) ( daire içi siğorta panosu kutusu )
önden ve içten fotoları ( net çekim ) + kablo fotoları ( siğorta giriş ve çıkışı ) linyeler .
hesap kablo amper gücü / kesiti ile siğorta amperi uygunluğu yapılmalı .
pensampermetre ile ölçüm yapabilirsiniz !!!
bu iş uzaktan biraz zor , proje gibi bilgiler gerekli tam aydınlatıcı bilğiler olmalı buatlardaki kablolar r ne nereye gidiyor zor durum , tüm takip ( borulardaki ) kabloların kesitleri vs gibi .
kaçak akım fotosu Legrand 4K 25A-30mA diyorsunuz sıkıntılı amperi
diğer siğortalar da
tüm tesisat elden geçmeli !!! dairelerde c tipi kullanılmaz , klimada olabilir duruma göre diyelim .
Sağlıcakla Kalın .

Yeni fotolar ekledim. Şimdilik elimdeki tüm bilgi bu kadar. Pano mühürlü sanırım ama illa fotosu lazımsa tekrar bakarım. Teşekkürler ilginiz için.

Çok sorunlu bir pano deneyiminiz varsa siz yapacaksanız tarif edelim yoksa işten anlayan elktrikçiye yaptırmanızı tavsiye ederim elektrik işi masraftan kaçmaya gelmez. Trifaze olduğu içinde fazlar güçlere ortak dağıtılırsa sigorta değerleri değişirse linye kablolarından aynı sigorta ya giren varsa ilave sigorta kullanılırsa güvenli bir tesisat çıkar ortaya. Kısa devrede ana panodaki sigorta attığını yazmıştınız demekki bozuk sigortada var. Kaçak akım rölesi trifaze 25 amper evdeki cihazlara göre eşit ortak dağıtımda yeterli olur.

Elektrik deneyimim var. Ama hiç çoklu sigorta bağlamadım. Anlatırsanız sizi çok yormayacağıma inanıyorum zira öğrenmeyi çok istiyorum. Benim de aklımda tüm sigortaları yenilemek (B10 ve B16 olarak) ve birleşik linye kablosu varsa ek sigorta koymak var.

Elektrik deneyimim var. Ama hiç çoklu sigorta bağlamadım. Anlatırsanız sizi çok yormayacağıma inanıyorum zira öğrenmeyi çok istiyorum. Benim de aklımda tüm sigortaları yenilemek (B10 ve B16 olarak) ve birleşik linye kablosu varsa ek sigorta koymak var.
Bir elektrikçi bulun ve evinizdeki sigortaları değiştirin.Bu ürünler piyasa malı dediğimiz sadece görüntüsü sigorta olan ürünler ne yazık ki yıllar önce benim evimde de benzer bir olay oldu sigortaları kaliteli bir marka ile değiştirdim.Kaliteli değince artık VİKO,MAKEL gibi yerli markalarda var sigortalarda bir kaç yerde kullandım atması gereken yerde atıyorlar.
Sigorta kısa devre ve yüksek amper de atması gereken bir cihazdır eğer atmıyorsa frensiz araba ile otobanda gidiyorsunuz demektir can ve mal güvenliğiniz için bu işten anlayan bir elektrikçi ye sigortaları değiştirtin ancak bizim tesisatçı arkadaşlarımız B25-B32 gibi atmayacak sigortalar kullanıyor bazen priz hatlarınız için B16 lamba tesisatlarınız için B6 veya B10 sigorta taktırın geçenlerde bir kişi B16 sigorta almak için gittiğinde B25 takalım demiş elektrikçi bu uygulama yanlıştır evlerde kullanılan priz hatları 18-20 Amper e kadar dayanır sürekli 25 Amper de çalışırsa kablolar yanabilir yangın çıkabilir!

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Elektrikçi çağırmak benim için son seçenek. İşin içinden çıkamazsam mecbur çağıracağım tabi. Ben öğrenmek de istiyorum. Ama siz bu iş burada öğrenilmez derseniz ona da saygım var.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Elektrikçi çağırmak benim için son seçenek. İşin içinden çıkamazsam mecbur çağıracağım tabi. Ben öğrenmek de istiyorum. Ama siz bu iş burada öğrenilmez derseniz ona da saygım var.

Elektrikçi çağırmanızı tavsiye ederiz. Kablonun birini yanlış bağlarsınız veya gevşek olur vs allah korusun yangına sebep olur. Deneme panosu olsa yardımcı olalım ama evde elektrik tesisatı için deneyip öğrenme olmaz. Ayrıca denerken çarpılma tehlikeside mevcut.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri