Evlerde hangi değerde SİGORTALAR kullanılır ?

merhaba sn . @mtn1543
tek linye bu ürünleri tek hat kaldırmaz sistemi , siğorta atar
yüksek siğorta takarsanız kablo yanar .
tek cihaz buzdolabı belki kurtarır gerisi ne olcak derseniz ,
kırma işlemi veya dışarıdan hat çekimi .
sorunlu hat kaç mm kablo ( kesit ) ?
sorunlu yerdeki kablo kesit ( diyorsunuz 2.5 mm ) i 16 amper b tipi siğorta ile yüksek amper çeken en çok kullanılan ürün beslenir .

buzdolabı ve diğer ürünler başka siğortalara alınabilise !!! ( alınacak siğorta yeri uyğun ilave ürünler için olmalı hesap yapmak gerek )
eş zamanlı kullanım yapılmayacak ( yüksek amperliler özellikle )

( sistemi bilinmesi gerekir , nereyi siğortalar kontrol ediyor , ürün amperleri ve kabloların kesitleri ) vs diğer siğortalara dağılımı yapılabilirse .
kolay gelsin . sağlıcakla kalın .
Merhaba, evi yeni aldık sayılır 3 aydır oturuyoruz. İlginç bir ev misal buard olayı yok evde.(yada duvar kağıdının altında kaldı ben bulamadım) Bütün buardlar banyolardaki asma tavanın üstünde. Asma tavanı çıkarttığım zaman kablo ordusuyla karşılaşıyorum.Misal salonda 2 adet priz var. Yine aynı şekilde bu prizlerden biri bahsettiğim b10 sigortaya bağlı. Diğer priz ise b16 sigortaya bağlı ve sadece 1 sigortaya 1 priz bağlı başka hiç birşey bağlı değil. Hangi sigorta nereyi kontrol ediyor tek tek baktım ve şema çıkarttım. Yarın gözden geçireceğim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba sn . @mtn1543
tek linye bu ürünleri tek hat kaldırmaz sistemi , siğorta atar
çok yüksek siğorta takarsanız kablo yanar .

tek cihaz buzdolabı belki kurtarır gerisi ne olcak derseniz ,

kırma işlemi ,, kablo borusu durumu , buat ? vs ,veya dışarıdan hat çekimi .

sorunlu yerdeki kablo kesit ( diyorsunuz 2.5 mm ) i 16 amper b tipi siğorta ile yüksek amper çeken en çok kullanılan ürün beslenir .
eş zamanlı kullanım yapılmayacak ( yüksek amperliler özellikle )
ek siğortalar ve linyeler durumu

sigorta şemasıda bu şeklide
Screenshot_5.jpg

Elektrik işinden anlıyormusunuz ? işlem yapmak tehlikesi !!!
yoksa bilği amaçlımı soruyorsunuz ?

12 lik siğorta kutusu var herhalde 3 siğorta boşluğu var olmalı
eğer siğorta panosu içini açılıp ( arkası ) linyelerin duruma göre belki 3 siğorta arttırabilinir .
linyelerin kablo kesitleri .
örneğin 10 amperlik siğorta 2.5 mm kesit kablo çekilmisse 16 amper siğorta ile desteklenebilir ( uygun koşulda ise )
veya prizlere amperi yuksek cihaz takılmayacak eş zamanlı çalışmayacak , led düşük amper çeken lambalar takılacak vs gibi .
yada 1 ana siğorta + 2 ilave siğorta
siğorta panosunda düzenlemesi belki sistemi kurtarabilinir mi bilmiyorum !!!
siğorta panosu arkasındaki linyelerin hangi kablo bilinmesi ayrıntılı .
( siğorta üzerinde iki veya üç linye ( hat ) varsa her hattın kontrol ettiği yerin önemi ) siğorta fazlaştırma veya siğorta linye düzenlesi vs gibi .

A kaçak akım ?
B led kullanırsanız iyi olur ve prizde elk süpürge , tost makinası ısıtıcılar sorun yaratabilir . diğer prizler eş zamanlı kullanım olmayacak ve düşük amper cihazlar 1 cihaz kullanılabilir tv vs gibi .
( lambalar + tv ) hadi ikinci bir tv de benden !!!
C en büyük sorun burada !!! ( siğorta fazlalaştırma )
D eş zamanlı olmayacak , elk süpürgesini kurtarır diyorum . zaten bu prizler kırk yılda bir kullanılır .
E aynı d gibi
F çamaşır makinası kurtarır , eş zamanlı priz kullanılmayacak , düşük amper prizli ürünler pek sorun yaratmaz diyorum .
G 16 amper siğorta fazla bile sorunsuz
H sorunsuz elk süpürge çalıştırılır burada

Son düzenleme:
Selam.evlerde b16 priz için b10 aydınlatmalar için kullanılır.

Peki başka hangi değerler neresi için kullanılır? Örnek c20 sigortalarda oluyor sigorta kutusunda sanırım.
C tipi sigortalar, başlangıçtaki aşırı akım yüzünden motorlar için kullanılmıyor mu evde neden C tipi kullanılmış acaba ?

buzdolabı, çamaşır makinası, kombi,bulaşık makinası gibi cihazlar için hangi değerde sigorta kullanılır ? B20 mi?

Klima içindir .

Son düzenleme:
B20 sigorta klima gibi cihazlarla direkt bağlantı yapılmayacaksa evde kullanmayın. Kablonuz 4 lük bile olsa prizler 16 ampere dayanıklıdır priz yanar sigorta atmaz.

merhaba @Bulent1977 tam sistemi linyelere doğru siğorta takılmışmı ? vs gibi . kablo kesitleri bilmek gerekir .
kısıtlı bilği ile . tesisat monofaze mi ?

1.5 mm kablo 6 - 10 amper destekleme , 2.5 mm kablo 16 - 20 amper destekleme .

32 amper B tipi yeni tip ( 6 ka ) siğorta olmalı , üzerinde kaç mm kesit kablo bağlı ( önemli ) 2.5 mm kesit kablo ise tabiki ısınacak .
siğorta ilk amaç sistemi ( kablo koruma ) yangın vs gibi ,

amper ölçümünüz kalibre edilmiş ölçü aleti ile mi yapıyorsunuz ? doğruluk derecesi ?
iki aynı değerde giriş ve çıkış siğorta mantık değil . giriş bir üstü olmalı iki siğorta aynı anda atar ( sayaç öncesi ve sonrası mesafe kısa ise )
kablo kesiti ve siğortalar uyumlu olması sorunu çözer !!!

ek koruma diyelim .
tesisat monofaze ise !!!
aşırı gerilim ve gerilim koruyucu cihaz koruyucu röle ile aşırı akım koruma
belki işinizi görür .
https://aecn.alicdn.com/OqxVKOYHopfjG0Jtx3n/vOgh0dfmn0tJGYnXy3a%40%40hd.mp4

Fonksiyonu:
1. Over gerilim koruma 210 v-145 v (ayarlanabilir) (varsayılan: 170 v)
2. gerilim altında proteciton 230 v-300 v (ayarlanabilir) (varsayılan: 270)
3. Over akım koruma 1A-63A (ayarlanabilir) (varsayılan: 40A)
4. yeniden zaman (gecikme süresi): 3 s-300 s (varsayılan: 30 s)
5. gerilim metre
6. ampermetre
RBir-gerilim: 220 v; Frekans: 50 hz/60 hz
Aşırı akım koruma: 1A-63A (ayarlanabilir) (varsayılan: 40A)
Altında gerilim eylem anahtarı-off değeri: 210 v-145 v (ayarlanabilir) (varsayılan: 170 v)
Aşırı gerilim eylem anahtarı-off değeri: 230 v-300 v (ayarlanabilir) (varsayılan: 270)
Yeniden zaman (gecikme süresi): 3 s-300 s (varsayılan: 30 s)

kalibrasyonlu ölçü aleti ile ürün testi ve gösterge testi farkı varsa farkı ayarı düşülecek ayarı

kolay gelsin .sağlıcakla kalın .

Ekli dosyayı görüntüle 46963
Evet hocam sistem monofaze. Kablolar uyumlu. Sadece daimi 29 amper akıma 32a sigorta kullanıyorum bakalım atarsa 40 la değiştireceğim mecbur. Koruma içimde trimbox kullanıyorum.

Elektrik işinden anlıyormusunuz ? işlem yapmak tehlikesi !!!
yoksa bilği amaçlımı soruyorsunuz ?

12 lik siğorta kutusu var herhalde 3 siğorta boşluğu var olmalı
eğer siğorta panosu içini açılıp ( arkası ) linyelerin duruma göre belki 3 siğorta arttırabilinir .
linyelerin kablo kesitleri .
örneğin 10 amperlik siğorta 2.5 mm kesit kablo çekilmisse 16 amper siğorta ile desteklenebilir ( uygun koşulda ise )
veya prizlere amperi yuksek cihaz takılmayacak eş zamanlı çalışmayacak , led düşük amper çeken lambalar takılacak vs gibi .
yada 1 ana siğorta + 2 ilave siğorta
siğorta panosunda düzenlemesi belki sistemi kurtarabilinir mi bilmiyorum !!!
siğorta panosu arkasındaki linyelerin hangi kablo bilinmesi ayrıntılı .
( siğorta üzerinde iki veya üç linye ( hat ) varsa her hattın kontrol ettiği yerin önemi ) siğorta fazlaştırma veya siğorta linye düzenlesi vs gibi .

A kaçak akım ?
B led kullanırsanız iyi olur ve prizde elk süpürge , tost makinası ısıtıcılar sorun yaratabilir . diğer prizler eş zamanlı kullanım olmayacak ve düşük amper cihazlar 1 cihaz kullanılabilir tv vs gibi .
( lambalar + tv ) hadi ikinci bir tv de benden !!!
C en büyük sorun burada !!! ( siğorta fazlalaştırma )
D eş zamanlı olmayacak , elk süpürgesini kurtarır diyorum . zaten bu prizler kırk yılda bir kullanılır .
E aynı d gibi
F çamaşır makinası kurtarır , eş zamanlı priz kullanılmayacak , düşük amper prizli ürünler pek sorun yaratmaz diyorum .
G 16 amper siğorta fazla bile sorunsuz
H sorunsuz elk süpürge çalıştırılır burada
Öncelikle teşekkür ederim cevabınız icin. Elektronik mezunuyum. Orta seviye anlıyorum. Eski evde sigortaları yenilemiş + olarak k.a.r eklemiştim.Yeni ekleyecegim sigortalari elektriciden aldim satin alirken ben israrla b16 isterken elektrikci israrla b25 vermeye kalkti siz düşünün artik nasil elektrikciyse ! Müteahiti ariyorum bana evin planini atarmisin diye. Boardin nerelerde olduğunu bulmam icin çünkü hep duvar kağıdıyla kapatılmış.

Öncelikle teşekkür ederim cevabınız icin. Elektronik mezunuyum. Orta seviye anlıyorum. Eski evde sigortaları yenilemiş + olarak k.a.r eklemiştim.Yeni ekleyecegim sigortalari elektriciden aldim satin alirken ben israrla b16 isterken elektrikci israrla b25 vermeye kalkti siz düşünün artik nasil elektrikciyse ! Müteahiti ariyorum bana evin planini atarmisin diye. Boardin nerelerde olduğunu bulmam icin çünkü hep duvar kağıdıyla kapatılmış.

Müteahitin elektrikcisinde varsa isteyin veya elk ile beraber bulun !!!
Voltaj kontrol cihazı veya benzer ürünlerle belki işinizi görebilir + ileri teknik ürünler .
ses + ışık ile !!!
Hızlı ve temassız alternatif voltaj tespiti

https://www.trotec24.com.tr/olcum-cihazlari/elektrik

Kolay gelsin ,Sağlıcakla kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular