Evin yarısında topraklama yok. Kaçak akım rölesini nereye bağlamalıyım?

tramp67

Üye
slm arkadaslar benm sorunum evde topraklama hattım yok daha dogrusu yarısında yok şimdi prizlerden çekmeye kalksam cok zor bı,arkadasta kaçak akım rölesi alamamı önerdi sımdı kaçak akım rölesini prizin girişinemi yoksa priz sigortasının cıkısınamı baglıycam yardımcı olurmusunuz?şimdiden tesekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende onu soruyorum zaten nasıl yapmalıyım diye sende soruya soruyla cvb verıyosun

sy arkadasım kaçak akım koruma rolesi içinde fazdan ve notrden geçen akıma bakar olakı bi fark oldugunda açar eger tesisatta kaçak var ise bu topraga akarak bu farkı oluşturması gerekır sen kaçak akımda taksan toprak olamayan yerde olakı bi kaçak olsa olusan kaçak cihaza temas eden nesne ile topraga akmaya çalışacak vede o nesnenin geçiş direncine baglı olarak ya açaçak yada açmıyacak eger bu insansa kaçakta çarpılır ondan dolayı toprak olmayan yerlerede toprak çekmek zorundasın daha sonra kaçak akımı tak ki kaçak akım çalışsın
İnsan vücutu toplam direnci 2500 ohm alınıp, insan için tehlikesiz akım 20 mA alınırsa 50 volt’luk bir temas gerilimi sınır değer olarak kabul edilebilir

Son düzenleme:
slm arkadaslar benm sorunum evde topraklama hattım yok daha dogrusu yarısında yok şimdi prizlerden çekmeye kalksam cok zor bı,arkadasta kaçak akım rölesi alamamı önerdi sımdı kaçak akım rölesini prizin girişinemi yoksa priz sigortasının cıkısınamı baglıycam yardımcı olurmusunuz?şimdiden tesekkürler...

Evin yarısında var yarısında yok nasıl oluyor anlamadım ama siz K.A.K.r takılacağı yer konusunda da tereddütte kalmışsınız. Prizlerle alakası yok dışarıya dairenin girişine sayacın olduğu yere takacaksınız. Ama sayın 3elibrahim inde belirttiği gibi öncelikle toprak hattını tam olarak uygun hale getirmeniz gerekir.

Arkadaşlar eski binalarda tüm prizler topraklamalı değildi.Genelde buz dolobı fırılara ve benzeri aletler için bir iki tane topraklamalı priz konulurdu.Arkadaşımızın evide böyle sanırım.Şimdiki yönetmeliğe göre tüm prizler topraklı almak zorunda.Onun için evine topraklama çekme zorunluluğu yoktur.(bu size kalmış).Ama evinde bir yenileme güç artırıma gideceksen tedaş yeni bir proje istiyor vede tüm prizler değişecek.

K.A.K.R ni sen yidede tak, takarkende ana kolon hattına takki evin bütün akımları üzerinden geçsin.

bence topraklama çekilmeli.Fakat topraklama çekilmeyecekse,hiç olmazsa kaçak akım rölesi olmalı

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri