Evin Sigortası Rastgele Atıyor

Selam arkadaşım 2 aya kadar atmıyorsa evde o cihazlar yenimi kullanılmaya başladı.. ? hangi prizleri faal olarak kullanıyorsanız hem alıcıyı hemde prizde bir sorun olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Ne yazık ki problem hala geçmedi.

Geçen ütüyü açtık attı. Sonra ütüyü açınca atmadı. Bugün başka bir prize bağlı olan bilgisayarı açtım. Bi oyun oynarken orta yerde attı. Geceleyin atmıyor gibi ama sabahla akşam arası her an atabiliyor. Bi düşünüyorum geceleyin ne değişiyor diye. Sıcaklık değişiyor. tv ve lambalar kapanıyor açık cihaz sayısı azalıyor. Ancak mesela geçen geceden bilgisayarı açık bırakmıştım bir şeyler indirmek için, geceleyin atmadı sabah 8 gibi attı daha kimse uyanmadan tv gibi başka cihazlar falan açılmadan.

Bir arkadaş voltaj dalgalanıyor olabilir demiş. Sitenin elektrikle ilgili o tür bir problemi yok sanırım. Örneğin lambaların şimdiye kadar hiç göz kırptığına şahit olmadım nadiren gerçekleşen elektrik kesintilerinin dışında.

Sorun çok sinir bozucu olmaya başladı. Elektrikçi çağırcağız artık.

kardanat ' Alıntı:
İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Ne yazık ki problem hala geçmedi.

Geçen ütüyü açtık attı. Sonra ütüyü açınca atmadı. Bugün başka bir prize bağlı olan bilgisayarı açtım. Bi oyun oynarken orta yerde attı. Geceleyin atmıyor gibi ama sabahla akşam arası her an atabiliyor. Bi düşünüyorum geceleyin ne değişiyor diye. Sıcaklık değişiyor. tv ve lambalar kapanıyor açık cihaz sayısı azalıyor. Ancak mesela geçen geceden bilgisayarı açık bırakmıştım bir şeyler indirmek için, geceleyin atmadı sabah 8 gibi attı daha kimse uyanmadan tv gibi başka cihazlar falan açılmadan.

Bir arkadaş voltaj dalgalanıyor olabilir demiş. Sitenin elektrikle ilgili o tür bir problemi yok sanırım. Örneğin lambaların şimdiye kadar hiç göz kırptığına şahit olmadım nadiren gerçekleşen elektrik kesintilerinin dışında.

Sorun çok sinir bozucu olmaya başladı. Elektrikçi çağırcağız artık.

tamamen gerilimden kaynaklanıyor cünkü gerilim artıkça alıcılarındaki kaçakta manyetik alanda artar

haliyle elektrikçi çagırın bence saygılar...

gerilimin ne zaman artacagıda belli

Sn.arkadaşlar;
Geçenlerde bende aynı sorunla karşılaştım,yeni bir eve taşındım ve kaçak akım rolesi arasıra kafasına göre devreyi açıyor ve enerjiyi kesiyordu,tesisatta herhengi bir sorun yoktu dolayısı ile bir müddet sorunsuz çalıştıktan sonra tekrar açtıgını fark ettim ve arızayı aramaya başladım odalardan birindeki buatı kontrol için açtıgında faz iletkeninin yalıtılmadan bırakıldıgını ve sıva ile temas ettigini gördüm,açık olan iletkeni yalıttıktan sonra sorun çözüldü.
Saygılarımla...

Bugün yeni bir K.A.R alıp onunla denedik yine legrand marka. Eskisi 25a-30ma'di bu 40a-30ma'di yanlız. Yenisi çok daha sık attı. Herhalde böylelikle sorunun K.A.R'dan kaynaklanmadığını ispatlamış sayılırız.

Bundan sonra sanırım;

Buatlar kontrol edilmeli.

Topraklama tesisatı kontol edilmeli.

kardanat: şayet fizikçi iseniz siz fizikçiler sayesinde elektrikçiler bu işin uygulamasını yapıyoruz :). sizin sorununuzda ilkin topraklama tesisatınızı denetlettirmenizi gerekiyor . ÇÜNKÜ kimi yerlerde ayrı bir topraklama hattı yapılacağına NÖTR ile bağlantı yapılıp ''0'' lama denilen bir hadiseye baş vuruluyor ve bu sağlıklı değil ayrıca K.A.Rölesinin sıkça atmasına neden olabilir. size tavsiyem evinize gelen elektrik ustasının bir ölçü aleti varsa topraklama tesisatı ile nötr tesisatını direnç olarak(200 ohm veya altı) ölçümünü sağlattırın. şayet direnç ''0 veya 0 yakın çıkarsa'' bilin ki binanızda ya topraklama yerine ''0'' lama yapılmıştır.

Hata Akimi Rolesi (K.A.R) prensib olarak bobininden gecen akim farkina gore acma yapar. Yani faz iletkeninden giden akim ile notr iletkeninden geri donen akim arasinda K.A.R. nin akim degerine gore 30mA veya 300mA den buyuk fark varsa devreyi acar. Ornegin siz bir elektrikli alet kullaniyorsunuz ve bu alette govdeye kacak oldu ve siz bu alete dokundunuz. Bu durumda akim vucudunuzdan topraga akacak ve faz-notr arasinda kacak akim kadar fark olusacaktir. Bu farki algilayan K.A.R. devreyi acacaktir. Faz notr temasinda ise daha buyuk akimlar akmak isteyecek ve bu durumda devreyi panodaki sigortalar acacaktir.

Anlattiklariniza bakilirsa hattinizin bir yerinde izolasyon kaybi olmus. topraklama hattinin direkt olarak boyle bir soruna yol acacagini dusunmuyorum ancak dolayli yollardan ornegin sifirlama yapilissa acmada rol oynayabilir. Veya topraga bir akim akisi varsa acma soz konusu olabilir. Duvarinizin icinde kablolarin birinde izlosayon sorunu neticesesinde topraga akim akisi olabilir. Size tavsiyem bir elektrikci cagirarak hattinizi guzelce yoklatmanizdir. Hata akim rolesi insan hayatini korumak icindir. Bu yuzden her duruma karsi acilen bu sorundan kurtulun.

arkadaşım öncelikle ortalama bir ev için günümüzde 25 amp. role yetersiz ama senin evdeki problem amperajdan kaynaklanmıyor % 99 ihtimal suyla çalışan cihazlarında yada onların pirizlerinin birinde problem vardır özellikle çamaşır ve bulaşık makinanın pirizlerini kontrol ettir su temasına dikkat et sürekli takılı pirizlerine baktır tezgah altı pirizleri gibi ortalama bir elektrikçi sorunu çözer model elektrik www.modelelktrik.net

arkadaşım sigortan arızalı en iyisi sigortayı deyiştir

sn kardanat
bazı pirizlerde toprakla nötrün karıştığını anlamak için; toraksız bir alıcı(saç kurutma gibi) tek tek bütün pirizlerde çalıştırın, karışıklık olan pirizde K.A.R atacaktır.telefon şaj makinası ile denemeyin K.A.R atmasına güçü yetmeyebilir.ayrıca arkadaşlarında söylediği gibi çamaşır makinası,bulaşıkmakinası vs topraklı cihazları hepisini pirizlerden ayırıp, tek tek takılı tutun.bu sayede arızalı cihazınız var ise ortaya çıkacaktır.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri