Evin şebekesindeki problem!

Merhaba.
Yaşadığım bir sıkıntı ile ilgili çözüm arıyorum, umarım yardımcı olabilirsiniz.
Aslına bakarsanız birkaç farklı durum var. Şöyleki; öncelikle bilgisayarımda bir problem oluştu ve yeni pc almak zorunda kaldım. Gördük ki onda da aynı yerlere varacak. Bilgisayarı açtığımdan birkaç dk sonra görüntü gidiyordu. Böyle böyle denemeler ile ekran kartını elimize aldık. Yeni aldığım pcde de aynı görüntü problemi ile karşılaşmaya başladık. Salonun tüm prizlerinde bu problemi veriyordu. Başka odaya aldım bilgisayarı. Sonra da yeni bir sıkıntı başladı. Salondaki TV'nin ve farklı odaya aldığım o bilgisayarın görüntüsü sık sık parlama yapıyor. Yani görüntü ışığı küçük küçük ve hızlı göz kırpmalar yapıyor. Ve son olarak da, en ilginci olarak; Tv'de sesi açıyorum ve sesi açtığım an salonun diğer prizinde takılı olan vantilatörüm kendi kendine çalışmaya başlıyor! Evin elektrik tesisatını yapan usta gelip kontrol etti. "Voltaj normal, sigortalar normal. Kablolar ve prizleri de en iyi marka bağlamıştık zaten. Ben bir problem göremiyorum şebekede" dedi ve gitti. Biz de elimiz kolumuz bağlı kaldık öyle.

Velhasıl, voltajda bir dalgalanma var sanırım. Anladığım bir konu değil, umarım doğru anlatabilmişimdir.

Bu arada elektrikçi, ekran parlamasının evin bağlı olduğu trafodan kaynaklanabileceğini söyledi.

Bu konuda fikri olan.var mıdır. Neden yaşıyor olabilirim bu sorunları?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Olayın nereden kaynaklandığını anlayabilmeniz için prizden ve ana sigorta girişinden uzun bir süre kayıtlı ölçüm alınması gerekir. Böyle bir durum varsa ölçüm sonuçlarında görülür. Bu veriler ışığında bulunduğunuz ilin dağıtım şirketine, tüketici hakları hakem heyetine şikayette bulunabilirsiniz. Bu ölçümün yapılıp raporlanmasını EMO'dan talep edebilirsiniz. Elde veri olmadan şikayet bir işe yaramayacaktır.

Son düzenleme:
Trafodan kaynaklanmış olma ihtimali yoktur.
Öyle birşey olsaydı tüm komşularınızın ve hatta mahallenin aynı sorunla karşılaşması gerekirdi.
Muhtemelen 3 fazlı sistemlerdeki nötr hattının tam temas etmemesi gibi bir sorununuz var.
Tüm bağlantı buatlarının ilmine uygun olarak incelenmesi ve gerekenlerin yapılması lazımdır.

Başka odaya taşıdığınızda bilgisayarı sorun hemen devam etti misorun daha sonra mı ortaya çıktı?Eviniz 3 fazlı mı?Vantilatörünüz uzaktan kumandalı ise televizyonun kumandasından etkilenmiş olabilir

Başka odaya taşıdığınızda bilgisayarı sorun hemen devam etti misorun daha sonra mı ortaya çıktı?Eviniz 3 fazlı mı?Vantilatörünüz uzaktan kumandalı ise televizyonun kumandasından etkilenmiş olabilir
Hocam, diğer odada ekranın parlaması sorunu bilgisayarı taşıdığımdan beri başlamıştı.
Vantilatör uzaktan kumandalı fakat Tv'de sesi açarken açıldı vantilatör, ve kumanda o yöne bakmıyordu. 3 faz olayını bilmiyorum. Ama ev eski değil ve topraklaması var.

sigorta kutunuz ve sayacınızın resmini yüklermisiniz?
56126
56127

Hocam, diğer odada ekranın parlaması sorunu bilgisayarı taşıdığımdan beri başlamıştı.
Vantilatör uzaktan kumandalı fakat Tv'de sesi açarken açıldı vantilatör, ve kumanda o yöne bakmıyordu. 3 faz olayını bilmiyorum. Ama ev eski değil ve topraklaması var.
kumandalar aynı oda da olmasa bile cihazla çalışabiliyor benim televizyonumun kumandası da bu şekilde
eviniz monofaze sigortalarınız da güzel
Şimdi yapılacak işlemler toprak hattınızı elektrikçiye kontrol ettirin nötr bağlantılarını buat ve sigorta kutusundan sayaç kutusuna kadar kontrol ettirin bu işlemi başka bir elektrikçi çağırarak yaptırın bence
Frekans dan olabilir diyeceğim bu olsa yaşadığınız sorunları mahallenizde başka insanlarda yaşamalı bu sadece sizde ise aklıma gelenler toprak ve nötr bağlantıları hatta sigorta bağlantılarınızı da kontrol ettirin belki gevşek bağlantı olabilir

Tamamdır. Başka bir elektrikçiye bu şekilde kontrol ettireyim. Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri