Evimin kaçak akımı neden atıyor

Uyulama bölüm ilk maddeki " monoblok
trifaze yerine ayrı ayrı tek sigorta " açıklama
sı hangi mantığa göre teknik uygulama yan-
lışlığı olarak iddia edilmiş aceba ?

Tek mantıklı açıklama bir fazdaki arızada binanın komple enerjisiz kalmaması için olacak. 1 faz ve nötr kısadevresi mesela. Elzem bir durum değil bencede.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1 fazdaki arıza,linye çıkışlarından geliyorsa,
kendi linye sigortası yanlış seçilmiş demek-
tir.Ana giriş sigortasının,linyelerden gelen kı-
sadevrelerden etkillenmemesi gerekir.Trifa-
ze beslemeli dairelerde,aslında,faz koruma
röleli ve kontaktörlü besleme mutlaka ! ya-
pılmalıdır.Bu haldede,sigortanın birtanesinin
herhangibir sebeple atması halindede daire
zaten elektriksiz kalacaktır.Bence,monoblok
gövde yerine ayrı ayrı sigorta yapmak uygun
olmayan bir uygulamadır.

Faz-Nötr kısadevresi derken tabi ki ana giriş ile Daire içi sigorta kutusu girişi arası tesisattan bahsettim tabii ki. Gerilim koruma rölesi olmalı evet ama ben kontaktör olayına sıcak bakmıyorum. TMŞ + açtırma bobini + gerilim koruma rölesi kombinasyonunun daha sağlıklı bir çözüm olacağını düşünüyorum Abi.

Faz-Nötr kısadevresi derken tabi ki ana giriş ile Daire içi sigorta kutusu girişi arası tesisattan bahsettim tabii ki. Gerilim koruma rölesi olmalı evet ama ben kontaktör olayına sıcak bakmıyorum. TMŞ + açtırma bobini + gerilim koruma rölesi kombinasyonunun daha sağlıklı bir çözüm olacağını düşünüyorum Abi.

Bende sizinle aynı fikirdeyim kontaktör kötü temas kontak direnci kötü malzemeden kaynaklanan sorunlar gibi nedenlerden problem mutlaka çıkacaktır.Ama ana TMŞ +açtırma bobini ve gerilim koruma rölesi bina girişindeki panodan uygulanırsa güzel bir çözüm olur.Aslında bina girişlerinde öncesinde oluşacak şebekeden kaynaklı nötür kopması ve benzeri nedenlerden dolayı gerilim abonelere yüksek veya düşük gelmesi sonucu abonelerin cihazlarının arızalanmasının da önüne geçilmiş olur.

Varsayalım ! açtırma bobinini besleyen faz
gitti ?Kontaktör bobini 380 volt ve kontak-
tör el ile kapama mandalı ! bulunan tip ola-
cak.Bu tesisat,Legrand kontaktörlü olarak
10 yıldır sorunsuz çalışıyor.Faz kontrol rö-
leside 500 voltluk ! olmalı.

Son düzenleme:
hatta sıkıntı yoksa kar bozulmus olabilir.testte sağlam gözükse bıle degıstırıp denenmeli

Varsayalım ! açtırma bobinini besleyen faz
gitti ?Kontaktör bobini 380 volt ve kontak-
tör el ile kapama mandalı bulunan tip ola-
cak.Bu tesisat,Legrand kontaktörlü olarak
10 yıldır sorunsuz çalışıyor.

Üstad dün benimde kafama takılan bir şey oldu.Gerilim koruma rölesi ve açtırma bobini monofaz olarak çalışıyor.Şimdi durum böyle olunca açtırma bobinine yada gerilim koruma rölesine düşük yada fazın tamamen girmesi gibi durumlarda TMŞ'ye trip nasıl yaptıracak uygulamasını hiç yapmadım merak ettiğim için soruyorum.Yada belli bir gerilim seviyesine kadar toleranslı mı çalışıyor ?

Faz yada gerilim koruma rölesinin kuru enversör kontağı vardır. UPS gibi harici bir kaynaktan beslenerek sorun kökten çözülebilir.

Tedbirin sonu yok tabi ! Enaz sakıncalı olanı,
teklif ettiğim faz korumalı ( Düşük / yüksek
gerilim,faz/nötr eksikliği,faz yönü ! kontrol )
sistem görünüyor.Kontaktör bobini 380 v
olması halinde,max. koruma ! sağlanabilir.

Son düzenleme:
Bence buradaki yanlış arka arkaya kaçak akım bağlamak. İllaki de yangından da korunmak istiyorum diyorsan bence evin dağıtım panosuna evin sayacından direk hat gelmeli Bina girişine takarak tüm binayı korumak gibi bi şey neden yapılır anlamadım. Arka arkaya 5 tane takınca daha mı çok koruyor.

ARKADAŞIMIZA KESİNLİKLE KATILIYORUM..
HERŞEYDEN ÖNCE KACAK AKIM RÖLESİ HER DAİRE İÇİN DAİRE GİRİŞLERİNE AYRI AYRI HER DAİRE BAŞI 1 TANE TAKILIR.. DAİRE İLE İLGİLİ DOĞABİLECEK KACAK DURUMLARINDA DEVREYİ ACARAK KORUMA YAPAR.. SİZİN PROBLEM İLE İLGİLİ BENCE DAHA BÜYÜK BİR SIKINTI VAR.. ŞÖYLE SÖYLEYİM SİZİN HATTINIZDAN BAŞKA BİR DAİREYE KÖPRÜ ALINMIŞTA OLABİLİR.. YANİ APARTMANDA OLAN SIKINTIDAN SİZİN DAİRENİZİN ETKİLENMESİ ÇOK ABES GELDİ.. YADA SİZİN GÖZLEMLEMENİZDE PROBLEM OLABİLİR .. KACAK AKIM RÖLESİ DEĞİLDE SİGORTA OLABİLİR FOTOGRAFLAYA BİLİRSENİZ SEVİNİRİM

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri