angaralim

Üye
Üstadlar daha önce yine forumda açtığım Solar Enerji ile ilgili sorunumu sadece aydınlatma amacıyla kullanacağım için herhangi bir firmaya değil de bazı arkadaşlarımızın da desteğiyle kendim yapmaya karar verdim. Fakat bir iki konuda sizlerinde fikir almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Soru 1: İnternetten araştırdığım kadarıyla yukarıdaki her iki örnekteki gibi bağlantı yapabiliyoruz. Birinde aydınlatma kablosu regülatör üzerinden gelirken diğerinden direk aküye bağlantı yapıyoruz. Bu bağlantı şekillerinden hangisi daha doğru ? Kullanım açısından ne gibi farkları var ?

Soru 2: Sadece haftada bir gün bağ evine gidiyoruz. Solar sistem kurulduktan sonra bağ evinizi kullanmayacağımız günlerde solar sistemi kapatıyor muyuz. ? yoksa sürekli açık kalırsa bir sıkıntı olurmu ? Bu soruyu şu yüzden soruyorum. Haftada bir gün sistemi kullanacağımız için diğer günlerde sistem açık olduğu için akünün çok dolması nedeniyle yangın, patlama vs bir şey olur mu?

Regülatör bildiğim kadarıyla akımı stabil hale getirmek için kullanılıyor. Regülatör akü dolduğu zaman sistem durdurma işine de yarıyor mu ? Yani sistem açık olduğu zaman gönül rahatlığıyla bağ evinden ayrılabilir miyim ?

Soru 3: Şimdilik sadece aydınlatma 4 adet len ampül için solar kullanacağım. Ama ileride tv izleme vs gibi bir şey düşünürsem 20 A lık bir regülatör işimi görürmü ? Yoksa ileriyi de düşünerek biraz daha mı büyük almalıyım ?

Soru 4: Solar panel ve solar regülatör alırken neye dikkat etmeliyiz ?

Soru 5: Araç için kullanılan invertörler solar sistem içinde kullanılabilir mi ?

Belki bazı üstadlarımız niye bu kadar uğraşıyorsun hazır sistemler var al diye düşünebilir ama ben hem öğrenme hemde hobi amaçlı yapacağım. Sorularımı cevaplaranız memnun olurum. İyi günler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1- Piyasada satılan bu tür solar şarj regülatörleri Lamba veya yük çıkışları Güneş batınca lamba çıkışını aktif hale getirir yani güneş batınca lamba yansın gün ışıyınca lamba sönsün ayrıca 31 programla güneş doğunca lamba sönmesini erteleyen sistemi vardır. 2. resimde lambalar devamlı yansın güneş batsada dogsada yansın istiyorsak direk bağlantı yapılır devresine anahtar koyarsak istediğimiz zaman açar kapatırız.
2- Kaliteli Solar şarj regülatöründe sistem devamlı devrede kalabilir. Regülatör tampon şarj sistemiyle aşırı şarjı önler aküyü gerektiği kadar şarj eder. Her tip akü kuru asitli jel kapalı yerlerde kullanmayın mutlaka havalandırmalı yerlerde bulundurmalı hepsi bir şekilde asit buharı çıkarır.

3-Sistemi kurarken ileriye dönük hesaplanmalıdır. Aydınlatma için 40 Wp panel alırsınız daha sonra 100 WP ilave edecek olursanız gücü ve gerilimi aynı olmayan paneller seri veya paralel bağlanamaz. 40 wp ve 100 wp yi paralel bağlarsanız yine 40 wp güç alırsınız. Bu nedenle ileride paralel veya seri baglayabileceginiz gücü şeçin tavsiyem en az 100 wp ile başlayın.
Solar Panel tipleri:
1. Tek-kristal silikon(Mono-crystalline silicon): En yüksek verimde çalışan ve en küçük solar panellerin yapıldığı türdür.
2. Çoklu-kristal silikon(Poly-crystalline silicon): tek kristal silikondan sonra ikinci en yüksek verim bu türden sağlanır fiyat verimlilik olarak genellikle bu tür seçilir.
3. thin-film: En az seviyede silikon bu tür panellerde kullanılır. En düşük verim de yine bu tur panellerden elde edilir. Ayrıca bu tür paneller, diğer bahsettiğimiz panellerden iki kat fazla yere ihtiyaç duyarlar. Yani bu tür paneller hem düşük verimlidir hem de çok yer kaplar.
4- Solar şarj regülatörleri 12/24 volt otomatik tanıma ve 5-10-15-20-30-40-60 Amper olarak piyasada bulunur 48 volt olanda vardır.
Sistem gücümüze göre aküler seri ve paralel baglanarak sistem gücü ve voltajı ayarlanır. Sistemimizde invertör kullanırsak yani voltajı 220 volta yükseltip 100 Watlık bir ampul çalıştırırsak P/U=A 100 Watt/220 VOLT = 0,45 AMPER yani 220 Voltta 100 Wat ampul 0,45 Amper akım çeker B hesaba göre 12 volt aküden 8,3 A 24 volttan 4,2 Amper akım çeker ileride Buzdolabı Televizyon gibi güç artışlarında aküden ve seri olarak şarj regülatöründen çekilecek akım 30 40 amperi bulabilir. Ayrıca bu akımlara göre aküden invertöre kadar kablo kesiti artar. Şarj regülatörü mutlaka kaliteli olmalı aşagıdaki linkten Güç akım ve kesit akü panel hesaplama bilgilerini bulabilirsiniz.

http://kisi.deu.edu.tr/aytac.goren/ELK2015/uygulama3.pdf

5- Araçlar için üretilen invertörler 100-150-Wat cıvarındadır invertörler tam sinüs ve modifiye sinüs diye iki çeşittir Mödifiye sinüs invertörler Şehir şebekesine yakın elektriği çeviremez buda elektronik cihazları ve AC motorları tam verimli çalıştıramazlar. Ben modifiye sinüs invertörle 32 inç LCD TV yi çalıştırdım sadece TVnin besleme ünitesi biraz zırlama yapıyor halen çalışıyor. Tam sinüs invertör kullansaydım sanırım bu zırıltı olmayacaktı. Tam sinüs invertörlerin fiyatı digerindan 1 kat fazla. Piyasada çin malı invertör dolu 1000Watt diye alırsın 500 Wat verimle çalışır düşük gerilim kısa devre ve ısı korumalıdırlar.

Son düzenleme:
Üstadım öncelikle cevaplarınız için çok ama çok teşekkür ederim. Teknik bilgim fazla olmadığı için 4.cevap hariç hepsini anladım. Hazır paket almak yerine sizinde önerilerinizle hobi olarak da olsa evim için solar aydınlatma yapacağım. Fakat şu amper, wolt, watt işini biraz karıştırdım.

-Mesela 100 wp lik bir panele 5 a lık bir regülatör bağlama ile 20 a lık bir regülatör bağlama arasında ne fark var ? Hangi panel için hangi regülatör olacağını nasıl bileceğiz ? Bunun bir hesabı var mı? Siz bir hesap yapmışsınız ama teknik bilgim olmadığı için biraz karıştırdım.

-Panel,regülatör, invertör ve kullanılacak cihazlar arasındaki uygunluk hesabını benim gibi elektrik bilgisi olmayan biri için anlacağım şekilde anlatmanız mümkün mü?

İnanın yazmaya çekiniyorum ama cevaplarsanız memnun olurum. Ankara'dan selamlar...

merhaba ben de solar sistemlerle yeni ilgilenmeye başladım picli devrelerde oldukça iyiyim piyasaya tasarım yapıyorum. Bu solar sistemlerde benim en çok aynalı odaklanma yöntemiyle şemsiye tipindeki sistemler mantıklı hesaplı ve konumlandırma takılırsa oldukça güzel olabileceğini hissediyorum fakat, bu sistemlerde max. 250 'c ısı elde ediliyormuş bi kaç video izledim Solar Stirling Engine - YouTube , sonra gerçekten ne kadar enerji üretebilir en mantıklısı veya en ucuza ve bu sistemlerin en kalitelisi hangisi diye merak ettim

mesela ;
bu sistemle,
yağ ısıt su ısıt buhar tribünü çalıştır elektriğe ulaş mı
direkt video daki gibi birşey mi
bu işe yaramaz solar panel mi
yada , ortasında tek merkezli güneş kulesi ile yağ ısıt su ısıt buhar tribünü çalıştır elektriğe ulaş mı (tabii mini )

hangisinin maliyeti daha ucuz ve hangisinin üretimi ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim ben profesyonel bişey yapmak istiyorum. bu işte cidiyim
ve unutmadan Bakım maliyetleri konusunda da bişeyler yazarsanız çok mutlu olurum teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üstadım öncelikle cevaplarınız için çok ama çok teşekkür ederim. Teknik bilgim fazla olmadığı için 4.cevap hariç hepsini anladım. Hazır paket almak yerine sizinde önerilerinizle hobi olarak da olsa evim için solar aydınlatma yapacağım. Fakat şu amper, wolt, watt işini biraz karıştırdım.

-Mesela 100 wp lik bir panele 5 a lık bir regülatör bağlama ile 20 a lık bir regülatör bağlama arasında ne fark var ? Hangi panel için hangi regülatör olacağını nasıl bileceğiz ? Bunun bir hesabı var mı? Siz bir hesap yapmışsınız ama teknik bilgim olmadığı için biraz karıştırdım.

-Panel,regülatör, invertör ve kullanılacak cihazlar arasındaki uygunluk hesabını benim gibi elektrik bilgisi olmayan biri için anlacağım şekilde anlatmanız mümkün mü?

İnanın yazmaya çekiniyorum ama cevaplarsanız memnun olurum. Ankara'dan selamlar...

Paneller ortalama17 volt üretir panelin kaç vatsa 17 ye böl örn:100w/17: 5,8amper sen en az 6 amper regülatör almalısın aşağı olmaz fazla daha iyi olur

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri