Evimde topraklama olmasına rağmen elektrik carpıyor

Arkadaşlar bir bilgi istiyorum.
tek kasaya ikili priz aldım. Bu prizlerin metal kısımları daha geniş olanları var mı? Duvara matkap vasıtasıyla vidalayacağım.
Screenshot_2019-09-04-21-43-36~01.jpg
Screenshot_2019-09-04-21-43-52~01.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba Sorun çözüldü mü?.. Aklıma geldi... Yıllar önce arabamın kapısını açarken çarpılırdım. Arabada kaçak mı var diye düşünürken, elimi sıkanlar da çarpılmaya başladı. Meğer sorun bendeki elektrikmiş. Bence seni çarpan cihazlara başka biri dokunsun,belki senin elektrik fazladır. Tecrübe edilmiştir...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Sorun çözüldü mü?.. Aklıma geldi... Yıllar önce arabamın kapısını açarken çarpılırdım. Arabada kaçak mı var diye düşünürken, elimi sıkanlar da çarpılmaya başladı. Meğer sorun bendeki elektrikmiş. Bence seni çarpan cihazlara başka biri dokunsun,belki senin elektrik fazladır. Tecrübe edilmiştir...

Önceki konuya yazdığım cevap buraya düştü. özür.

bu olay gibi , sedye taşınırken sedye çarptı ( hastanede hastayı radyoloji birimlerine götürürken )
götüren ve bende çarpma olmuştu . götüreni bilmem ama benim ayakkabımın fotosu

https://www.propazar.com/statik-topraklama-levhasi-seti

https://urun.n11.com/ayakkabi-ve-cizme/giasco-franklin-elektrikci-ayakkabisi-P322879157

statik topraklama levhasi.jpg

Selam arkadaşlar size Bi sorun olucak evimde topraklama var elektrikli caydanlıktan var gecelerde caydanlığın gövdesine dokundum elektrik carptı kontrol kalemi tutum ışık yanmadı. Fişi cektim toprağa baktım ışık yanmadı. Topraklama eski olabilir diye seri lamba yapıp faz-toprak değdirdim ışık canlı yandı topraklamam iyiydi. Bizim ev apartman birazda eski acaba diğer komşuların cihazlarında sıkıntı varda topraktan bize mi geciyor diye tevzi panodan toprağı ayırdım denemek amaclı. Diğer günlerde caydanlığa dokundum yine carptı arasıra carpıyor sürekli değil acaba caydanlıkta mı sıkıntı var diye sıfırlama yaptım carparsa sigorta atsın diye bide Bi baktım buşlaşık makinesinin gövdesinde elektrik var iç kısımda fişleri ters düz ettim denerken milangazın fişini takınca bulaşık makinesi deki elektrik gidiyordu fişi cekince tekrar elektrik geliyordu acaba neden böyle olur caydanlıkta arasıra carpıyor evde kaçak akım yok

Statik elektrik kaçakları binadaki mevcut toprak hatınız oldukça zayıf olduğundan, örneğin sizin kattaki cihazlar statik elektrik kaçağı yapmasa bile diğer dairelerle toprak hattı, aslında tüm daireler çin ortak olduğundan dolayı toprak hattından iletimle gelerek, zayıf topraklama şartları yüzünden sizi çarpıyor, kaçak akım rölesiyle uzaktan yakından bence ilgisi yok, kaçak akım rölesi akım kaçaklarında atıyor, statik elektrik kaçaklarında değildir, ama sağlıklı toprak hattı olan tüm evlerde mutlaka bir kaçak akım rölesi mutlaka ev girişinde takılı olmalıdır Toprak hattını yetkili bir elektrikçiyle toprak ölçüm (meger, fluke marka vb.) yapan kaliteli bir test cihazı ile kontrol ettirip kuvvetlendirin, bu sıkıntı ancak bu yolla çözülür. Kolay gelsin.

Statik elektrik kaçakları binadaki mevcut toprak hatınız oldukça zayıf olduğundan, örneğin sizin kattaki cihazlar statik elektrik kaçağı yapmasa bile diğer dairelerle toprak hattı, aslında tüm daireler çin ortak olduğundan dolayı toprak hattından iletimle gelerek, zayıf topraklama şartları yüzünden sizi çarpıyor, kaçak akım rölesiyle uzaktan yakından bence ilgisi yok, ama sağlıklı toprak hattı olan tüm evlerde kaçak akım rölesi mutlaka ev girişinde takılı olmalıdır Toprak hattını yetkili bir elektrikçiyle toprak ölçüm (meger, fluke marka vb.) yapan kaliteli bir test cihazı ile kontrol ettirip kuvvetlendirin, bu sıkıntı ancak bu yolla çözülür. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim sorunu buldum sayılır aslında tevzi panoya kaçak akım taktım binadan gelen topraklamayı ayırdım bahceye farklı noktalara 2 tane topraklama cubuğu cakıp ayrı 6lık kablo ile topraklama cektim ve bulaşık makinenin gövdeye kaçak verdiniğini fark ettim prizdeki topraklama kablosunu cıkarında bulaşık makinesinin iç gövdesinde elektrik oluyor baya carpıyor kontrol kalemi ile kontrol edince yanıyor topraklmayı bağlayıncada gövdedeki elektrik gidiyor ama akşamları evde cok alet calıştığında gövdede hafif gıdıklama yapıyor buşalık makinesini servis gelip bakıcak

bağladığın kak rolesinin fotosunu atarsanız bağlantıya bir bakalım arkadaşlarla. birde eline bir seri lamba al faz ile toprak arasına değdir role atıyorsa sorun yok atmıyorsa toprak çalışmıyordur. lamba yanıyorda atmıyorsa toprak yerine nötr bağlanmıştır. bu testi butun prizlerde denemeni tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri