Evimde otomasyon altyapısını hazırlamak istiyorum

ghost-x-

Üye
Arkadaşlar herkese merhabalar
Ben elektrik işiyle uğraşıyorum. bulunduğum yer pek gelişmemiş bir yer o yüzden tek düze bir elektrik bilgisi ile işlerimi yönetiyorum
Son zamanlarda otomasyona merak saldım ancak bulunduğum yerde pek kimse bilmiyor dışarıdaki ustalarda ben yaparım ama öğretmem karışık felan ayağına yatıyor
Sizlerden isteğim bana otomasyon mantığını anlatabilecek bir ders video yada benzeri bir şeyler bulabilirmiyim ?
Aramalarımda net bir şeyler bulamadım
yakın bir zamanda (1ay içerisinde) kendi evimi yapmaya başlayacağım ve otomasyonun altyapısını hazırlamak istiyorum
misal 5 yıl sonra akıllı sisteme geçemek istersem kırıp dökmeden sadece kablolarını çekerek işi bitirmek istiyorum
aynı zamanda kendimi geliştirmeye kendi dairem ile başlamak istiyorum
bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu tür sistemler piyasada Akıllı ev sistemleri diye geçiyor yanlış bilmiyorsam.Özünde de İOT (nesnelerin interneti) yatıyor.

Altyapı meselesi ise başlı başına tecrübe.Şahsen yazacaklarım sadece tahmin olacaktır.

Bunun için tavsiyem Buatsız elektrik sistemi döşemeniz ve ilerideki planlarınız doğrusunda elektrik hattına ek olarak gerekli/gerekecek CAT 6-7 kablosu döşemeniz.

Eğer buatsız bir sistem döşer ve cihazları kontrol etmek isterseniz bir pano odası yapın.Bu sayede ev içindeki her prizi lambayı medya cihazını çok bir işçilik yapmadan ev otamasyon cihazları ile pano odasından idare edebilirsiniz.Kablo ile erişim sağlayamadığınız zaman ise Wi-fi üzerinden idare sağlanabilir.

Neyi nasıl idare edebilirim hususunda fikir sahibi olmak için "Sonoff" markası gibi bu alana yönelik ürünleri inceleyebilirsiniz.Neticede gaz açıp kapatmaktan eve gelen misafire uzaktan kapı açmaya kadar geniş bir alan.

Sektörle uzaktan yakından alakası olmayan biri için bunları yazabilirim.Bilen abilerimiz arkadaşlarımız daha detay verebilir.

Bu tür sistemler piyasada Akıllı ev sistemleri diye geçiyor yanlış bilmiyorsam.Özünde de İOT (nesnelerin interneti) yatıyor.

Altyapı meselesi ise başlı başına tecrübe.Şahsen yazacaklarım sadece tahmin olacaktır.

Bunun için tavsiyem Buatsız elektrik sistemi döşemeniz ve ilerideki planlarınız doğrusunda elektrik hattına ek olarak gerekli/gerekecek CAT 6-7 kablosu döşemeniz.

Eğer buatsız bir sistem döşer ve cihazları kontrol etmek isterseniz bir pano odası yapın.Bu sayede ev içindeki her prizi lambayı medya cihazını çok bir işçilik yapmadan ev otamasyon cihazları ile pano odasından idare edebilirsiniz.Kablo ile erişim sağlayamadığınız zaman ise Wi-fi üzerinden idare sağlanabilir.

Neyi nasıl idare edebilirim hususunda fikir sahibi olmak için "Sonoff" markası gibi bu alana yönelik ürünleri inceleyebilirsiniz.Neticede gaz açıp kapatmaktan eve gelen misafire uzaktan kapı açmaya kadar geniş bir alan.

Sektörle uzaktan yakından alakası olmayan biri için bunları yazabilirim.Bilen abilerimiz arkadaşlarımız daha detay verebilir.
cevabınız için teşekkür ederim benim amacım mantığını kavramak çizdiğim resimler ile biraz daha anlatmaya çalışacağım
normal.jpg
normal bir elektrik devresi bu şekilde çalışıyor hani şimdi benim sormak istediğim otomasyon sisteminde + ve - kutup diret panodan mı geliyor şani 2. resimdeki gibi mi oluyor ?
otom.jpg
eğer ki sistem bu şekilde çalışıyor ise ben 3. resimdeki şekilde buatlardan panoya boş boru bıraksam ileride anahtar kasalarını iptal edip direk panodan kablo çekerek sistemi kurabilir miyim yoksa ek birşeyler gerekiyor mu ?
Adsız.png
buradaki gibi düşünün benim maddi imkanım olduğunda panodaki boş borulardan sadece elektrik mi geçecek ?
cat 6 veya 7 nerelerde kullanılacak bana basit bir çizim ile anlatabilirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
..öncelikle elektrik planını çiz..kablolar merkeze çekilecekse pano kalabalık olacak..modem yangın telefon data otomasyon..hırsız alarm...belki ufak bir dikili tip pano bile gerekebilir..
mutfakta ve banyo wc de aspiratör yerlerini belli et..telefon data prizleri yerleri? kasa tipleri?üçlü dörtlü..vidalı sıkıştırmalı vs?
bunlar bana fazla gelir dersen yedek boş borulu klasik tesisat yapıp sonradan otomasyonvari birşey yapılabilir..diyafon yapan biriki firma var..adları malum..onların sistemini incele..mevcut tesisata adapte edilebilen şekilde..

1: Buatsız hat kabaca 2. resimdeki gibidir. Dediğim gibi bir pano odası yaparsınız oradaki panoya bütün hatlar direkt çekilir.Dağıtım buatlardan değilde panodan yapılır.Yani anlıyacağınız üzere beslenecek tüm priz anahtar v.s direkt panoya bağlı olur.

Bu sayede bir cihazın enerjisini kontrol etmek istediğinizde panoya yerleştirilecek otomasyon cihazına bağlanır cihaza giden hat.ileriye dönük işçilik kırma dökme v.s açısından avantajdır.

2:Cat 6-7 yeni nesil cihazları internet ve ağa bağlamak için kullanılır.Panoya bir modem+switch koyar ağ/internet bağlantısı yapacağınız cihaza yine buradan hattı gönderirsiniz.iş artık o hale geliyor ki Buzdolabından klimaya kadar her şeyi ağa ve internete sokup evde olunmasa bile yada cep telefonu/bilgisayar yolu ile kontrol edilecek/ediliyor

Tabi ki bu kablosuz ağ ilede sağlanabilir ama bu hem maliyet (helede cihazın internet bağlantısı var ama kablosuz desteği yok ise) hemde güvenlik açısından tercih edilecek şey değil.

1: Buatsız hat kabaca 2. resimdeki gibidir. Dediğim gibi bir pano odası yaparsınız oradaki panoya bütün hatlar direkt çekilir.Dağıtım buatlardan değilde panodan yapılır.Yani anlıyacağınız üzere beslenecek tüm priz anahtar v.s direkt panoya bağlı olur.

Bu sayede bir cihazın enerjisini kontrol etmek istediğinizde panoya yerleştirilecek otomasyon cihazına bağlanır cihaza giden hat.ileriye dönük işçilik kırma dökme v.s açısından avantajdır.

2:Cat 6-7 yeni nesil cihazları internet ve ağa bağlamak için kullanılır.Panoya bir modem+switch koyar ağ/internet bağlantısı yapacağınız cihaza yine buradan hattı gönderirsiniz.iş artık o hale geliyor ki Buzdolabından klimaya kadar her şeyi ağa ve internete sokup evde olunmasa bile yada cep telefonu/bilgisayar yolu ile kontrol edilecek/ediliyor

Tabi ki bu kablosuz ağ ilede sağlanabilir ama bu hem maliyet (helede cihazın internet bağlantısı var ama kablosuz desteği yok ise) hemde güvenlik açısından tercih edilecek şey değil.
peki usta otomasyon artı ve eksiyi mi kesiyor yoksa anahtardaki gibi yalnız artı kutbu mu kesiyor ?
eğerki sadece artı kutubu kesiyor ise ben boşta bıraktığım borudan ileride tek damar nya kablo çeksem nötr zaten buatta mevcut işimi görür mü ?
örneğin bir buattan klima televizyon gibi iki üç prize bağlantı yapılmışsa ben o buata her priz ve lamba başına 1 nya çekersem nötr ü buattan ortak kullanırsam sistem doğru çalışır mı?

Sayın @ghost-x-

Öncelikle usta değilim..O seviye için kırk fırın ekmeği yemeyi bırakın 40 tane fırın yesem anca :)

Sorunuza gelince benim bildiğim kadarı ile bu tip cihazlara genel olarak Faz ve Nötr beraber girer çıkar.Hatta bazı bağlantı tiplerinde toprak bile cihaza girip çıkıyor.Lakin uygulamalarda sadece Fazı bağlayıp yönetenlerde mevcut.

Piyasaya hakim olmadığım için bütün cihazlar şöyledir böyledir demem mümkün değil.Bunu alacağınız kontrol cihazının bağlantı şemasından ancak kesin kes öğrenirsiniz.

Tabi siz altyapıyı na göre kuracağım diyorsunuz.Bu durumda bu tip cihazları satan uygulamasını yapan kişilere sormak,web sitelerinden cihazları inceleyerek öğrenmek lazım.

yukarıda Sayın @elek yazmış öncelikle bir projelendirin olayı ,olası senaryoları gözden geçirip ihtiyaçları olabilecekleri bir kağıda döküp onun akabinde ihtiyacı giderecek çözüm arayın.

Sayın @ghost-x-

Öncelikle usta değilim..O seviye için kırk fırın ekmeği yemeyi bırakın 40 tane fırın yesem anca :)

Sorunuza gelince benim bildiğim kadarı ile bu tip cihazlara genel olarak Faz ve Nötr beraber girer çıkar.Hatta bazı bağlantı tiplerinde toprak bile cihaza girip çıkıyor.Lakin uygulamalarda sadece Fazı bağlayıp yönetenlerde mevcut.

Piyasaya hakim olmadığım için bütün cihazlar şöyledir böyledir demem mümkün değil.Bunu alacağınız kontrol cihazının bağlantı şemasından ancak kesin kes öğrenirsiniz.

Tabi siz altyapıyı na göre kuracağım diyorsunuz.Bu durumda bu tip cihazları satan uygulamasını yapan kişilere sormak,web sitelerinden cihazları inceleyerek öğrenmek lazım.

yukarıda Sayın @elek yazmış öncelikle bir projelendirin olayı ,olası senaryoları gözden geçirip ihtiyaçları olabilecekleri bir kağıda döküp onun akabinde ihtiyacı giderecek çözüm arayın.
galiba bol bol boru çekip bırakacam :)
güncel

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri