Evimde Garip elektrik olayı

Toprak hattında mevcut sigorta paneli bu şekilde

Ekli dosyalar

• _20221203_232923.JPG
    _20221203_232923.JPG
    246.3 KB · Görüntüleme: 27
Foto net değil ve üstten %45 derece alttan % 45 derece ile foto olsaydı daha iyi olurdu .

Çözümleyemedigim hatlar var .( kablo çok karışık görünmeyen kablolar )
Özellikle ince kablolar .
Takibi gerekir ve ölçüm.
Yerinde tesbiti gerekli elektrikçi ile çözüme ulaşmanız.

Harici bir hat olabilir.
Ölçü aleti ile çözüme ulaşılabilir.

Kolay gelsin sağlıcakla

Sol alt giden kablolar çamaşır makinası içün oluşturulan prize gidiyor(zil kabloları) ekseriyetinde cevap yazmak zorunda hissetmeyin. He olasılıkları bende araştırdım. Olasılık çok tabikide ama lokal değil genel olasılıklar. Tabi cihazla yada test edilerek çözülür bende işinde ehil Prof. Elektrikçilete bu tesisatı göstermek istiyorum fakat çevremizde güvenilir elektrikçi olmadığından burada daha önce yaşayan yada fikir yürüyebilecek kişiler çok olduğu için konu açma gereksinimi duydum.

Ekli dosyalar

• _20221204_004917.JPG
    _20221204_004917.JPG
    268.4 KB · Görüntüleme: 16
Sol alt giden kablolar çamaşır makinası içün oluşturulan prize gidiyor(zil kabloları) ekseriyetinde cevap yazmak zorunda hissetmeyin. He olasılıkları bende araştırdım. Olasılık çok tabikide ama lokal değil genel olasılıklar. Tabi cihazla yada test edilerek çözülür bende işinde ehil Prof. Elektrikçilete bu tesisatı göstermek istiyorum fakat çevremizde güvenilir elektrikçi olmadığından burada daha önce yaşayan yada fikir yürüyebilecek kişiler çok olduğu için konu açma gereksinimi duydum.

Tesisattaki kabloların tam giriş çıkışları belli olmuyor özellikle alttan ve üstten
Ama ince kablolarda sorun .
Sigortadan ince kablolar geçmiyor herhalde .
Ince mavi kablo sigortadanmi çıkıyor anlayamadım
%45 derece fotosu olsaydı daha net anlaşılırdı

Bu kablolarin nereye gidiyor bilmek gerekir.
Bu kablolar devreden çıkarılması gerekir.
Sonrası testler yapılmalı.

Sonuç yerinde çözüm ölçü aleti ve kablo gidişi tesbiti ile

Son düzenleme:
Arızalı prizin arkasından net bir fotoğraf da atabilir misiniz?
Hocam çok mantıksız olan bir durum var dönüp dolaşıp oraya takılıyorum. Kaçak Akımı kapattıktan sonra prizlerde mangal bile yapsanız sayaç sigortası karışmaz. Özellikle kontrol kalemi olayını anlamıyorum nasıl sigortayı attırıyor? Sayaç sigortanız bir defa kısa devre gördüyse bozulmuş olabilir hele hele 3 kA kısa devre kesme kapasiteliyse. Sistemde kaçak akım kapalı halde arıza oluyorsa bu ciddi bir sorundur ve buradan yardım edemeyiz maalesef. Arızalı prizin arkasından net bir fotoğraf da atabilir misiniz bu arada.
Çevrenizdeki elektrikçinize bir şans verin bence.

Evet şans verelimde korkular büyük. Bu tüm prizlerde aynı sorunu veriyor. Daire içi sigortalarında hepsi kapalı iken Prizi söküyorum kontrol kalemi ile kabloları kontrol ederken faza dokununca çat bina şalteri kapanıyor. Açıyorum tekrar deniyorum çat sayaç sigortası atıyor. Ama elimle dokunuyorum elektrik yok. Evi incelemeye gelmek isteyen mühendisler bile var şu anda 🤔😑

Evet şans verelimde korkular büyük. Bu tüm prizlerde aynı sorunu veriyor. Daire içi sigortalarında hepsi kapalı iken Prizi söküyorum kontrol kalemi ile kabloları kontrol ederken faza dokununca çat bina şalteri kapanıyor. Açıyorum tekrar deniyorum çat sayaç sigortası atıyor. Ama elimle dokunuyorum elektrik yok. Evi incelemeye gelmek isteyen mühendisler bile var şu anda 🤔😑
Bir dakika şimdi, Kaçak Akım kapalıyken böyle birşey oluyor mu? Yoksa sadece sigortalar kapalıyken mi oluyor bu ?

Ilk önce ürünleri belirleyelim.
Şalter dediğiniz :sigortalar kapalı.
Daire içi kaçak akım rölesi ( 30 mA ) oda kapalı demek istediniz herhalde.
Yazı yarım gibi .
Tüm daire içinde sigorta kutusu ürünleri kapalı.

Bina atan nedir ?

A - sigorta
B-kaçak akım rölesi ( 300mA )
Doğru iletişim kuramyoruz.
C - Devre şalter niyetine kullanılan ürün var
Anlaşmazlık.

Kontrol kalemi yerine ölçü aleti ile tesbiti.
Tesisat bilinmiyor.
Yerinde çözümü.
Kolay gelsin sağlıcakla.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Anlatılmak istenen.
Ben şöyle anlıyorum.
Dairenin tüm ürünleri kapalı ( sigortalar ve kaçak akım rölesi )
Kontrol kalemi ile cansız faza ( sigorta kapalı ? ) dokunuyorum şalter siğorta kaçak akım rölesi veya diğer ( hangisi oldugu tam bilinmiyor ) atıyor
Bence 300mA kaçak atiyor.
Bilgiler zayıf ama
Nasıl oluyor? Demek istiyorsunuz

Önce tüm daire içindeki kablolar ayrılması gerekir.
Ölçümlerle sebebi bulunması.

Son düzenleme:
Şalter: bina ana sigortası ( yani ana Şebeke sigortası)
Sayaç sigortası
Daire içi ana sigorta
Daire içi priz sigortası

daire içindekiler kapalı iken K.kalemi ile kontrol edince ya sayaç sigortası yada ana şebeke yani tüm binanın elektriği gidiyor.
İlginiz için çok teşekkür ederim çözümünü bulursam yazarım

Şalter: bina ana sigortası ( yani ana şebeke sigortası)
Sayaç sigortası
Daire içi ana sigorta
Daire içi priz sigortası

daire içindekiler kapalı iken K.kalemi ile kontrol edince ya sayaç sigortası yada ana şebeke yani tüm binanın elektriği gidiyor.
İlginiz için çok teşekkür ederim çözümünü bulursam yazarım

Elektrik sistemini değiştiriniz.
Ne marifetli kontrol kalemi imiş veya siz .

Bu kontrol kalemini görmek isteriz.
Fotosu.

Kolay gelsin sağlıcakla.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri