Eve süzme sayaç alacagım ?

Arkadaşlar 2 katlı bir gecekondu tarzı ev var.Bu iki daire tek sayaçtan besleniyor.Ben her kat kullandıgını ödesin diye 2.kata süzme sayaç taktıracagım. Bugun sayaçlara bakarken monofaze ve trifaze olmak üzere 2 tip sayaç gördüm.Mesken için ben hangi tip sayacı alacagımı bilemedim.
Ev elektrigi 3 fazlı ise trifaze tek fazlı ise monofazemi oluyor.Ben evdeki elektrik hattının kaç fazlı olduğunu nerden anlayabilirim? Eger tek fazlı ise Makel marka monofaze dijital sayaç işimi görürmü ?

as.yıldırım

Paylaşımcı üye
evlerin girişinde 3 faz vardır.bu 3 faz odalarda vb kısımlarda tek faz olarak dağıtılır.dağıtımın nasıl yapıldığı konusunda peşin bişe söyleyemem.iki kat birbirinin aynısımı ?
evin girişindeki panodan sigortaları tek tek kapatıp deneyebilirsin hangi hatların ikincikata gittiğinin buna göre monofaze ya da trifaze olarak seçim yapabilirsin.
ya da en kolay yolu projesini incelemektir.kesin bilgiye ordan ulaşabilirsin.
var olan sistemle alakalı bilgi verirsen daha fazla yardımcı olabiliriz

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Dubleks daire değil iki ayrı daireden bahsediliyor, onaylı projede 2 ayrı daire tek abone sayaçtan beslenmez. Diğer daireye abone açtırmak yerine böyle bir uygulama yapıyorsunuz sanırım. Olay dediğim gibiyse bunu yapmayın. Enerji verdiğiniz evde birisi çarpılıp ölür başın ağrır, tesisatı dörtdörtlükte yapsanız bilirkişi projeye aykırı tesisat der keser atar olayı. Enerji veren olarak suçlu duruma düşersiniz.

ademcelik

Profesyonel Üye
gecekondu tarzı binada onaylı proje ne arasın :)
tahminime göre imar affı ile yararlanılarak elektrik alınmıştır. ve branşman hattı monofazedir.

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Elektrik abonesi verilmiş bir evin onaylı projesi vardır Adem bey :) Affı maffı karıştırmayalım lütfen, hem proje yoksa bilirkişi daha kötü zıplar :)

ademcelik

Profesyonel Üye
projesi vardır tabi ki. ama onaylı mimari proje olmadan onaylı elektrik projesi olması garip. zaten imar affından yararlanma yapıldığında tesisat önceden bitmiş olur. çizilen proje mevcut tesisat ile yönetmelikler arasında gidip gelmektedir. misal kablo kesiti 6mm2 olarak projede gösterilir ama mevcut tesisatta kablo kesiti 4 mm2 oluyor. proje üzerinden sorumluluk alan ise mevcut binadaki tesisata tadilat yapmaz yaptıramaz. sadece bir miktar sorumluluk adı altında ücret alınır ve konu tatlıya bağlanıverir.

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Bizim buralarda projesiz abone açmazlarda :) Güzel Türkiyemde bazı güzel uygulamalar olabilir diyecek lafım yok :rolleyes: Dediğin gibi tesisatçı ustalarda projeyi görmez kafasına göre takılır.

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ben buradaki çoğu elektrikçi ustalarından işitiyorum 10 daireli apartmanları bile kafalarına göre projeye bakmadan yapıyorlarmış. Bir sorun çıkmıyor mu diyorum hiç bir sorun çıkmıyor diyorlar.:D
Tedaş abonelik vermeden sadece seri lamba tekniği ile kaçak akım rolesinin atıp atmadığını kontrol ediyormuş. Atıyorsa topraklama var kaçak akım rolesi var olay tamam. Gerisi isterse batsın dünya kimin umurunda.

Arkadaşlar 2 katlı bir gecekondu tarzı ev var.Bu iki daire tek sayaçtan besleniyor.Ben her kat kullandıgını ödesin diye 2.kata süzme sayaç taktıracagım. Bugun sayaçlara bakarken monofaze ve trifaze olmak üzere 2 tip sayaç gördüm.Mesken için ben hangi tip sayacı alacagımı bilemedim.
Ev elektrigi 3 fazlı ise trifaze tek fazlı ise monofazemi oluyor.Ben evdeki elektrik hattının kaç fazlı olduğunu nerden anlayabilirim? Eger tek fazlı ise Makel marka monofaze dijital sayaç işimi görürmü ?
Merhaba,
Anladığım kadarıyla elektrikçi değilsiniz,
Tavsiyem işinin ehli bir elektrikçi ile çalışın,
Keza elektrik şakaya gelmez..
İstanbul' da iseniz biz yardımcı olabiliriz..