Evdeki Sigorta Değerleri Ne Olmalı?

Merhabalar tekrar,
öncelikle yorumlarınızı eksik etmediğiniz için teşekkür ederim arkadaşlar dün elektrikçi ile görüştüm durumu anlattım ve hiç bir sıkıntı olmayacağını söyledi evimizde topraklama hattı var kaldığımız bina site binası olduğu için ana sigorta bina girişindeki pano içine alınmış durumda ben kısa bir kendi yöntemime göre hangi sigorta neyi çalıştırıyor diye test yaptım şöyleki:soldaki 1.ci sigorta B16 banyo elktriğini ve elektrikli şofbeni çalıştırıyor ve çamaşır makinası var, soldan 2.ci sigorta B16 televizyonu oda ışığını ve mutfak elektriğini kesiyor mutfakta bulaşık makinası ve elektrikli ocak üstü fırın var, soldan 3.cü sigorta B10 küçük oda elektriğini komple kesiyor televizyon ışıklar bilgisayar buzdolabı, soldan 4.cü sigorta B6 sadece kapı girişindeki 2 adet ışığı çalıştırıyor, soldan 5.ci sigorta ise B16 ön odaların komple ışıklar hariç elektriğini kesiyor masaüstü bilgiisayar ve televizyonu çalıştırıyor..
şimdi bu kullanılan ürünlere göre sigortalar atarmı atmaz mı merak ediyorum ve kaçak akım rölesini almayı düşünüyorum fakat oda en ufak bir kaçak akımda sigortaları attırıyormuş diye duydum birde trimbox diye bir ürün var düzensiz gelen elektrik akımlarından koruyan bir sistemmiş hangisi daha sağlıklıdır ev kullanıcıları için yorumlarınız için teşekkürler biraz fazla uzun oldu ama tam anlatmak istedim herşeyi sevgiler....
sigorta seçimini bu tür eski binalar için yönetmeliğe göre yaparsanız bir daha yangın çıkarırsınız. Çünkü yönetmelikler sadece binanın tesisatı kabul edilene kadar yapılıyor maalesef, ondan sonra köprünün altından çok sular akıyor. Bir sürü eklentş yapılıyor. O yüzden bu tür yerlerde kablo kesitine göre B sınıfı gecikmesiz uygun sigortları seçip taksın elektrikçiniz. Trimbox konusuna gelince, söylediklerinizi yapar, trafo patlamasından yıldırım olayına, nötr kopmasından nötre faz karışmasına kadar sizi de yangın çıkmasnıda korur. Ama tesisatınız yanlış çekipte ince kabloya büyük sigorta takıp, birde aşırı yük ile donatırsanız trimbox ta bir şey yapamaz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaslar Merhaba bu sigorta degerleri normalmi yoksa degismelimidir?

Ekli dosyalar

• IMG_20221124_230648.jpg
    IMG_20221124_230648.jpg
    167.5 KB · Görüntüleme: 154
Arkadaslar Merhaba bu sigorta degerleri normalmi yoksa degismelimidir?

2.5mm2 kabloya 16A sigorta bağlanmış ise.
1.5 mm2 kabloya 10A sigorta bağlanmış ise
Sorun yok .

( Sorun sigorta özelliklerinde )

Değişim yapılırsa iyi olur
Sahte ürün sigorta olmayan kalite marka ile değişimi .

Olması gereken sigorta özellikleri
B Tipi en az 6kA
kA yüksek olursa zararı olmaz ürün sigorta fiyatları artar .

2022-11-25 01.52.11.png

Son düzenleme:
Sorun yok .

B Tipi en az 6kA

Ekli dosyayı görüntüle 92932
Ozaman b10a ve b16 amper ile degismesi gerekiyor. Ka dedigin yer 3000 yazan yer dogrumu ?
Ozaman b10a ve b16 amper ile degismesi gerekiyor. Ka dedigin yer 3000 yazan yer dogrumu ?
Ayrica kacak akim roleside konmasi gereklimi

Ayrica kacak akim roleside konmasi gereklimi

Şems sigorta hakkında ana firmasından data bilgisine erişebilirsiniz sigorta üzerindeki 3000 yazan yerin ne anlama geldiğini bulabilirsiniz .
Gerekli açıklamalar yapılmış ise
Ana sitesini bulursanız linki buraya yazmanız .
Ben bulamadim firmanin ana sitesini kısmı araştırma ile .
1 - 3ka demek mi?
2 - 3000 serisi mi?

Çıkacak ( kısmi atıl ürün ) ürünün bilgisinin önemi kalmıyor zaten .
Zaten değişecek durumda.

Tesisatinidaki sigortalarının değişim sebebi 1 sıra tipidir .

Diğer arkadaşların yorumları ile satici elektrikçinin tavsiyeleri ile hareket etmeniz
Kaçak akım röleleri her tesisat için gerekli üründür.
Bu kaçak akım röleleri 30A / 300mA seçimi hakkında forumdan bilgiler edinmeniz.
Kaçak akım röleleri önüne ana siğortalar hakkında da forumdan bilgi edinmeniz .
Topraklama hakkında.
Forum konuları araştırmanız .

Kolay gelsin sağlıcakla

Son düzenleme:
Sorun yok .

B Tipi en az 6kA

Ekli dosyayı görüntüle 92932
2.5mm2 kabloya 10 A sigorta bağlasak olmaz mı ?

Şems sigorta hakkında ana firmasından data bilgisine erişebilirsiniz sigorta üzerindeki 3000 yazan yerin ne anlama geldiğini bulabilirsiniz .
Gerekli açıklamalar yapılmış ise
Ana sitesini bulursanız linki buraya yazmanız .
Ben bulamadim firmanin ana sitesini kısmı araştırma ile .
1 - 3ka demek mi?
2 - 3000 serisi mi?

Çıkacak ( kısmi atıl ürün ) ürünün bilgisinin önemi kalmıyor zaten .
Zaten değişecek durumda.

Tesisatinidaki sigortalarının değişim sebebi 1 sıra tipidir .

Diğer arkadaşların yorumları ile satici elektrikçinin tavsiyeleri ile hareket etmeniz
Kaçak akım röleleri her tesisat için gerekli üründür.
Bu kaçak akım röleleri 30A / 300mA seçimi hakkında forumdan bilgiler edinmeniz.
Kaçak akım röleleri önüne ana siğortalar hakkında da forumdan bilgi edinmeniz .
Topraklama hakkında.
Forum konuları araştırmanız .

Kolay gelsin sağlıcakla
Cevap icin tesekkur ederim..

2.5mm2 kabloya 10 A sigorta bağlasak olmaz mı ?

Selamın aleyküm mübarek cumalar.

Bu konu tesisat için 16 amper C tipi sigorta linyelerinde ne gibi cihaz ( amper ) kullanılacağını bilmedigim için cümlem öyle oldu.
Tesisat üzerinden gidelim dedim .

Yazın ile açıkları kapatalım dedin .
Uyarın için teşekkürler .

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

Yakalamışken konuma yorum alabirmiyim. ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/satın-alma-ürün-teknik-destek-istemi.148052/

Merhabalar. Yeni taşındığım evde resimde de görüleceği üzere evin içerisindeki 4 şartelden biri atıyor. Kaldırdığımda diğer resimdeki ana şartel yani evin hemen dışında bulunan şartel atıyor ve evin tüm elektriği gidiyor. Atan şartel ise salondaki 2 adet priz ile yatak ve çocuk odalarındaki prizleri etkiliyor. Elektrikçi çağırmadan önce tavsiye edebileceğiniz bir şeyler var mıdır? Bu arada ev içerisindeki şarteller legrand marka B25, evin dışındaki ana şartel ise tetsan marka B32.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-06-23 at 09.59.49 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-23 at 09.59.49 (1).jpeg
    64.6 KB · Görüntüleme: 24
  • WhatsApp Image 2023-06-23 at 09.59.49.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-23 at 09.59.49.jpeg
    71.2 KB · Görüntüleme: 33

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596