Evde topraklama kontrolu nasıl yapılır?

crazy963

Üye
Merhaba arkadaşlar evdeki topraklamanın sağlıklı olup olmadığını nasıl kontrol ederim. Bazı prizlerde nötr ve topraklamayı kısa devre yapmışlar herhangi bir şekilde ohm metreyle ölçebilirmiyim yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nötr ve topraklamanın birleştirilmesine Sıfırlama denir. Hiç tavsiye etmem. Hemen sök derim.
Sıfırlamaları sökünce şöyle deneme yap:
Bir adet duya iki kabloyu bağla. Akkor flamanlı ampülü tak. Prizin faz-nötürüne sokarak lambayı yak. Işığını gözlemle. Faz-nötürden çıkar, bu sefer faz-toprak arasına değdir. İlk duruma yakın yanıyorsa iyi, Az yanıyorsa kötüdür.

Bide şöyle yapabilirsin:
Dijital voltmetreni al.
Önce faz-nötr arası voltajı oku.
Sonra faz- toprak arası voltajı oku.
Eğer;
Faz-Nötr arası voltaj, faz-toprak arasından düşük ise: Topraklama, işletme (nötr) topraklamasından daha iyi.
Faz-Nötr arası voltaj, faz-toprak arasından yüksek ise: Topraklama, işletme (nötr) topraklamasından iyi değil.
Okuduğun değerler birbirine yakın olmalı. Yani:
Faz-Nötr 230V ise Faz-Toprak 220V civarı gibi (Bu iyidir.)
Faz-Nötr 230V ise Faz-Toprak185V ise bu kötü topraklama var demektir.

İlgine çok teşekkür ederim .Çok teferruatlı anlatmışsın dediklerini yapıcam tekrar teşekkürler

Nötr ve topraklamanın birleştirilmesine Sıfırlama denir. Hiç tavsiye etmem. Hemen sök derim.
Sıfırlamaları sökünce şöyle deneme yap:
Bir adet duya iki kabloyu bağla. Akkor flamanlı ampülü tak. Prizin faz-nötürüne sokarak lambayı yak. Işığını gözlemle. Faz-nötürden çıkar, bu sefer faz-toprak arasına değdir. İlk duruma yakın yanıyorsa iyi, Az yanıyorsa kötüdür.

Bide şöyle yapabilirsin:
Dijital voltmetreni al.
Önce faz-nötr arası voltajı oku.
Sonra faz- toprak arası voltajı oku.
Eğer;
Faz-Nötr arası voltaj, faz-toprak arasından düşük ise: Topraklama, işletme (nötr) topraklamasından daha iyi.
Faz-Nötr arası voltaj, faz-toprak arasından yüksek ise: Topraklama, işletme (nötr) topraklamasından iyi değil.
Okuduğun değerler birbirine yakın olmalı. Yani:
Faz-Nötr 230V ise Faz-Toprak 220V civarı gibi (Bu iyidir.)
Faz-Nötr 230V ise Faz-Toprak185V ise bu kötü topraklama var demektir.

Dengesiz yükten nötrde her zaman bir gerilim oluşur. Bu gerilimin büyüklüğü nispetinde faz-nötr gerilimi düşer,bu durumda faz-toprak bu değerden büyük çıkar hal böyleyken topraklama iyidir demek doğru olmaz. Kabaca bilgi almak açısından genç arkadaşın metodu uygulanabilir. Ancak topraklama megeri ile ölçüm yapmak bu işin doğrusudur.

arkadadalşarın söylediklerine ilave olarak söylüyorum. dijital voltmetre ile nötr-toprak arasını ölç. Eğer sürekli değişen ve 2 volt un üzerinde bir değer okuyorsan topraklaman kötü. bu değer sıfıra ne kadar yakın olursa o kadar iyi demektir.

sayın genç arkadaş yazdığınız yöntem bana normal şartlarda dahi mantıksız geldi şöyle ki ; nötr topraklaması dediğiniz trafo topraklaması değil mi? öyleyse sıfırlama yokken faz toprak arasında koruma topraklaması ve nötr topraklaması olacaktır, faz nötr ölcülürken ise nötr topraklaması isin icine girmeden direk faz- nötr iletkeni -faz devresi olusacaktır, bu ikisi kıyaslanarak nasıl trafo topraklaması ile koruma topraklamasi kıyaslanabilir ? eger yaniliyorsam beni bagislayin ya yanlis anladim ya da bir ters durum söz konusu ama nedir bilemiyorum...

tabi ben trafo noktası direk topraklı ve koruma topraklamasi ayri bir elektrod ile toprakta olarak düsünüyorum belirtmekte fayda var, farkli bir senaryonuz varsa bilmek isterim.

Arkadaşlar bence kesin çözüm iyi marka bir kaçak akım rolesi nasıl olsa role hatayı buldurur. sıfırlamaların hepsini iptal ettirir. Ayrıca nötür ve toprak arası ölçüm yaptığında sıfırı yakın değer çıkmalı...

arkadadalşarın söylediklerine ilave olarak söylüyorum. dijital voltmetre ile nötr-toprak arasını ölç. Eğer sürekli değişen ve 2 volt un üzerinde bir değer okuyorsan topraklaman kötü. bu değer sıfıra ne kadar yakın olursa o kadar iyi demektir.
tamamda msjda toprak yok deniyo zaten ölçümü evde nötr fazdie ölçemeski_*

arkadaşlar evde topraklama ölçümünü nasıl yaparız teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri