Evde Kaçak Elektrikmi var ?

Kadirphp

Üye
Merhabalar.
Bir Köyde yerimiz var, bu yeri biz 5-6 sene önce aldık, ama ilgilenemedik.Yani giden gelen olmadı hiç, her neyse son zamanlarda ben orda kendi kafama göre bir rig kurdum, birçok rig mevcut köyde, köy elektriğini kullanarak çalışıyorlar, köydeki elektrik dağıtıcı şirketi farklı ordaki yerel bir firma.Her Neyse, rig kurduğumdan beri faturalar 20-30 lira geliyor Elektrikçiyi çağırdım kontrol ettirdim trafodan panoya gelen, panodan prizlere dağılan tüm hattı kaçak elektrik falan yok, Firmaya belirttim, onlarda gidip incelemişler birşey bulamamışlar.Elektrik konusundada hiçbir bilgim yok, kurcalamakta istemiyorum.Hesaplamama göre bana aylık 750 liraya yakın bir elektrik gelmesi lazım.Ama ödediğim miktar orda bulunduğum sürelerde 20-30 lira.Köydeki yerimde, kaçak elektrik bağlanıp bağlanmadığını nasıl anlayabilirim? Elektrik dağıtıcısı şirketinden gelen arkadaşlar, prizlerde topraklama olduğunu, eğer nötr ile topraklama hattının değişmiş olabileceği varsayılırsa, zaten cihazlar yanarmış.Ancak, cihazlar sağlam, herhangi bir olağan dışı durumda yok.Adamlarda çözemedi heralde durumu salladılar.
Prizlerde, veyada panoda, veyada sayaçta kaçak olup olmadığını nasıl anlayabilirim ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kaçak akım rolesi bağlatın. Şüphelendiğiniz üzere toprak - nötr değişimi olup olmadığını görürsünüz.

Sayaç değerlerie baktınız mı ? doğrumu alacak durumunda olabilirsiniz ( fazla yazılmıştır )
sayaç okumamış gözükmesin diye , az bir miktar endexlenmiş olabilir ( varsayım diyelim )
kontrola gelen elektrikci ve dağıtım firması ekibi kaçak kullanıma endexlenmiştir ,
sayaç değerlerine bakmamış olabilir . daha önce sayaç değiştimi ?
yanlış fatura olmasın ( tesisat no + sayaç numaraları tutuyormu ?

ölçüm yapılmadı mı ?

Kaçak akım rolesi bağlatın. Şüphelendiğiniz üzere toprak - nötr değişimi olup olmadığını görürsünüz.

Çağırdığım elektrikçi kontrol etti, role olarakta sayaç üzerindende bağlantı yaptı, ama ilginçtir hala elektrik var, herhangi bir problem yok diyor elektrikçi.

Yaklaşık 2 senedir aktif olarak hergün kaçak ihbarı bırakıyorum, genel müdürlüğede gittim, ordada anlattım durumu ama 2 senedir toplam 2-3 defadan fazla gelmediler, gelenlerde sıkıntı yok diyip sallıyor.
Sayaç değerlerie baktınız mı ? doğrumu alacak durumunda olabilirsiniz ( fazla yazılmıştır )
sayaç okumamış gözükmesin diye , az bir miktar endexlenmiş olabilir ( varsayım diyelim )
kontrola gelen elektrikci ve dağıtım firması ekibi kaçak kullanıma endexlenmiştir ,
sayaç değerlerine bakmamış olabilir . daha önce sayaç değiştimi ?
yanlış fatura olmasın ( tesisat no + sayaç numaraları tutuyormu ?

ölçüm yapılmadı mı ?

Sayacı geçen ay yeniledim hocam, yeni dijital sayaçtada herhangi bir problem yok, ancak rig cihazlarının olduğu odadaki cihazlar ciddi elektrik tüketimi olan cihazlar, o cihazlarada baya yatırım yaptım, yani şuan için aylık 1000 ₺ üzerinde fatura gelmesi gerekirken 20-30 ₺ geliyor.
1 ay bekledim köyde, fatura okumaya gelen personelle sayacı beraber kontrol ettik, hatta kendiside dedi geçen ay şukadar elektrik tüketilmiş, fatura bukadar diye. yani sayaçta bir sayma problemide yok, zaten komple konuttaki elektrik tesisatını farklı elektrikçilere 2-3 kez kontrol ettirdim, ondada bir problem yok, problem nerede çözemedim halen.
Neredeyse 2 yıl olacak, tutar hala aynı.Hergün kaçak ihbarında bulunuyorum, gelmiyorlar bile artık kontrole.

Bu cihazlar kaç amper veya watt çekiyor ölçüm yapmanız .

sayaç cinsi nedir ?
sayaç ve tüketim faturası fotosunu yayınlamak isterseniz ( seri numarası vs gibi kişisel bilği içeren yerleri perdeleyiniz ) her iki foto için !!!!

fatura hesaplamasında sorun olabilir
faturada sayaç farklı hesaplama farklı

diğer durum
1000 tl yi 30 tl ye bir sistem buluş yapmış iseniz nasıl olduğunu bizlere yazmanız !!!!

çözülür hesapta hata olmaz . ( hayırlısı tam bilgiler vermeniz )

işi çözemesseniz firmaya resmi yazı yazın daha sonra oluşacak sorunlar ( para / kaçak / vs gib ) sorumlu değilim gibi . açıklama net olsun .
çeşitli aralıklarla 3 kez ve sonuç hakkında yazı yazılmasını isteyin .
bu belgeler sizde olsun ileride bir durum oluşursa kullanırsınız .

Ethereum Maden

Son düzenleme:
Bu cihazlar kaç amper veya watt çekiyor ölçüm yapmanız .

sayaç cinsi nedir ?
sayaç ve tüketim faturası fotosunu yayınlamak isterseniz ( seri numarası vs gibi kişisel bilği içeren yerleri perdeleyiniz ) her iki foto için !!!!

fatura hesaplamasında sorun olabilir
faturada sayaç farklı hesaplama farklı

diğer durum
1000 tl yi 30 tl ye bir sistem buluş yapmış iseniz nasıl olduğunu bizlere yazmanız !!!!

çözülür hesapta hata olmaz . ( hayırlısı tam bilgiler vermeniz )

işi çözemesseniz firmaya resmi yazı yazın daha sonra oluşacak sorunlar ( para / kaçak / vs gib ) sorumlu değilim gibi . açıklama net olsun .
çeşitli aralıklarla 3 kez ve sonuç hakkında yazı yazılmasını isteyin .
bu belgeler sizde olsun ileride bir durum oluşursa kullanırsınız .

Ethereum Maden

Selamlar hocam.

Kullandığım cihazların sadece 1 tanesi 3000W üzerinde tüketim yapıyor, bunlardan 22 tane düşünün, ve 5000W Tüketen 6 cihaz daha var.

ve 24000BTU 3 Klima mevcut cihazların soğutma işlemleri için.

Hal böyleyken 20-30 ₺ fatura gelmesi mümkünmü sizce?
Bu arada asic mining yapıyorum.

Elektrik işlerine hiç karışmadım bilgim olmadığı için.

Selamlar hocam.

Kullandığım cihazların sadece 1 tanesi 3000W üzerinde tüketim yapıyor, bunlardan 22 tane düşünün, ve 5000W Tüketen 6 cihaz daha var.

Bu kadar yüke bu kadar fatura gelmesi mümkün mü sizcede hocam.
Bir sıkıntı olduğu ortada

tüm kontrolları yaptınız problem yok diyorsanız .
sayaç ve hesaplama çarpanlarınla ilğisi vardır .
panonundaki bağlantı ürünleri ilğisi olabilir .

çözüm için
önce güvenlik önlemleri
sayaçınız nasıl bir sayaç fotosu yayınlamanız
ve
gelen faturanızın fotosu
diğer panonuz içi fotosu
( seri numarası vs gibi kişisel bilği içeren yerleri perdeleyiniz ) tüm foto için !!!!

bence sayaç okuma elemanı bazı değerlerin okumasını yapmamıştır . bu yüzden faturanız bu hesaplamadan dolayı az gelmektedir .

Son düzenleme:
tüm kontrolları yaptınız problem yok diyorsanız .
sayaç ve hesaplama çarpanlarınla ilğisi vardır .
panonundaki bağlantı ürünleri ilğisi olabilir .

çözüm için
önce güvenlik önlemleri
sayaçınız nasıl bir sayaç fotosu yayınlamanız
ve
gelen faturanızın fotosu
diğer panonuz içi fotosu
( seri numarası vs gibi kişisel bilği içeren yerleri perdeleyiniz ) tüm foto için !!!!

bence sayaç okuma elemanı bazı değerlerin okumasını yapmamıştır . bu yüzden faturanız bu hesaplamadan dolayı az gelmektedir .

Merhabalar.

Özel mesaj ile iletişim bilgilerinizi gönderebilirmisiniz acaba? skype, whatsapp veyada farklı bir program olabilir, direk canlı olarak görüşelim.

Selamlar hocam.

3kW x 22 = 66 kW saat ve 5 kW x 6 = 30 kW
Toplam ise 96 kW bu hesaba klima haric. Hadi klimada benden olsun.

Bu guclere herhangi bir ev tesisati dayanmaz ayrica harici trafo koymaniz gerekir.

Bu gucler 3000 degilde 300, 5000 degilde 500 olmasin.

Zaten bahsettiğiniz gucleri cekiyor olsaydiniz tesisat kablo kalinliklari en az serce parmağınız kalınlığında sayaclainizda normal evde kullanilandan farkli olmali.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri