Evde Ayarlı Güç Kaynağı

Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar öncelikle. Bugun bi arkadasimdan boyle bi guc kaynaği aldim
58282

58283

58284

Ancak ne kadar ugraşsamda trafosundan guc alamadim kisa devre modunda olctum asagidaki trafoyu
58285

0-12 ve 0-24 cikislarda bip sesini aliyorum ancak 0-220 girisinde kesinlikle bip alamiyorum. Simdi benim amacim bu guc kaynagini tamir edip 0-30V 3A yada 5A guc almak istiyorum ancak nasil bi trafo kullancagimi ve boardin uzerindeki diyotlari degistirip degistirmicegim konusunda bi fikre ulasamadim bu yuzden siz arkadaslarin fikirlerine ihtiyac duydum yardimci olcak her arkadasima tesekkur ediyorum ve iyi forumlar diliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba;
NRÇ-02 kitinden 5amper alamazsınız. 5amper ciddi bir akımdır. Heleki 30volt için.
3amper civarı alırsınız sanırım.

Örnek; Diyelim ki 10 volt lazım oldu. Hemde 5 amper akım çekeceksiniz.Trafonuz oldukça yeterli güçte ve 30 volt ve rahatlıkla 5 amper veriyor farzedelim.
Hesap; Regüle sonrası Alacağınız 10volt, ama regüle de artan voltaj 20 volt. Çünkü 30-10=20volt.
20volt x 5amper =100watt ısı
100watt lık regüle transistörü gerekir.

Özetle; 0-30volt ayarlı regüleli güç kaynağı ciddi emek gerekir. Yada hazır alacaksınız ki onlar da 10amperlik olursa, 5amperi ısınmadan ve voltajı bayılmadan verebilsin.

Not; 30volt nedense bir etiket olmuş ama kimse de kolay kolay 30 volt kullanmaz. Çünkü cihazlar 15 voltu kolay geçmez. 5amperi de akü şarjı hariç her cihaz kullanmaz.

Siz en iyisi ayarlı bir smps edinin. ■Benim açtığım başlıktaki ANV-1505 güç kaynağı buna bir örnektir.
■Yada en iyisi Mr_YAMYAM ın lineer dc regülesini yapıp güçlü bir trafoya montajlayıp kutulayın derim.

SİZİN GÜÇ KAYNAĞINIZIN (0-30volt ve 5amper için) KISACA GÖRÜNTÜ İNCELEMESİNDEN YOLA ÇIKARSAK;
1-Arkadaki transistörün takati yetmez.
2-Trafonun takati yetmez
3-İçindeki diğer yardımcı komponentlerin takati yetmez.
Güç kaynağı yapımı (özellikle lineer dc güç kaynağı yapımı) bir sanattır.
Başarılar dilerim.

Çok tesekkur ederim cevabiniz icin ancak ben evde hobi amacli gerekse led gerekse kucuk dc motorlar calistirmak icin fazla maliyeti olmayan bi guc kaynagi yapmak simdi 3A akim alabilmek icin ve 0 ile 30 u gectm 24 olsa yeter ki pc guc kaynagindan 22 23v civarinda bitane yaptim denedm calisiyo ancak bu gozume dha guzel gorundugu icin bunu yapmaya karar verdim suan benim kac v luk nasil bir trafoya ihtiyacim var
Screenshot_2019-10-21-22-27-53-114_com.donanimhaber.dhandroid.png

PC güç kaynağından standart voltajlar alırsınız. Zaten üzerinde yazar.Ayarlayabiliyorum diyen kısmi ayar yapabilir yada genellikle kutu içine istenen akımı veremeyecek bir regüle takmıştır.Yani güç vardır voltaj da vardır, ama ayarlı regüle akımı yetersizdir.
PC güç kaynağında Ayarlanabilir voltaj lüksünüz yoktur. Yani 9.5 volt 6volt 4volt gibi.
Hazır çin malı 0-30volt ayarlı güç kaynakları fiyatlarına şimdi baktım ve genelde kaç amper isterseniz yanına çit sıfır koyup tl olarak etiket koymuşlar. Yani 5 amper 500tl
Allah yardımcımız olsun.

Tesekkur ederim ilginiz icin ama bizimki ticaret degil hobi yinede sagolun tum bilgileriniz icin tesekkur ederim

Trafo ile ilgili bir sorun varsa trafoyu değiştirip denemek lazım.
Trafo incelenip aynı değerde bir trafo ile değişim yapılmalı.

Hocam bu firmayı biliyorum. Eski adı Yade elektronik veya bilinen adı Nurçelik. Meslek Liselerine yönelik üretim yapan çok değerli bir firma. Bu tür güç kaynakları nrç-01 nrç-02 serisi imal ederdi. Sahibi sanırım bıraktı işi.Telefonunu bile edindim pcb yada kit halinde almak için. Ama firmaya nafile ulaşamadım.
Özetle bu NRÇ-02 de işi iyi bilen biri bunu modifiye ederse 5 amper alır.Trafo diyot ve transistör vs. güçlendirmesi yanısıra ince detaylar var.Şeması montajı yade sitesinde. NRÇ-02

Ya ben semayi buldum ama trafo konusunda gercekten cok fazla cesit var internette hangsni almam gerejtgine karar veremedim bide bende ups var onda varmidir is gorcek trafo bilemedim
Yani bende diyorumki hazir trafo koymusken az daha guclusunu koyup kafamda soru isareti birakmadan kullanirim die dusunup buraya konu actim

Son düzenleme:
Daha güçlü trafo koyunca devrede değişmesi gereken elemenlar olacaktır.
Bu kadarı için bilgim yok elbette.
Ama madem ufak çaplı işler için lazım size pekte gerek yok o zaman.

Yani yine ayni trafodan al verdigi kadar kullan diyosunuz diger turlu dediginiz gibi diyot direnc is kariscak gibi duruyo peki ups trafosundan bi fayda olabilirmi

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri