Evde ana şalter sigortası B mi C mi olmalı?

Youtube'da videolara bakıyorum bilgili tüketici olmak açısından yoksa elektrikçi olmak için değil. Videolarda çok fazla abonesi olan bir kaç bu işle ilgilenen abimiz ana sigortaya C takılır çünkü B sigortalar atınca C sigorta atmaz diyor. İşin en garip tarafı fakülte okuyup stajını altyapısını oluşturan çoğu mühendis bile bir şey bilmiyor. İyi bir elektrikçi bulmak zor çünkü iyileri evlere gelip uğraşmak istemiyor hepsi şantiyede çalışıyor. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
Şahsınıza özel degil ancak konuya değindiginiz için "size cevap" gibi görünecek olmasına rağmen geneledir bu yazı.
İnternetteki bilgilerin faydaları kadar zararları da çoktur. Mesleki bilgiden uzak kişiler inanmayı tercih ettikleri veya kendine yakin gelen fikirlere sıcak bakmaya meyillidirler. Yeterli bilgi altyapısı olmayınca yanlış bilgi doğru gibi algılanıp bu yönde inanç besleniyor.
Oysa unutulmamalıdır ki tıp kitapları okuyarak doktorluk yapılamaz, ameliyata girilemez, mühendislik kitapları okumayla mühendis olunmaz. Ülkemizde cok kalifiye teknik insan mevcut ancak konuya çok uzak kişilerin mühendisler, elektrikçiler bir şey bilmiyor şeklinde konuşmaları konu hakkında gerçekte kendi yetersizliklerinin bir ironisi olmaktadır. Lütfen unutmayınız, meslekte en acemi, en az tecrübe sahibi kişi dahi sizden daha bilgilidir. Tıpkı kendi mesleki alanınızda sizlerin başkalarından daha yetkin olduğunuz gibi..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Lütfen unutmayınız, meslekte en acemi, en az tecrübe sahibi kişi dahi sizden daha bilgilidir. Tıpkı kendi mesleki alanınızda sizlerin başkalarından daha yetkin olduğunuz gibi..
Genel diyorsunuz şahsi cevap veriyorsunuz :) çok zorunuza gitmiş ama burada bende sizin şahsınıza değil genel söyledim. 10 tane video var 9'u aynı anlatıyor kitaptan okuyarak değil uygulamalı var. 9 kişi bir şey aynı yapıyorsa %99 doğrudur ve bu ihtimal gayri resmi olarak 100 kabul edilir. İnternetten bakıp eve tesisat çekmiyorum hocam sadece 2 tane kabloyu çıkarıp yerine ne takacağız onu çeviriyoruz. Üretenin kılavuzu rehber alınırsa bu hoca böyle demiş bu prof böyle demiş kimse tartışmaz bence.
Tıpkı kendi mesleki alanınızda sizlerin başkalarından daha yetkin olduğunuz gibi..
Bu arada en çok ben biliyorum demedim, bilginiz olabilir ama toxic bir insansınız sizle asla iş yapmam. Çok fazla sinirlenmeyin burada şahsınızı afişe edip ülkedeki bütün mühendisler böyle öyle demedim. Yorumları okuyorum hep gördüğüm şey, insanları demedikleri şeylerle yargılayıp konuyu çarpıtıyorsunuz harbiden çok toxic üye var. Buraların altın kadar değerli olması gerekiyordu, sitenin arayüzü de technopat iyi çok iyi.

Son düzenleme:
Arkadaşlar isteyen üzerine alınsın isteyen alınmasın genel olarak durumumuz çok kötü. Birincisi okumuyoruz teknik yeterlilik olmadığı için okuduğumuzu beyinde harmanlayıp doğru yorum yapamıyoruz, mesleğimizi sevmiyoruz bu yüzden aşırı derecede ilgisisiz.
Ben 27 yıllık mühendisim öncesi de meslek lisesi. Öyle teknik elemanlar tanıdım ve Öyle komik şeyler yaptığına tanık oldum ki bunları yazsam trajikomik roman olur. Bir kaçını buraya yazmak isterdim ama yazmayacağım çünkü utanç verici hatalar. Bunları yapanlar içinde yüksek mühendisler, mühendisler, teknikerler ve teknisyenler var.
Bu olayı anlatırken üzüntü duyuyorum çünkü eğitim sistemimiz kötü çünkü piyasada kalifiye eleman yetişmiyor. Bir iş yaptırıyorum işin başında yılların mühendisi atıp tutuyor yok dubaide bu işi yaptık yok Amerikada şu işi yaptık asıyor kesiyor bakın dedim şu hususa dikkat edin ölçüm yapmadan enerji vermeyin dedim adam hala gerek yok falan diyor hadi bitirin işi diye elemanlarına bağırdı çırak abi ben ölçümleri yaptım bir bağlantı yanlış yapılmış dedi tam da uyardığım konu adam sigara yakıp yanımdan uzaklaştı.
Mesleğini seven araştırmacı kalfalık belgesi olan ama bir çok mühendisi cebinden çıkartabilecek bilgi ve tecrübeye sahip insan da tanıdım.

Ana şalter yani faz nötr kesici 2x40a sigorta B olarak takılmış, bir sigorta atınca ana sigortada atıyor. Bunu ustalar genelde C kullanıyor ama güvenlik açısından B mi C mi kuralına göre olur merak konusu. B ve C sigortanın arasındaki açma zaman farkı nedir?

Siğorta firmasının beyanı ( Foto )

Kişisel düşüncem dairede klima yoksa
Hiç riske gerek yok .
Biraz deneme yolu ile bulmak . ( motorlu cihazlar ? )

Benim dairemde siğorta kutusu tüm siğortalar B tipi hiç atan siğorta yok .
Not .
Kulllanılan cihazların amperi ve siğorta amperi hesabı yapılmış !!! kullanımı .

Ana siğorta 2 adet
Sayaç panosu C tipi siğorta ve 300mA AC tipi kaçak akım rölesi
Özellikli olmalıydı ( .300 mA selektif tip )
Mühürlü !!! ( sayaç altı )

Siğorta kutusu B tipi ve diğer tüm siğortalar B tipi ve 30mA kaçak akım rölesi ( AC ) tipi
A tipi olsaydı daha iyi olurdu .
Kaçak akım rölesi atma sorunum 6 - 7 yıllık daire , 1 kez atma oldu , röle tuttu .

https://www.voltimum.com.tr/katalog/easy-9

S.png

Son düzenleme:
Arkadaşlar isteyen üzerine alınsın isteyen alınmasın genel olarak durumumuz çok kötü. Birincisi okumuyoruz teknik yeterlilik olmadığı için okuduğumuzu beyinde harmanlayıp doğru yorum yapamıyoruz, mesleğimizi sevmiyoruz bu yüzden aşırı derecede ilgisisiz.
Ben 27 yıllık mühendisim öncesi de meslek lisesi. Öyle teknik elemanlar tanıdım ve Öyle komik şeyler yaptığına tanık oldum ki bunları yazsam trajikomik roman olur. Bir kaçını buraya yazmak isterdim ama yazmayacağım çünkü utanç verici hatalar. Bunları yapanlar içinde yüksek mühendisler, mühendisler, teknikerler ve teknisyenler var.
Bu olayı anlatırken üzüntü duyuyorum çünkü eğitim sistemimiz kötü çünkü piyasada kalifiye eleman yetişmiyor. Bir iş yaptırıyorum işin başında yılların mühendisi atıp tutuyor yok dubaide bu işi yaptık yok Amerikada şu işi yaptık asıyor kesiyor bakın dedim şu hususa dikkat edin ölçüm yapmadan enerji vermeyin dedim adam hala gerek yok falan diyor hadi bitirin işi diye elemanlarına bağırdı çırak abi ben ölçümleri yaptım bir bağlantı yanlış yapılmış dedi tam da uyardığım konu adam sigara yakıp yanımdan uzaklaştı.
Mesleğini seven araştırmacı kalfalık belgesi olan ama bir çok mühendisi cebinden çıkartabilecek bilgi ve tecrübeye sahip insan da tanıdım.
Mevzunun bir boyutu daha varki herkes bir branş mühendisinin kendi dalında her konuyu her detayı bilmesini bekliyor. Buna hem işveren hem de mevzulara tamamen bihaber insan da dahil. İşin komik tarafı bu gruplar hasta olduklarında mahalledeki pratisyen hekimleri beğenmeyip fellik fellik uzman doktor arar. Bizim ülkemizde branşların daha çok parçalanıp daha çok uzmanlık bölümü oluşturulması gerektiği halde bölümler birleştirilip saçma mühendislikler oluşturuluyor. Mekatronik mühendisliği gibi. Bu tam işveren kafasi. Bir adam alayım her b....n anlasın. İşveren ve idareci kafa böyle düşünürse sokaktaki adam da mühendisin herseyi bilmesini her b....n anlamasını haydi haydi bekler. Baska bir mevzuda ben ne biliyorsam sahada kendimi parçalayarak öğrendim. Okulda bir öğrendiysem sahada bin öğrendim. Okuldan yeni çıkmış çocuklara aha bunlar bir b... bilmiyor ne biçim mühendisler var demekte ayıptır.

Mevzunun bir boyutu daha varki herkes bir branş mühendisinin kendi dalında her konuyu her detayı bilmesini bekliyor. Buna hem işveren hem de mevzulara tamamen bihaber insan da dahil. İşin komik tarafı bu gruplar hasta olduklarında mahalledeki pratisyen hekimleri beğenmeyip fellik fellik uzman doktor arar. Bizim ülkemizde branşların daha çok parçalanıp daha çok uzmanlık bölümü oluşturulması gerektiği halde bölümler birleştirilip saçma mühendislikler oluşturuluyor. Mekatronik mühendisliği gibi. Bu tam işveren kafasi. Bir adam alayım her b....n anlasın. İşveren ve idareci kafa böyle düşünürse sokaktaki adam da mühendisin herseyi bilmesini her b....n anlamasını haydi haydi bekler. Baska bir mevzuda ben ne biliyorsam sahada kendimi parçalayarak öğrendim. Okulda bir öğrendiysem sahada bin öğrendim. Okuldan yeni çıkmış çocuklara aha bunlar bir b... bilmiyor ne biçim mühendisler var demekte ayıptır.
Yok benim örnek verdiğim insanlar mesleğe yıllarını vermiş en tazesi 5-6 yıllık öyle yeni falan değil. Bende ne öğrendiysem meslek lisesinde ve piyasada öğrendim. Ayrıca yapılan hatalar mesleğin bizatihi temeli ile ilgili konular.
İşverenlerin herb*kolog istediği doğrudur çok belgesi sertifikası olsun çok işte çok fonksiyonlu çalışsın tek maaş verelim mantigi var evet bu çok kötü maalesef.

Genel diyorsunuz şahsi cevap veriyorsunuz :) çok zorunuza gitmiş ama burada bende sizin şahsınıza değil genel söyledim. 10 tane video var 9'u aynı anlatıyor kitaptan okuyarak değil uygulamalı var. 9 kişi bir şey aynı yapıyorsa %99 doğrudur ve bu ihtimal gayri resmi olarak 100 kabul edilir. İnternetten bakıp eve tesisat çekmiyorum hocam sadece 2 tane kabloyu çıkarıp yerine ne takacağız onu çeviriyoruz. Üretenin kılavuzu rehber alınırsa bu hoca böyle demiş bu prof böyle demiş kimse tartışmaz bence.

Bu arada en çok ben biliyorum demedim, bilginiz olabilir ama toxic bir insansınız sizle asla iş yapmam. Çok fazla sinirlenmeyin burada şahsınızı afişe edip ülkedeki bütün mühendisler böyle öyle demedim. Yorumları okuyorum hep gördüğüm şey, insanları demedikleri şeylerle yargılayıp konuyu çarpıtıyorsunuz harbiden çok toxic üye var. Buraların altın kadar değerli olması gerekiyordu, sitenin arayüzü de technopat iyi çok iyi.
Doğrusu ofkelenecek vs. degilim. En başta sahsiniza ait degil, geneledir diye özellikle belirttim. Kullandigim 2. Cogul sahis zamirleri size degil genele hitaptir. Afise etmek vs gibi komik seylerden basediyorsunuz. Yazinin bundan sonrasi yine geneledir.
42 yila dayanan gerek yurt ici gerek yurt dışı çalışmalarin gözlem ve birikim ile yazdigimdan kendi yetersizligini farkinda olmayan şahısların soylemlerine kulak asmiyorum.

Doğrusu yazinizi sonuna kadar okuma geregi duymadım. Ofkelenecek vs. degilim. En başta sahsiniza ait degil, geneledir diye özellikle belirttim. Kullandigim 2. Cogul sahis zamirleri size degil genele hitaptir. Yazinin bundan sonrasi yine geneledir.
42 yila dayanan gerek yurt ici gerek yurt dışı çalışmalarin gözlem ve birikim ile yazdigimdan kendi yetersizligini farkinda olmayan şahısların soylemlerine kulak asmiyorum.
Bende kimseyi hedef alır bir yazı yazmadım o yüzden de sözümün başında daha ilk cümlesinde isteyen üzerine alınsın isteyen alınmasın dedim. Anlattıklarımda abartı yoktur kaldı ki detaylarına girmedim.
Sizi tanımam bilmem işim de olmaz sizi niye hedef alayım ki 😆

Bende kimseyi hedef alır bir yazı yazmadım o yüzden de sözümün başında daha ilk cümlesinde isteyen üzerine alınsın isteyen alınmasın dedim. Anlattıklarımda abartı yoktur kaldı ki detaylarına girmedim.
Sizi tanımam bilmem işim de olmaz sizi niye hedef alayım ki 😆
Üzerime neden alinayim ki???
Aslinda konunun özü budur. Oldukça yerinde bir tespit. Bunu Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika'da yasadim. Branşlaşma her alanda mevcut ve herkes kendi konusunun uzmanı. Turkiye'de cok uluslu bazı buyuk firmalarda da aynı (orn: Alcatel, kapandı..) mantik gecerli idi. Branslasmak son derece gerekli.

Yazmayacaktım ama vazgeçtim yazacağım. Yine genele ithafen.
Bakınız 2000kvA jeneratörün şartnamesinde dizel motoru 2 silindir olacaktır yazan yüksek mühendis tanıdım ben.
Transfer şalterlerini motorlu veya açık tip yerine normal kompakt şalter yazan yüksek mühendis tanıdım ben.
Kesit hesabında kesit çok yüksek çıkınca bu kesitte kablo yok ne yapacağız diye bana soran yüksek mühendis tanıdım ben
Bu liste o kadar uzun ki gerçekten utanç verici.
Bunları yazınca da bu saçma hataları yapan 10 yıllık yüksek mühendis değil bunu eleştiren ben 27 yıllık alçak! mühendis suçlu oluyor.
Hiç bir tecrübeden ders çıkarmıyoruz. Bana mı denk geliyor bilmiyorum ama birçok meslektaşımın temel bilgilerinde sorunlar var. Böyle olmamalı !

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri