evde 4lük kablo kullanmak doğrumu

Anceluss

Üye
merhaba dublex evde oturuyoruz ailece
6 kişi haliyle elektirik ihtiyacıda fazla oluyor

altlı üstlü toplam elektronik chazlar

2 adet buzdolabı
2 adet çamaşır makinası
2 adet bulaşık makinası
2 adet fırın
1 kombi
2 adet televizyon
2 kat için spot lambalar
2 adet klima 12btu

bunların faliyete geçirince kutudan bikaç şartel ve sayaça takılı 32a sigorta atıyor

elektiriği aktif kullanan alt kat

bende 3*4lük çubuk kablo aldım

sigorta kutusunda 40 amperlik ana sigorta var (sayaç tarafında 32lik takmışlar orası ayrı saçmalık)

alt kata 4lük kablo çeksem elektiriği ordan dağıtsam uygun olurmu elektirikçi arkadaşıma sordum

topraklama yani dönüş sıkıntı çıkarır dedi ne yapmam gerek trifaze elektirige geçeyim dedim proje çizmeye 1,500 lira para istediler bana akıl vermeniz mümkünmüdür.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
topraklama yani dönüş sıkıntı çıkarır dedi ne yapmam gerek trifaze elektirige geçeyim dedim proje çizmeye 1,500 lira para istediler bana akıl vermeniz mümkünmüdür.
Cevap sizin yorumda, üç fazlı dagıtım. Elektrıkde ucuz olmaz, ucuz emnıyet ve guven getırmez.Bır seyyapabılırsınız, alt ve ust katları ayrı ayrı abone yaparak, şebekeden ıtıbaren ayrı bransşman hattı, sayac tablçosu, vs vs. En azından yukler ikiye bölunmüş olur, buda yına aynı malıyete gelecek, ptoje +sayac, pano.....

Sıva altı prizlerin maksimum akım değeri genel olarak 16A dir. Siz 32A sigorta bağlamışsınız. Bu bile bir yangın tehlikesi teşkil ediyor ki, siz 40A bağlarsanız tehlikeyi daha da artırırsınız. Üç fazlı tesisata geçip prizlerin her faza taksim edilmesi şart.

Sayaçtan önceki sigorta kaçlık ve sayaca gelen kablo kesiti nedir? Bu bilgileri verebilirseniz bir öneri yapabilirim.

Evde kaç kişi yaşıyorsunız? Bu kadar cihazın sürekli çalışması için evde 15-20 kişi olmalı.

Topraklama sıkıntı çıkarır denmesi sallama olmuş. Kablo kesitini büyütmekle sorunu çözemezsiniz. İki seçeneğiniz var, ya üç fazlı sisteme geçeceksiniz ya da aynı anda çalıştıracağınız cihazları sınırlandıracaksınız. Maliyete katlanın 3 fazlı sisteme geçin ömür boyu rahat edin.

topraklama yani dönüş sıkıntı çıkarır dedi
sizin yapmanız gereken bu elektrikçi arkadaşın ensesine bi şaplak atmanızdır.

zaten trifaze sistem yapsanız bile topraklama sistemi aynı kalacağı için aynı mantıkla yine sorun çıkarması lazım.

bunların faliyete geçirince kutudan bikaç şartel ve sayaça takılı 32a sigorta atıyor
eğer fırın, çamaşır makinaları ve bulaşık makinaları aynı sigortadan beslenmiyorsa sigorta
atmasının nedeni muhtemel sigortalar arası selektiflik olmadığı içindir. sigorta kutusunun ve ana panonun resimlerini alalım.

öncelikle yorumlarıniz için teşekkürler.

saate gelen kablo 6lık saatten eve sıgorta kutusuna gelen kablo 4 lük

saate giden kablo sigortası 40amper sigortadan eve gelen 32 amper

benimde yapmak istediğim üstkattan alt kata bir delip açık ordan 4lük kablo salmak ve bu 4lük kabloya ana sigorta yolu ile enerji vermek

şuan tüm makinaları çalıştırıp ölçüm yaptım 8kw ya yakın bir tüketim var kablolarda ısınma yok

Saate giren kablo 6lık çıkan 4 lük demek yapan tesisatçının ellerine sağlık deyim siz anlayın. 4lük kablo ile olması gerektiği gibi yapılmaz bu iş. Eğer yapma durumunuz var ise saaten sigorta kut. gelen kabloyu 6lık ile değiştirip paralel 2 adet 32A sigorta bağlayıp daha sonra alt ve üst katın beslemrsini bunlar üzerinden dağıtın.

Yok bu iş masraflı olur diyorsanız, yukarıda anlattığım sistemin aynısını sigorta kut. gelen 4lük kabloya uygulayın. Kablonun sürekli tam kapasite kullanılmayacağını düşünüp sorun çıkmamasını umut edelim.

Ek olatak aşağı katta ayrı bir sigorta kut. mu var bilmiyorum ama harici kablo çekmek yerine var olan linyeleri kullanabilirsiniz. Sigorta kutusundan alt ve üst kat linyelerini tespit edip işaretleyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri