ev yaptırıyorum, elektrik tesisatı ile ilgili fikirleriniz neler?

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım iyi geceler ve ramazanlar..bir arsa alıp ev yaptırmayı düşünüyorum...Bu ev yarın 3 kata kadar çıkabilir...Benim elektrik tesisatını yaptırırken fikirlerim şunlar:

1. Ana branjman hattını 4*6 kullanacağım( zaten aşağısı olmaz.)

2. Üç fazlı sayaç almayı düşünüyorum... Yarın diğer daireleri de yaptırdıgımızda dğer dailere de trifaze gitsin. Aslında 1. kat yapıldıktan sonra 2, ve 3. kat ne zaman yapılacağı belli olmaz...

3. Ustalarım topraklama hususunda aklımdan geçen temel topraklaması yaptırmak..Bununla birlikte bakır kazık veya sıcak daldırmalı galvenizle bir topraklama daha yapıp ana panoda bir bara ile birleştirip eve dağıtmak...

4. Ana panoya gerilim koruma rolesi taktırmak...

Ustalarım yazdıklarıma ilaveten veya yanlış gördüğünüz bir yer varsa fikirlernizi bekliyorum...Daha iyisini yapabilmek için neler olabilir? Fikirlernizi bekliyorum...saygılar...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ustalarım iyi geceler ve ramazanlar..bir arsa alıp ev yaptırmayı düşünüyorum...Bu ev yarın 3 kata kadar çıkabilir...Benim elektrik tesisatını yaptırırken fikirlerim şunlar:

1. Ana branjman hattını 4*6 kullanacağım( zaten aşağısı olmaz.)

2. Üç fazlı sayaç almayı düşünüyorum... Yarın diğer daireleri de yaptırdıgımızda dğer dailere de trifaze gitsin. Aslında 1. kat yapıldıktan sonra 2, ve 3. kat ne zaman yapılacağı belli olmaz...

3. Ustalarım topraklama hususunda aklımdan geçen temel topraklaması yaptırmak..Bununla birlikte bakır kazık veya sıcak daldırmalı galvenizle bir topraklama daha yapıp ana panoda bir bara ile birleştirip eve dağıtmak...

4. Ana panoya gerilim koruma rolesi taktırmak...

Ustalarım yazdıklarıma ilaveten veya yanlış gördüğünüz bir yer varsa fikirlernizi bekliyorum...Daha iyisini yapabilmek için neler olabilir? Fikirlernizi bekliyorum...saygılar...

Öğretmenim bunları sen yapmayacaksın dimi??? Sen yapma hocam tamam? Malzemeler kaliteli olsun öğretmenim..Topraklama hususunda dediğin gibi yaparsan harika olur tabi...İlk etapta 1. katı yaptıracağın için trifaze gönderirsin...Yarın birgün 2. ve 3. katı yaparsan onlara da trifaze gönderirsin......Topraklama kesitlerine dikkat...6 mm çoklu kablo ve daireye kadar yine 6mm kablo çoklu sonra daire içerine 2,5 kablo ile dağıtısın ....ha bir de kaçak akım rolen muhakkak kaliteli olsun..simens gibi...ana ponaya yangın koruma rolesini(300 ma) unutma ...aydınlatma ve priz buat ve linyeleri ayrı olsun..sigorta değerlerine dikkat aydınlatma 10 A PRİZ 16 A....Bulaşık, fırınlı ocak, çamaşır makinesi ve şohben linye ve sigortaları ayrı...şohbene 3,4mm2 çoklu kablo..saygılar...(Sen bunları zaten biliyosun da yine de yazayım dedim, hatamız olduysa af ola...)

tek ustam..3 kat 3 daire..saygılar..

Merhabalar Sayın Öğretmen'im...

Her daireye 3 faz 25Amper 9500w Kurulu güce sahip bağlantı yapılırsa,3 dairede toplam 75A olur. ve bundan yola çıkarak 4x16 Kablo Kullanımı uygun olur...

Bir de temel topraklaması ile elektrikli cihazların topraklaması ayrı olacak değil mi ?

Bilirsiniz Zaten fakat nötr bağlantısı çok sıkı olmalıdır...

Yanlışım Varsa düzeltiniz.. Saygılarımla...

Merhabalar Sayın Öğretmen'im...

Her daireye 3 faz 25Amper 9500w Kurulu güce sahip bağlantı yaparsanız,3 dairede toplam 75A olur. ve bundan yola çıkarak 4x16 Kablo Kullanımı uygun olur...

Bir de temel topraklaması ile elektrikli cihazların topraklaması ayrı olacak değil mi ?

Yanlışım Varsa düzeltiniz.. Saygılarımla...

Meraba..Forumlarda okudugum kadarıyla 4*6 mm kablo yetmez mi?

Temel topraklamasıyla bakır kazıktan gelen topraklamayı ana panoda barada birleştrip dairelere dağıtmayı düşünüyorum...

Meraba..Forumlarda okudugum kadarıyla 4*6 mm kablo yetmez mi?

Temel topraklamasıyla bakır kazıktan gelen topraklamayı ana panoda barada birleştrip dairelere dağıtmayı düşünüyorum...

Merhabalar Sayın Öğretmen'im ...

6lık Kablonun havada akım taşıma kapasitesi 44Amperdir...

10luk ta yaklaşık 60Amper taşır. ve 16lık kablo uygun olacaktır...

4x16 uygundur... Size Tavsiyemdir...

Yanlışım Varsa düzeltiniz...

Saygılarımla...

Merhabalar Sayın Öğretmen'im ...

6lık Kablonun havada akım taşıma kapasitesi 44Amperdir...

10luk ta yaklaşık 60Amper taşır. ve 16lık kablo uygun olacaktır...

4x16 uygundur... Size Tavsiyemdir...

Yanlışım Varsa düzeltiniz...

Saygılarımla...

Slm... Peki her daireye bir faz gönderirsek r s t fazların her biri için 6 lık kablo 44 A taşırsa bir daire için yetmez mi? Bu durumda her bir sayaç üstü sigorta zaten 32 A olcak....

Fazlasıyla Yeter... Sadece Ana Branşman Hattı İçin belirttim...

Saygılarımla...

Ana branjman hattını kasdederek söyledim..Yani ana branjman hattınından 6 lık kabloyu sayaç girişine gönderirsek dedim...Sayaç çıkışından yine 6 lık kablo ile dairelere göndereceğiz tabiki de....Hesaba göre yanlış mı oluyor dediğim? monofoze sayaç olarak düzeltirsek sayaçları her bir faz sayaca girip diğer daireye gidecek...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri