Ev tipi sigortalama

evet güzel insanlar, şimdi yukarıda bir seçeneği olan ve aşağı yukarı hepsi doğru bilgiler var. ve şimdi ben sesli düşüneceğim ve + - aşağı yukarı aynı değerler çıkacak gibime geliyor.
1- şimdi bu sistemi/ düzeni kuran amca doğru mu yapmış "hayır" neden? parası o kadarına yetmiş veya yapan kişi, "ne kaa köfte o kaa köfte" demiş parası kadar iş yapmış veya o günün şartlarında normalmiş. diyeceğim, çünkü o günlerde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi lüxtü.
2- hadi bu günümüze gelelim. o sistem/düzen günümüze uyuyor mu? hayır uymaz. bu konuda hem fikir isek günceleme lazım değil mi? evet
3- hadi en olası durumu değerlendirelim, çalışan makineleri ikiye bölelim, doğru seçim !!!!!
4- şimdi beni salak yerine koyun (lütfen bunu özellikle istiyorum) hangi ben, benim gibi düşünen, çamaşır / bulaşık makinesi çalışırken duşa girer? eğer giren varsa benden daha salak demektir.
5- şimdi bu değerleri bir birleştirelim. sistem tazelenmeli. en kötüsü prizler ikiye bölünmeli ve ev halkı, birazcık bilgilendirilmeli. yani bir makine çalışırken öteki makine çalıştırılmamalı
6- ee sonuç? işi bilen bir elektrik tesisatçısından bu bilgiler doğrultusunda yardım istenmeli
7- aklı olan çamaşır/bulaşık makinesi çalışırken duşa girmemeli. hatta aklı varsa fırında yemek yapmamalı.
8- bu arada evimde yukarıda saydığım tüm beyaz eşyalar evimde var. hepsi aynı anda çalışsa bile sigortalarım atmaz. ve ben asla o salak makineler çalışırken duşa girmem.
Sistem çok eski en son 10 sene civarı önce güncelleme yapıldı sigortada. Kablolar 2,5mm

3 makine 7/24 +1 ihtiyaç olunduğunda (en uygun ortam orası) 32a sigorta işi çözer ise onun sigortasını değişeceğim.

Ana sigorta sadece faz da manuel mevcut. Onu söküp sırasıyla;

Yangın korumalı röle
Faz nötr sigorta
Kaçak akım röle
Ve sigorta geçişleri

Buat lar lamba+piriz olduğu için B25 sigorta kullanıldı.

Topraklama bütün sistemde mevcut (13 piriz)

Not: hava şartlarına göre yıldırım düşmekte. Kaliteli demir ve kuru toprağa gömülü ( iki sene önce peş peşe 3 yıldırım düştü ve pirizler kıvılcım attı,) bu duruma birisi paratoner önermişti fakat bütçe kısıtlı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba, köy evi için akım koruma ve yangın korumalı sigorta önerisi almak istiyorum.

Tek faz, sayaçta Sigorta yok. Direk bağlantı
Siemens B25 sigorta mevcut

Faz ve nötr sigorta yerine yangın korumalı sigorta koymak mantıklı mı?

Yangın korumalı sigortadan sonra akım koruma koyulur mu?

Sayaç`a sigorta illa konulacak mı?

4 beyaz eşya bir sigortaya bağlı (Siemens B25) sorun çıkartır mı?

Siemens marka akım koruma ve yangın korumalı röle ne alabilirim.
Bütçe kısıtlı ise varistör bağlayın. Her makine için üj bej lira tutar. Belki hiç bir işe yaramaz belkide yarayabilir. Şansınıza.

Son düzenleme:
Şimdi,bu tipler ! düşünülmeli.Piyasada,her
firmaya ait bunlardan bulunmaktadır.1
taş,2 kuş.;)Yerden karda bonusu. :oops:

Kalite biliyorum ? 10mA + 40 amper almayı düşündüm denemek için B tipi ürün var satışta yokmuş .

Çinden markasını sildim .

111.png

Son düzenleme:
Koy evi icin ana sigorta b40 amper yeterlidir sigortadan sonra kacak akim koruma rolesi monofaze 40 a 30 ma olsun yeterlidir.
40 Amper sigorta hangi akımda açma yapacak ve hangi kesitteki tesisatta çalışacak çok merak ettim . Lütfen görsel üzerinde izah eder misiniz ? Aydınlanmaya çok ihtiyacımız var .
Kablo Akım Taşıma Kapasiteleri.jpg

Yani biz hic tecrube etmedik 40 amper sigortanin açma yaptigina hemde b serisi dedim.

Yani biz hic tecrube etmedik 40 amper sigortanin açma yaptigina hemde b serisi dedim.
40 amper sigorta 40 amperde açma yapmaz. 1.1 Overload düşünülürse 44 amperde termik özelliği devreye girip açma için zaman kollamaya başlar. Kullanılacağı kesitte 6 nin altı olamaz . B tipi olması ancak ani açma zamanını etkiler .

30mA 32A kakr takılacak yere elinizde varsa 30mA 40 A kakr takilabilir
Sonuçta sigorta gibi özelliği yok kontaklari güçlenmis olur.

Sigortaya gelince işler farklı kesin hesaplamalar yapılması gerekir.

Gerçeğe bakarsaniz hepsi ( kakr ve sigorta ) hesaplamadan geçmesi gerekir .

Kakr ve sigorta ile ayni değerde amperi olması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,460
Son üye
erdemakbulut

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri