Ev tipi sigortalama

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kaçak akım açma akımı standart kural
olarak 15-30 rakamları içerisinde öngö-
rülmektedir.Bu aletlerin içinde,sonuç ola-
rak,akım trafosu ! prensibinde bobinler bu-
lunmaktadır.Kalitesiz ürünlerde,15 denen
akım 10 bile olabilir mesela.Kaçak akım
kalitesiz ise,algılama akımına bağlı olarak
düşük değerli şalterlerde açan şalter,bü -
yük değer ( mesela,63 amperde ) de açmı-
yor olabilir ! O iddiayı ! sürekli tebessümle
takip ettim.Uzun muhabbetleri sevmedi -
ğim için,konuya hiç dahil olmadım.Kalite-
siz ürünler için,bahsettiğim bu algılama
hassasiyetine bağlı olarak bu tip çözüm!
lerin olabilir olarak ! kabul edilmesi gere -
kebilir.Konunun,teorik olarak mantığı ta-
biki yok.Araya kalite girinde,söz bitiyor.
Kaldıki,A,AC,B,F,Si,S kavramları da ayrı bir
konu.

hiç işe yaramaz diye iddiam yok ama her açmaya da bu tavsiyenin verilmesini doğru bulmuyorum.

yukarıda yaşadığım arızadaki gibi sistemi KAKŞ üzerinden enerjilendirdiğimde KAKŞ tutmuyor. sigortasını kapatıp KAKŞ'yi kurduktan sonra sistemi sigorta üzerinden enerjilendirdiğimde devrenin normale dönmesi enteresan.

Formül," ölçülemiyen,kontrol edilemez ".
Sn.arkaplan çok değerli yardımda bulun-
muş.İşin doğrusu,önce test / ölçüm,sonra
karardır.Ölçmeden kararlar,böyle sonuç
doğuruyor.Kaçak akımın büyük seçilme-
sinin fazla zararı ( cep hariç ) yok ! Ne za-
manki kontrol kalemini unutur ölçü aleti
kullanmaya karar verirsek,onun yerine bu
kafasındanda kurtuluruz.Aslolan,teori ile
pazarlığa girişme kafasından kurtulmak-
tır.Pazarlığa oturulunca,kontol kalemi parlaklığı !;)30 seans sürer.Bu da,be -
nim ölçü aletim.

Ekli dosyalar

• EKRAN.jpg
    EKRAN.jpg
    216.7 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Formül," ölçülemiyen,kontrol edilemez ".
Sn.arkaplan çok değerli yardımda bulun-
muş.İşin doğrusu,önce test / ölçüm,sonra
karardır.Ölçmeden kararlar,böyle sonuç
doğuruyor.Kaçak akımın büyük seçilme-
sinin fazla zararı ( cep hariç ) yok ! Ne za-
manki kontrol kalemini unutur ölçü aleti
kullanmaya karar verirsek,onun yerine bu
kafasındanda kurtuluruz.Aslolan,teori ile
pazarlığa girişme kafasından kurtulmak-
tır.Pazarlığa oturulunca,kontol kalemi parlaklığı !;)30 seans sürer.

katılıyorum 👍

Bu arada
Konu sahibinin konu yazısını bu arada kaynadı !!!

-----------------------------------------------------------------------------

hiç işe yaramaz diye iddiam yok ama her açmaya da bu tavsiyenin verilmesini doğru bulmuyorum.

yukarıda yaşadığım arızadaki gibi sistemi KAKŞ üzerinden enerjilendirdiğimde KAKŞ tutmuyor. sigortasını kapatıp KAKŞ'yi kurduktan sonra sistemi sigorta üzerinden enerjilendirdiğimde devrenin normale dönmesi enteresan.

Aklıma gelen .
Kaçak akım koruma rölesi alltan bağlantıda bobinler enerjide olup tepki vermesi ( kakr tekrar açması ) olabilir .
Siğortadan enerji tamamen kesilince kakr enerjisiz kalınca normale dönmüş olabilir .
Varsayımdır .
Sanki reset atılmış gibi !!!

Bu arada
Konu sahibinin konu yazısını bu arada kaynadı !!!

-----------------------------------------------------------------------------

Aklıma gelen .
Kaçak akım koruma rölesi alltan bağlantıda bobinler enerjide olup tepki vermesi ( kakr tekrar açması ) olabilir .
Siğortadan enerji tamamen kesilince kakr enerjisiz kalınca normale dönmüş olabilir .
Varsayımdır .
Sanki reset atılmış gibi !!!

benim de aklıma bi çok şey geldi. bu konu içinde @fgencal'ın bahsettiği videoların linki aşağıdadır. benim arıza öykümle de bu videoları karşılaştırabilirsiniz. hatta konunun tamamının okunması daha iyi fikir verecektir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/page-4

benim de aklıma bi çok şey geldi. bu konu içinde @fgencal'ın bahsettiği videoların linki aşağıdadır. benim arıza öykümle de bu videoları karşılaştırabilirsiniz. hatta konunun tamamının okunması daha iyi fikir verecektir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/page-4

Bulmak ?
Aynı şartlarda testler gerekir.

Artık herbiri birbirinin aynısı kacak akim rölesi mevzuları yüzünden yangın vaaaaaarrrrr diye bağırasım geldi . Temcit pilavı .....

Acil 300mA kaçak akım rölesi taktırayim .

Bu arada konu sahibinin konusunu kaynadi.

Son düzenleme:
Benim tavsiyem:
Sayaçtan sonrası (Kolon Hattı) için kablo kesitine göre nötr kesmeli MCB>300 mA Artık Akım Devre kesici
Sigorta kutusu için, 30 mA Artık Akım Devre Kesici(Ac tipi yerine A tipi tavsiye ediyorum)> MCB

Sayaçtan sonrası için 10kA Kısa devre kesme kapasitesine sahip MCB kullanmalısınız.

Artık Akım Devre Kesici (Kaçak Akım)' nin üzerinde yazan akım değeri(Ie:40 A gibi) çalışabileceği maksimum amper değeridir. Kolon hattındaki sigorta değerinden büyük olsun yeterli, imkan varsa daha büyük değeri seçiniz (Örneğin 40 yerine 63 gibi).

Sigorta kutusundaki MCB ler 2.5 mm^2 kablolar için 16 amperi 1,5 mm^2 için 10 amper (NYA kablo için konuşuyorum.) 6kA kısa devre kesme kapasiteli kaliteli bir MCB seçmelisiniz.
4 tane beyaz eşyaya tek bir hat gidiyorsa yeni bir hat çektirmelisiniz.
Mesela Fırın VEYA Çamaşır makinesi için 3x2,5 mm^2 NYM (Antigron) kablo kullanabilirsiniz.
Başka sorunuz varsa yardımcı olabilirim.
Şalt ürünleri için: Eaton, Siemens, LS, ABB, Legrand öneririm.
Kablo için: HES*, Ünal, Öznur önerebilirim.

Bahsettiğim işlemleri siz yapmamaya çalışın, elektrikçi gelip yapsın, dediğim gibi yaparsa o elektrikçiden devamlı yardım alabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri