Ev tipi sigortalama

30mA 32A kakr takılacak yere elinizde varsa 30mA 40 A kakr takilabilir
Sonuçta sigorta gibi özelliği yok kontaklari güçlenmis olur.

Sigortaya gelince işler farklı kesin hesaplamalar yapılması gerekir.

Gerçeğe bakarsaniz hepsi ( kakr ve sigorta ) hesaplamadan geçmesi gerekir .

Kakr ve sigorta ile ayni değerde amperi olması gerekir.
Kakr amper değeri büyük olsa olmaz mı ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Olur olur.. Hatta 30mA 25A olup kafası estikçe atan bir KAKR yerine 30mA 63A takarsan atmaz diyen bir arkadaş vardı forumda. Mantığı nedir ben anlamadım ama bir arkadaş demiş ya tecrübe ettik diye O da tecrüb etmişmiş.

40 amper sigorta 40 amperde açma yapmaz. 1.1 Overload düşünülürse 44 amperde termik özelliği devreye girip açma için zaman kollamaya başlar. Kullanılacağı kesitte 6 nin altı olamaz . B tipi olması ancak ani açma zamanını etkiler .

40 amper sigorta 40 amperde açma yapmaz. 1.1 Overload düşünülürse 44 amperde termik özelliği devreye girip açma için zaman kollamaya başlar. Kullanılacağı kesitte 6 nin altı olamaz . B tipi olması ancak ani açma zamanını etkiler .
Zaten sayaç girişine takilacaği icin 6 lik kablodan daha az kesitte bi kablo kullanamayacaktır bu da 40 amper sigorta icin idealdir

Olur olur.. Hatta 30mA 25A olup kafası estikçe atan bir KAKR yerine 30mA 63A takarsan atmaz diyen bir arkadaş vardı forumda. Mantığı nedir ben anlamadım ama bir arkadaş demiş ya tecrübe ettik diye O da tecrüb etmişmiş.
Emekli olan bir şefim vardı kulakları çınlasın. Atan sigorta iyi olmaz derdi .
Zaten sayaç girişine takilacaği icin 6 lik kablodan daha az kesitte bi kablo kullanamayacaktır bu da 40 amper sigorta icin idealdir
Nereye takıldığından çok sigortadan sonraki kablo kesiti önemli. Köy evinde 6 lik kablo . 4 lüğü bulsan öp de başına köy.

Kakr amper değeri büyük olsa olmaz mı ?

Normalde sigorta amper değeri ne ise kakr değer o takilmalidir.

Yüksek amper olursa sorun olacağını sanmıyorum önemli olan 30mA de ve gecikmesiz kakr 300 ms'den daha kısa bir sürede ani olarak açma yapması önemli.

Arıza 30mA ile ilgili amper ne alakası var .
25 amper yerine 63 amper kakr atmasının arızasnın çözümümde etkisini bende anlayamadım .

Örnek :
Ani atan arıza olsun veya ara sıra vs . 30mA 25A kakr olsun , yerine 30mA 63A kakr takıldı dileyim kakr atmayacakmı ?

Mantığa göre hesaplamalar yapılır kablo kesiti + siğorta ile kakr aynı amper olur .

Özel durum diyelim yüksek değer amper kakr takılması daire sahibinin elinde varsa diyelim .
Çıkma gibi düşünün .

Elektrikciye bakarsanız ( bazıları için ? )
Kafasına göre elinde ne varsa takar nasıl olsa daire sahibi sistemi bilmiyor .

Eve gelen hat 4mm² oradan saat e gelen 6m lik 4mm2 kablo

Sigortadan eve dağılan bütün sistem 2,5mm²

Aklımda plan vardı fakat çok yorum var kafam karıştı,

Sırasıyla;
Yangın koruma
Faz nötr
Kaçak akım
Bir tane 32a sigorta (4 makinalı oda için, farklı söyleyebilirsiniz)
Geri kalan b25 Siemens 5x sigorta(mevcut)

Böyle bir sıra ile kurallara uymuş olur muyum?

Arıza 30mA ile ilgili amper ne alakası var .
25 amper yerine 63 amper kakr atmasının arızasnın çözümümde etkisini bende anlayamadım .

Örnek :
Ani atan arıza olsun veya ara sıra vs . 30mA 25A kakr olsun , yerine 30mA 63A kakr takıldı dileyim kakr atmayacakmı ?

Mantığa göre hesaplamalar yapılır kablo kesiti + siğorta ile kakr aynı amper olur .

Özel durum diyelim yüksek değer amper kakr takılması daire sahibinin elinde varsa diyelim .
Çıkma gibi düşünün .

Elektrikciye bakarsanız ( bazıları için ? )
Kafasına göre elinde ne varsa takar nasıl olsa daire sahibi sistemi bilmiyor .
İşte bende anlamadım ama öyle diyordu arkadaş. Hatta konuyla alakalı bir video bile paylaşmıştı. Video da şu mealde bir konuşma geçiyordu:
-" Forumda epey kavgasını verdik bunun"

Son düzenleme:
İşte bende anlamadım ama öyle diyordu arkadaş. Hatta konuyla alakalı bir video bile paylaşmıştı. Video da şöyle bir konuşma geçiyordu:
-" Şimdi forumda bunu paylaşacağım karşı çıkacaklar görürsün" mealinde bir konuşma geçiyordu.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır .
?

Demek ki. Videoyu buldum konuşma yukarıda düzenlediğim şekildeymiş. İşin enterasan yanı sorunlarda çözülmüş. Benim aklım bu işe ermedi.

Çok entesen durumlar olabilir
Birinin açıklaması olsun varsayımdir.
Kaçak 25mA olsun.

Tüm taşlar yerinden oynamadan ( aynı özellikli )
Görünmez taş
30mA stabil değil.
Takılı kakr 25mA atar yeni takılan kakr 27mA de
Böyle çözüm olmuş olabilir

Eve gelen hat 4mm² oradan saat e gelen 6m lik 4mm2 kablo

Sigortadan eve dağılan bütün sistem 2,5mm²

Aklımda plan vardı fakat çok yorum var kafam karıştı,

Sırasıyla;
Yangın koruma
Faz nötr
Kaçak akım
Bir tane 32a sigorta (4 makinalı oda için, farklı söyleyebilirsiniz)
Geri kalan b25 Siemens 5x sigorta(mevcut)

Böyle bir sıra ile kurallara uymuş olur muyum?

32 amper sigorta linyesinin ? mm2 kablo kesiti ?

B 25 amper sigortalarin linyelerinin ?mm2 kablo kesiti ? .

2.5 mm2 kablo kesiti ise daha önce sigorta değerini yazmıştım

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri