ev tipi ani su ısıtıcıları

arkadaşım sadece toki değil şuan yeni yapıların çoğunda 3 faz sisteme geçiliyor

Arkadaşlar farkında değilsiniz ama artık her yerde ve her ortamda elektrikle su aynı yerde ve ani su ısıtıcıların çoğu IP 65 seviyede korumalı yani standartların içinde. O resimlerdeki görüntülerin inanmıyorum ani su ısıtıcılardan kaynaklanan hatalar olsun ve resimdekilerin çoğu yüksek gerilimden kaynaklanan yada şimşek çarpmasından kaynaklanan kazalardır. Ani su ısıtıcaların en büyük kazası rezinstansı patlaması ki zaten rezinstans patlarsa anında sigorta atar. kısacası evdeki çamaşır makinası bulaşık makinası hepsi su ve rezinstans içerir her ne kadar karşı olursanız olun size katılmıyorum

Arkadaşlar 2 yıllık bir konuyu canlandırıyor olacağım ama şu an evime kendim bir montaj yapmaya çalışıyorum ve bu başlığı görünce biraz gözüm korktu. Bir de bazı karışıklıklar olunca şaştık kaldık. Biraz kasap işi bir montaj yaptık fakat öğrenci işi ancak bu kadar oldu.

Şofbeni duvara sabitledik, 1.5mm'lik de bir kablo aldık. Lakin 2.5mm'likler çok pahalıydı. Şöyle bir düz mantık kurduk.
Aldığımız 1.5mm'lik kabloyu ortadan 2 eşit parçaya bölüp, paralel olarak bağlı 2'şer faz, 2'şer nötr, 2'şer toprak kablosunu çift çift aynı çıkışlara sokarsak, paralel kablo çektiğimiz için aslında 1.5x2 mm kablo çekmiş oluruz diye düşündük.
Ve bu şekilde cihazdan kabloları çekip, banyoda priz olmadığı için banyonun ışık düğmesinin içini açıp ona bağladık.
Orda toprak olmadığını görünce toprak olarak da düğmenin çerçevesinin demirini kullandık.(çok kötü bir seçim biliyoruz fakat hiç toprak olmamasından iyidir diye düşündük.)
Cihaz ile ışığı açma butonu'nun arasına da 32Amper'lik bir sigorta bağladık.

Şimdi şöyle garip bir durum var.
Şalter kapalı, tuvaletin lamba butonu kapalı konumda, musluk da kapalı, fakat cihazın ledleri yanıyor (tuvaletin ışığı kapalı).
Musluğu açtığımızda, cihazın Led'leri sönüyor, tuvalet ışığı hala sönük.

Şalter kapalı, musluk kapalı, lamba butonu açık konumda, lamba yanıyor. Cihazın LED'leri de yanıyor.
Fakat musluğu açınca bu kez cihazın ledleri sönüyor.

Şalter açık, ışık butonu ve su kapalı iken cihazın LED'leri yanmıyor.
Fakat musluğu açar açmaz ışık butonu kapalı olmasına rağmen tuvaletin ışığı yanıyor. Bu şekilde tuvaletin ışığı yanınca da, cihazın LED'leri göz kırpıyor.
Şalter açık, ışık butonu açık iken musluk kapalıysa cihazın LED'leri yanıyor. Fakat musluğu açınca cihazın LED'leri sönüyor.

Ve hiçbir durumda cihaz suyu ısıtmıyor.

Şimdi biz bu işin içinden çıkamadık. Acaba sigortayı oraya bağlamak ile hata mı ettik?
Sigortadan faz mı geçiyor yoksa nötr mü geçiyor önemli mi? Sanırım faz geçiyor olması gerekli. Eğer biz faz yerine sigortadan nötr'ü geçirdiysek bu durumun sebebi o olabilir mi?

Yardımcı olabilirseniz büyük hayır işlemiş olursunuz. :)
Şimdiden teşekkürler.

Edit:
Logic tablo:

Şalter / Işık butonu / Musluk / Lamba / Cihaz LED
0 0 0 0 1
0 0 1 0 0
0 1 0 1 1
0 1 1 1 0
1 0 0 0 0
1 0 1 1 0(göz kırp.)
1 1 0 1 1
1 1 1 1 0

Fotolar için:
https://picasaweb.google.com/117237412374737731421/Elektrik?authkey=Gv1sRgCNma4f2RlKaAmwE

Son düzenleme:
selam kardeşım cok cok cok yalnış bir iş yapmıssınız deveye demişler boynun nıye egrı oda demiş neresi doğru BIRINCISI o sofben su tesısatına o sekılde baglanamaz sofben patlar
IKINCISI elektırık ASLA VE ASLA anahtardan alınamaz sıgortadan alınmalıdır zaten gördüğüm kadarıyla tesısat cok eskı evın tesısatını yakarsınız
UCUNCUSU ANAHTARIN GOVDESINDEN TOPRAKLAMA YAPMAK FIKRI KIME AITTIR BILMIYORUM AMA COK COK COK YALNIS AKIMA KAPILIRSINIZ yanı carpılırsınız topraklama bınadakı toprak ucuna baglı olur sadece
DORDUNCUSU 3*1.5 *2 NYY KABLONUN fıyatı 3*2.5 nym kablodan daha pahalıdır

selam kardeşım cok cok cok yalnış bir iş yapmıssınız deveye demişler boynun nıye egrı oda demiş neresi doğru BIRINCISI o sofben su tesısatına o sekılde baglanamaz sofben patlar
IKINCISI elektırık ASLA VE ASLA anahtardan alınamaz sıgortadan alınmalıdır zaten gördüğüm kadarıyla tesısat cok eskı evın tesısatını yakarsınız
UCUNCUSU ANAHTARIN GOVDESINDEN TOPRAKLAMA YAPMAK FIKRI KIME AITTIR BILMIYORUM AMA COK COK COK YALNIS AKIMA KAPILIRSINIZ yanı carpılırsınız topraklama bınadakı toprak ucuna baglı olur sadece
DORDUNCUSU 3*1.5 *2 NYY KABLONUN fıyatı 3*2.5 nym kablodan daha pahalıdır

İlgilendiğiniz ve cevap yazdığınız için teşekkür ederim fakat bu işin doğrusunu nasıl yaparız konusunda da bir fikir verseydiniz çok makbule geçerdi.
İlk sorum su tesisatı niçin cihaza bu şekilde bağlanmaz?
Başka ne şekilde bağlanabilir?
İkinci olarak o zaman elektriği anahtardan çıkaracağız e bu kablolara verdiğimiz para zaten çöpe gitmiş olacak. Uzuncana bir 1.5mm uzatma kablosu alıp prize taksak işimizi görür mü?
Kullanabileceğimiz bir toprak yoktu ki..

Yani bahsettiğiniz hususlarda çözüm önerisinde bulunma imkanınız varsa müteşekkir olurum.

Selamlar.

selam bu konuya bır acıklık getırmek gerekıyor ben tam 12 yıl şofben montajı yaptım hıc bır arıza veya olum sakatlanma tesısat yanmaları vb gıbı bır olayla karsılasmadım ınsanlar tasınınca sofbenlerını sıradan bırıne veya kendılerı takıyorlar ben cok karsılastım bu nedenle bu problemler doguyor aslında guvensız bır malzeme deıldır bıde pıyasada cok basıt ve adı sofbenlerler de var ucuz en tehlıkelısı onlar karsınızda muhatab olunacak bır fırmada yok dıkkt edılmesı gerıkıyor

tezcatcatl kardeşım önce kablon en az 4mm olmalıdır yoksa 3*2.5 ısını gorur ama daırenın dagıtım sgortasından cekmelısın yoksa tesısatın yanar su baglantısına genlınce sofbene soguksu gırer sıcak su cıkısını asla tesısata baglama cunkı o tıp sofbenlerın cıkısına vana ve muskuk gıbı kesıcı konulamaz sadece ve sadece cıkısına fıskıyelı hortum takılır yoksa devreden cıkmaz su kaynar ve sofben patlar bıldıgın bomba gıbı yanı

Son düzenleme:
bunu bir zamanlar bende düşündüm ters siviç takarak termosifonlu gibi kullanmayı fakat iyice incelediğimde ani ısıtıcılı şofbenlerin kazanı basınç emniyetli ayrıca siviçlerin biri dahi takılı kalsa hazne patlar buna kesin gözüyle bakabilirsiniz

@ümit1976
Ama hocam bu cihazda ısınma koruyucusu var. Ve bir de basınç ayarı var. Siz musluğu açmadan ısıtıcı devreye girmiyor. Musluğu açtığınız anda çalışıyor, kapadığınız anda kapanıyor. Yani suyu kaynatıp artan basınç ile patlaması pek mümkün değil gibi.
Herhangi bir şekilde bu aşırı ısınma meydana gelse bile, cihazda sıcaklık ayarı var. İçerideki su istenen sıcaklığa geldiğinde rezistans devreden çıkıyor.

Bu konuda bir patlama riski yok diye düşünüyorum fakat yanlışım varsa rica ediyorum cahilliğime verip düzeltin :)

Bugün bir yakınımla sohbetim sırasında bu durumu anlattım ve elinde fazladan 2.5mm'lik kablo rulosu olduğunu söyledi.
Sağolsun bana verecek. Ben de o kabloyu alıp, ucuna erkek priz ucu takıp, banyo kapısının üstünü delip tavandan dolaştırıp koridordaki prize takacağım cihazı.
Araya da sigortayı koyup, faz kablosunu da sigortadan geçirirsem sanırım bu iş çözülmüş olacak?

Şöyle bir sorun olabilir gibime geliyor sadece geriye kalan;
Bu prizin aşağıdaki sigortası 16A ise, ve benim takacağım sigorta 32A olduğuna göre, bu sigorta kaldırır fakat aşağıdaki kaldırmadığı için sigorta atması olabilir gibime geliyor. Doğru mudur?
İşin kötüsü burda ana sistemde 32A'lık amper kullanmak yasakmış. :S

elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre monofaze beslenen yerlere 25a den büyük sigorta konamaz. ayrıca bu tip ısıtıcı kullananlar olmazsa olmaz k.a.rolesi ve iyi bir topraklama gerekir. fişle kullanmayınız aşırı akımdan fiş erir yanar. kabloyu doğrudan sigorta kutusuna götürün 3x4 kablo kullanın.mümkün olduğunca 3. kademede az kullanın. açarken önce suyu sonra şalteri açın kapatırken önce şalteri sonra suyu kapatın.suyu açmadığınız halde ısıtma ışıkları yanıyorsa siviçler takılı kalmış şofben sigortasını kapatın ve derhal servise haber verin.slm

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri