Ev tesisinde kaçak elektrik

seti95

Üye
Herkese merhabalar. Bugün eskiden elektrik dağıtım şirketinde çalışan bir arkadaşımla sohbet ediyordum ve geçmişte tespit ettikleri kaçak elektrik vakalarını anlattı bir tanesi ilgimi çekti ve buraya yazmak istedim.

söylediğine göre ev sahibi şebekeden fazı çekmiş ve şebekenin nötrüne sigorta takmış. sigortayı açtığı zamanlar(kaçak elektrik aldığı zamanlar) damına kurduğu topraklamayla devresini tamamlıyormuş. şimdi bu nasıl mümkün oluyor bu çok büyük bir güvenlik açığı değil midir? yüz lira fatura yememek için insan kendi sağlığını hiçe sayar mı?

ben tesisat işlerine ilgi duyduğum için ilgimi çekti ve doğabilecek olumsuz sonuçları yazarsanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Faz sayaçtan geçtikten sonra nötr isterse dereden geçsin. O sayaç yazar. Bu kuraldır.

Damda topraklama nasıl oluyor onu anlamadım. Topraklama çatıda olmaz.

Yazınızda ev sahibi şebekeden fazı çekiyor derken sayaç önünden mi arkasından mı anlaşılmıyor.

Faz sayaçtan geçtikten sonra nötr isterse dereden geçsin. O sayaç yazar. Bu kuraldır.

Damda topraklama nasıl oluyor onu anlamadım. Topraklama çatıda olmaz.

Yazınızda ev sahibi şebekeden fazı çekiyor derken sayaç önünden mi arkasından mı anlaşılmıyor.

anladığım kadarıyla sayacın nötr bağlantısı sigortayla açıldıktan sonra alıcılar faz-toprak arası gerilimle çalışıyor. dolayısıyla sayaç nötru kullanılmadığı için sarfiyatı da işlemiyor varsayılıyor. sayaçlarda böyle bi açık olabilir mi bilmiyorum açıkacası!?

Aşağıda göreceğiniz üzere sayaçta nötr terminali en sağdadır. Nötr sayaca girer ve çıkar. Herhangi bir şekilde ölçüme dahil olmaz. Nötr sayacın ihtiyacı olan elektrik ihtiyacı için vardır.

Nötrü burdan ayırıp toprağada verse o sayaç sayacaktır. Faz sayaçtan dolaşmaktadır.

lsm35-1-3.png

sayacın çalışma prensibini bilmiyorum açıkçası, söylediklerinize göre fazdan geçmesi yeterli ise o zaman sayaç arkasından çekmiştir. sayaç arkasından çekiliyorsa ve ve dönüşte nötre gidiyorsa akım, sayaç okur mu yine de?

Arkadaş in konuyu yanlış anlamis yada ciddi şekilde bu işle kafayı bozan birini görmüş anladığımi dile getireyim nötr hattına sigorta takmasi birşey degistirmez tahminimce kaçak elektirik için Şebeke hattını sayaca girmeden direk cekmistir.damdaki topraklama gelirsek varsayalım nötr hattına sigorta takip damdaki topraklamasi nötr olarak kullandı bunun içinde evdeki kullandığı bütün tesisatın notrune damdaki topraklamasi bağlaması lazim.Kisa özet geçecek olursak bu bu mümkün durmuyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri