Ev tesisatı yenilendi, hata var mıdır acaba?

Kesinlikle kaçak akım rölesini değiştirin. 30 mA olacak.
Kazıklar arası irtibat kablosunu daha kalın kabloyla, kazık-sayaç arası kabloyu da esnek kabloyla değiştirmeniz sizin yarariniza olacaktır. En azından toprak altında kalan kısmı sağlama alın ki bir daha sorun çıkarmasın, ömürlük olsun. Diğer hususları arkadaşlar belirtmiş zaten. Onun dışında ben sorun göremedim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kesinlikle kaçak akım rölesini değiştirin. 30 mA olacak.
Kazıklar arası irtibat kablosunu daha kalın kabloyla, kazık-sayaç arası kabloyu da esnek kabloyla değiştirmeniz sizin yarariniza olacaktır. En azından toprak altında kalan kısmı sağlama alın ki bir daha sorun çıkarmasın, ömürlük olsun. Diğer hususları arkadaşlar belirtmiş zaten. Onun dışında ben sorun göremedim.
Kazıklar arası kablo için ve kazık sayaç arası kabloyu nasıl bir kablo tercih etmeliyim ? (çapı markası v.s).

Son düzenleme:
kak rolesi 30ma olacak değiştirmen iyi olur önemli tesisat yeni yapıldığı için seri lamba ile prizlerin faz toprak arası ölçümünü yap kak rolesi her prizde atıyorsa sorun yok demektir slm

kak rolesi 30ma olacak değiştirmen iyi olur önemli tesisat yeni yapıldığı için seri lamba ile prizlerin faz toprak arası ölçümünü yap kak rolesi her prizde atıyorsa sorun yok demektir slm
Elektrik bilgim epey az, ancak röleyi kendim değiştirebilirim. Tüm prizleri faz toprak ölçümü yaptım hepside sorunsuz gözüküyor. Bu arada seri lambayı nereden temin edebilirim?

seri lamba dediğimiz şey bir duya bağlanmış eski tip akkor flamanlı ampul. yasaklandı ama yine de var piyasada. fiyatı da 2-3 tl bişeydir.

seri lamba dediğimiz şey bir duya bağlanmış eski tip akkor flamanlı ampul. yasaklandı ama yine de var piyasada. fiyatı da 2-3 tl bişeydir.
Lambanın linkini atabilir misiniz acaba? birde bu linteki duya taksam dediğiniz şekilde çalışırmı test için kaçak akım rölesini? yoksa duydada topraklama olması lazımmı sanırım verdiğim linkteki üründe faz ve nötr var sadece topraklama yok
goo.gl/pNhcAi

Teşekkürler...
Toprak çok nemli, çakıl taşına gelirsek %85 toprak %7 çakıl %7 dışkı vardır toplamda, toprağın içinde ufacık taş parçalarıda var doğal olarak... Kıvamı çamur gibi toprağın her zaman... evin drenaj borusunun yanına çaktırdım mahsus sürekli ıslak olduğu için. Birde oluğunda altı aynı zamanda

uzun süren yağışsız kurak havalarda topraklamayı sulamak ta fayda olur belki...

Kazıklar arası kablo için ve kazık sayaç arası kabloyu nasıl bir kablo tercih etmeliyim ? (çapı markası v.s).
Marka önemli değil. 1x16 mm2 kablo ile çubuklar arası irtibatı sağlamlaştırın.
Çubuk-sayaç arası kablonuz 2x6 mm2 atılmış yani kesitte sorun yok. Hatta fazla bile. Mesafe çok değilse esnek kablo ile değiştirin. Mesafe fazlaysa topraktan çıkış kablosunu değiştirip ek yapın yada kalsın.
Unutmayın bu anlattıklarım benim uygulandığım yöntemdir. Bildiğim kadarıyla kablonun rengi ve çubuklar arası mesafe dışında yönetmeliğe aykırı durum görünmüyor. Yani biraz keyfi oluyor. Gerisi size kalmış.
Birşey daha. Tavsiyem çubukların bağlantı noktalarını tamamen kapatacak şekilde ve yaparsanız ek yerini alçı ile kapatın ki gevşeklik ve korozyondan korumuş olursunuz.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri