Ev tesisatı hk.

Thracian59

Üye
Arkadaşlar merhabalar,sizden bir konuda yardım bekliyorum. Evimin elektrikleri şu anda kesik durumda,anlamadığım nokta,bina ana panosundan evime ait sigortanın giriş çıkışlarında enerji var fakat evimdeki sigorta kutusundaki sigorta girişlerinde enerji yok,arada sadece dairenin dışında bir buat var ve onda da herhangibir problem görünmüyor. Ilginç olan gece olan elektrik gündüz bir anda yol oldu,görüşlerinizi yazarsanız sevinirim,iyi forumlar...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar merhabalar,sizden bir konuda yardım bekliyorum. Evimin elektrikleri şu anda kesik durumda,anlamadığım nokta,bina ana panosundan evime ait sigortanın giriş çıkışlarında enerji var fakat evimdeki sigorta kutusundaki sigorta girişlerinde enerji yok,arada sadece dairenin dışında bir buat var ve onda da herhangibir problem görünmüyor. Ilginç olan gece olan elektrik gündüz bir anda yol oldu,görüşlerinizi yazarsanız sevinirim,iyi forumlar...

O buatta sorun yok derken evinize gelen hattı kontrol ettiniz mi? kontrol kalemi yanıyor mu? (buatta) Eğer kontrol etmeyip sadece gözle kontrol ettiyseniz bu yanıltıcı olabilir. Sayacın faz çıkış vermiyor olabilir. Daire içinde sigorta da faz gözükmüyor diyorsun. Önce sayaç faz çıkışına bakman lazım. Ölçü aletin varsa gerilimi ölçersen her aşamada daha sağlıklı sonuçlar elde edersin.
Bir ihtimal de kolon hattında kopukluk oksitlenme (eğer ek varsa buatta) felan olması.

Buatı gözle kontrol ettim evet ama malum bizim ustalarimiz klemensin ne olduğunu pek bilmediği için buatin içi izolebant ile dolu,sayacin çıkışını kontrol etmedim çünkü çıkış uçlarında mühürlü kapak var,ben en iyisi buata bi yüklenip deniyim oraya kadar enerji gelip gelmediğini,cevap için sağol hocam.

Buatı gözle kontrol ettim evet ama malum bizim ustalarimiz klemensin ne olduğunu pek bilmediği için buatin içi izolebant ile dolu,sayacin çıkışını kontrol etmedim çünkü çıkış uçlarında mühürlü kapak var,ben en iyisi buata bi yüklenip deniyim oraya kadar enerji gelip gelmediğini,cevap için sağol hocam.

Evet orası mühürlü. Buatı kontrol et. Eğer orada da faz gözükmüyorsa mühürleri sökmen lazım. Tabi önce Xedaş'tan izin alman lazım. Bu arada daire içi sigortalarında faz yerine nötr kesilmemiş dimi?

Yok hocam direk fazda sıkıntı var sanırım,sayaca baktım da sanırım faz çıkışı gevşek,ama mühürlü olduğu için müdahale edemiyorum kurumla görüşmem gerekecek 1 vidayı sıkmak için :)

Yok hocam direk fazda sıkıntı var sanırım,sayaca baktım da sanırım faz çıkışı gevşek,ama mühürlü olduğu için müdahale edemiyorum kurumla görüşmem gerekecek 1 vidayı sıkmak için :)

Aman dikkat!!! Elektrik gevşekliği sevmez. Bir an önce giderin o gevşekliği yoksa o bizi giderir.;)

Aynen öyle bir de yangın çıkarmayalım durduk yerde :)

Bir not

Elektrik tesisatlarındaki buatlarda klemens olmaması çok normaldir.
O buata o kadar klemensi sığdırmak biraz zor olur..
En sağlamı sarma yöntemi ile olan,yani sizin gördüğünüz buattaki bağlantı yöntemidir.
Klemenslerde gevşeklik problemini daha çok görüyorum..SLM..

Doğrudur hocam tesisat işiyle pek ugrasmadigim için fazla bilgim yok ama mantık olarak klemens sistemi daha doğru gibi geldi bana,bilgi için sağolun

Ölçü aletiyle ölçüm açısından klemens iyidir. Bandı söküp ölçmek sıkıntılı. Gevşekliğe gelince sarım şeklinde de gevşek sarım olabilir klemenste de. O iş ustanın ustalığına kalmış.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri