Ev sinema sistemini tv ye bağlamak

seckinty

Üye
merhaba benim bir fikire ihtiyacım var

elimde 6 kanal giriş 6 kanal çıkış (5.1) ses sistemim var ve bunu tv de de kullanmak istiyorum, ses sisteminde optik giriş yok bu yüzden bağlantıları nasıl yapacağımdan emin değilim

aklıma şöyle bir durum geldi

malum ses girişleri
ön sol, sağ
arka sol, sağ
merkez, ve subwoofer

tv de ise sadece kulaklık çıkışı var
kulaklıktaki sol çıkışı ön sol, arka sol, center a bağlasam
kulaklıktaki sağ çıkışı da ön sağ, arka sağ, ve subwoofer a bağlasam seste bir bozulma yadanfinin girişinde herhangi bir hasara yol açar mı? yada bunu bağlamanın başka yolu var mıdır? ne dersiniz

Bunun yerine 2 girişi 5+1 e çeviren bir devre yaparsanız daha sağlıklı olur.
Sol ses çıkışını center sağı sunwoofer e bağlarsanız verimli olmaz.
Bu tür devreler nette bolca var.

merhaba benim bir fikire ihtiyacım var

elimde 6 kanal giriş 6 kanal çıkış (5.1) ses sistemim var ve bunu tv de de kullanmak istiyorum, ses sisteminde optik giriş yok bu yüzden bağlantıları nasıl yapacağımdan emin değilim

aklıma şöyle bir durum geldi

malum ses girişleri
ön sol, sağ
arka sol, sağ
merkez, ve subwoofer

tv de ise sadece kulaklık çıkışı var
kulaklıktaki sol çıkışı ön sol, arka sol, center a bağlasam
kulaklıktaki sağ çıkışı da ön sağ, arka sağ, ve subwoofer a bağlasam seste bir bozulma yadanfinin girişinde herhangi bir hasara yol açar mı? yada bunu bağlamanın başka yolu var mıdır? ne dersiniz

elinizdeki ses sistemi dvd player,blue ray oynatıcı vs. gibi cihazlara bağlamak için tasarlanmıştır.izlediğiniz filmin üzerinde 5.1 kanal ses kayıdı yoksa elinizdeki sistem sadece stereo çalışır.dolayısıyla bu sistemleri tv ye bağlamak mantık açısından bir fayda sağlamaz.bu sistemler bağlı oldukları kaynakdan aldıkları destek sayesinde sinema efekti yaratırlar.bir çoğumuzun evi bu tasarımları olması gerektiği gibi kullanmaya uygun değildir.tv yayınları üzerinden 5.1 ses sistemine sahip yayın olmadığı sürece tüm kanallara aynı ses sinyalini girmenin,5 hoparlörden aynı şeyleri duymanın bir anlamı yoktur.bu sistemi gerçekten destekleyen medya player' larla kullanmanız en doğrusu olacaktır.selamlar saygılar.

hakan1846 abimiz konuyu iyi açıklamış.

Teşekkürler yardımlarınız için, sorduğum soruda bir kaç noktaya halen cevap alamadım 5.1 kanalı bire bir dinlemek istemiyorum zaten dediğiniz gibi 5.1 yayın yapan sadece trt hd var ve gerek yok şimdilik ben stereo olarak tv yayınını dinlemek istiyorum,

yukarıda bahsettiğim şekilde anfinin girişleri birleştirilirse bir zararı olur mu acaba?

yardımlarınız için çok teşekkürler

kulaklık çıkışından 5+1 ses sisteminde ses girişi var oradan giriş yapabilirsin.çıkışlarıda sağ-sol-merkez-subwooferdan kolonlarına çıkarsın.ben kendim yaptım ama HAKAN ın dediği gibi izlediğin film yada tv kanalı 5+1 yayın yapmıyorsa işine yaramaz sadece stereo ses alırsın..

şayet elinde recever varsa ses çıkışı olan oradan da direkt olarak 5+1 e ses girişi yapabilirsin..tv nin kulaklık çıkışıyla boşuna uğraşmazsın..

Teşekkürler yardımlarınız için, sorduğum soruda bir kaç noktaya halen cevap alamadım 5.1 kanalı bire bir dinlemek istemiyorum zaten dediğiniz gibi 5.1 yayın yapan sadece trt hd var ve gerek yok şimdilik ben stereo olarak tv yayınını dinlemek istiyorum,

yukarıda bahsettiğim şekilde anfinin girişleri birleştirilirse bir zararı olur mu acaba?

yardımlarınız için çok teşekkürler

Hayır hiç bir zararı yoktur.girişine sinyal verdiğiniz her ınput 'un çıkışından ses alabilirsiniz.stereo kullanacak iseniz Front Left ve Front Right girişlerini kullanıp,yine aynı isimli çıkışlara hoparlör bağlayacaksınız.subbass için center giriş ve çıkışlarını kullanacaksınız.kullanmayacağınız çıkışların ınput' larına sinyal girmeyin.Kolay gelsin.istediğiniz verimi alamaz iseniz aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

Logitech S220 2+1 Speaker (9980-000144) - Bilgisayar - Hepsiburada.com

Hayır hiç bir zararı yoktur.girişine sinyal verdiğiniz her ınput 'un çıkışından ses alabilirsiniz.stereo kullanacak iseniz Front Left ve Front Right girişlerini kullanıp,yine aynı isimli çıkışlara hoparlör bağlayacaksınız.subbass için center giriş ve çıkışlarını kullanacaksınız.kullanmayacağınız çıkışların ınput' larına sinyal girmeyin.Kolay gelsin.istediğiniz verimi alamaz iseniz aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

Logitech S220 2+1 Speaker (9980-000144) - Bilgisayar - Hepsiburada.com

Teşekkür ederim Hakan abi haftasonu bu şekilde deneyeyim

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri