Ev Otomasyon Tasarımı

Merhaba, Hocam öncelikle türkiyenin en buyuk inşaat firmalarından birinde bu bölümde çalışan bi mühendis olarak söyleyeyim girişimcilik güzel bir o kadarda risklidir ve detaylı analiz ister devler sofrasında kaşık bulmak hele çok zordur bu işe neresinden girebilirsin pastadan nasıl pay alabilirsin üretimlemi yoksa kurulumlamı yoksa yazılımlamı yoksa tümü bir arada olarakmı bunu çok iyi analiz et derim,,türkiyede müteahhitlik bitiyor artık devler şehir kuruyorlar ve akıllı evleri ilk onlar yapacaklar onun için profesyonellik çok önemli, mesela donanım olarak dünya standartları var en büyüğü Knx dir bunların üretimini türkiyede berker schneider siemens ve kısmen viko yapar sen bu protokolde üretim yapabilirsin elbette fakat merdivenaltı atölyede bu iş yalan olur çok ciddi milyonlar yatırım ister bu iş ve pazarın varmı sorusunu beraberinde getirir. Benden tavsiye en güzeli uygulamadır yani tekerlek üreteceğine tüccarı ol derim,bahsettiğin uygulamaların hepsini yaptık hemde kısa zamanda öğrendik depremde gaz kesmek kadar kolay bir mesele yok bunu açık söyleyeyim yada istediğin her uygulama çok kolayca yapılabilir..özel soruların tavsiyelerin olursa pm atabilirsin saygılarımla.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Geleceğin yatırımı ve muhendislik harikaları bunlar olsa gerek

gerçekten gelecekte neler olabiliceğini çok güzel aktarmışsınız.

Merhaba, Hocam öncelikle türkiyenin en buyuk inşaat firmalarından birinde bu bölümde çalışan bi mühendis olarak söyleyeyim girişimcilik güzel bir o kadarda risklidir ve detaylı analiz ister devler sofrasında kaşık bulmak hele çok zordur bu işe neresinden girebilirsin pastadan nasıl pay alabilirsin üretimlemi yoksa kurulumlamı yoksa yazılımlamı yoksa tümü bir arada olarakmı bunu çok iyi analiz et derim,,türkiyede müteahhitlik bitiyor artık devler şehir kuruyorlar ve akıllı evleri ilk onlar yapacaklar onun için profesyonellik çok önemli, mesela donanım olarak dünya standartları var en büyüğü KNX dir bunların üretimini türkiyede berker schneider siemens ve kısmen viko yapar sen bu protokolde üretim yapabilirsin elbette fakat merdivenaltı atölyede bu iş yalan olur çok ciddi milyonlar yatırım ister bu iş ve pazarın varmı sorusunu beraberinde getirir. Benden tavsiye en güzeli uygulamadır yani tekerlek üreteceğine tüccarı ol derim,bahsettiğin uygulamaların hepsini yaptık hemde kısa zamanda öğrendik depremde gaz kesmek kadar kolay bir mesele yok bunu açık söyleyeyim yada istediğin her uygulama çok kolayca yapılabilir..özel soruların tavsiyelerin olursa pm atabilirsin saygılarımla.
kardes iyi guzelde herseyi disarda alırsak biz disariya ne satacagız.hadi satmayı bosver satın alacak parayı nerden bulacagız.bu isin bir sekilde ucundan yakalamak lazım.beginirmisiniz begenmezmisiniz bilmem ama ben bir cihaz ürettim.belki dediginiz firmalarla rekabet edecek gücte degilim ama pastadan bir sekilde pay alınması taraftarıyım.birde sunu belirteyim onların yaptıgı cihazlarında yapılamıyacak tarafları yok,yapmaya yaparızda satmasını beceren buyursun gelsin.
ürettigim cihazın özelliklerini yazayım elestirilerinizi bekliyorum.
yapıcı elestirilerin beni mükemmele ulastıracagına inanıyorum.
modem baglantısı wifi
cihaz baglantıları rf
32 cihaz kotrol edilebiliyor
cihaz icinde webserver yazılım var bu sayede her turlu cıhazla(ios,windows,android,win8) herhangibir yazılım yuklemden kontrol saglanabiliyor.
infrared bilgi,wifi den rf e ve rf den ir a donusturulerek internet uzerınden klıma,tv kontrolu saglanabılıyor.
mail atma özelligi ekliyorum,bu sayade cihaz durumlarını mail ile gönderecegim.
zamanlanmıs görevler ekleyebilirim ancak senaryo vs için bu cihaza daha fazla yuklenmek istemiyorum.yapmasına yaparım ancak microkontroller fazla sismeye basladı.
cihaz ile ilgili daha fazla bilgi:alarmko.net cihaz ip no 88.247.108.213:8080 sifre:1234
öneri ve eleştirilenizi bekliyorum.
saygılarımla.

Bende pastadan bir dilim almak taraftarıyım. Çünkü bu firmaları beklersek hep arka planda altta kalan taraf olaacağız. ürünleri almak için para lazım buda vereceğimiz fiyatları arttıracaktır bence ve siparişten dolayı bekleyeceğimiz sürede var tabi.

kardes iyi guzelde herseyi disarda alırsak biz disariya ne satacagız.hadi satmayı bosver satın alacak parayı nerden bulacagız.bu isin bir sekilde ucundan yakalamak lazım.beginirmisiniz begenmezmisiniz bilmem ama ben bir cihaz ürettim.belki dediginiz firmalarla rekabet edecek gücte degilim ama pastadan bir sekilde pay alınması taraftarıyım.birde sunu belirteyim onların yaptıgı cihazlarında yapılamıyacak tarafları yok,yapmaya yaparızda satmasını beceren buyursun gelsin.
ürettigim cihazın özelliklerini yazayım elestirilerinizi bekliyorum.
yapıcı elestirilerin beni mükemmele ulastıracagına inanıyorum.
modem baglantısı wifi
cihaz baglantıları rf
32 cihaz kotrol edilebiliyor
cihaz icinde webserver yazılım var bu sayede her turlu cıhazla(ios,windows,android,win8) herhangibir yazılım yuklemden kontrol saglanabiliyor.
infrared bilgi,wifi den rf e ve rf den ir a donusturulerek internet uzerınden klıma,tv kontrolu saglanabılıyor.
mail atma özelligi ekliyorum,bu sayade cihaz durumlarını mail ile gönderecegim.
zamanlanmıs görevler ekleyebilirim ancak senaryo vs için bu cihaza daha fazla yuklenmek istemiyorum.yapmasına yaparım ancak microkontroller fazla sismeye basladı.
cihaz ile ilgili daha fazla bilgi:alarmko.net cihaz ip no 88.247.108.213:8080 sifre:1234
öneri ve eleştirilenizi bekliyorum.
saygılarımla.

Sellomon aslında güzel söylemiş.KNX ile ilgili şuan dünyada 328 tane arge merkezi var buda binlerce mühendis demek.Hangi biriyle yarışabileceksin.Türkiyede kendi bus sistemini uygulayan en büyük firmalardan biri legranddı.O dahi şuan knx sisteme geçti...Bu büyük firmaları birkenara bıraktım hadi senin gibi kobi olarak çalışmaya başlayıp bu işin içinden çıkamayan bir sürü firma mevcut.Daha 2 gün önce isim vermeyeyim ama bu tarz bir izmir firmasının bırakıp kaçtığı bir projeyi toparlamaya çalıştık.

Berkerin modülleri Hager ve İnsta Modüllerdir Türkiyede üretilmez.Schneider anahtarları Merten denen firma üzerinden üretir.Modülleri kendi modülleridir fakat Üretimi Türkiyede değildir.Simens keza aynı şekilde kendi ürünleridir fakat Türkiyede değil üretimleri.Vikonun Otomasyon Anahtar ve dedektör termostat grubu yerli üründür.Şuan itibariyle Türkiyede yerli KNX ürün Vikonun haricinde EAE ve Yonnette bulunmaktadır.Makel ve Vikonunda Pano modüllerini kısa zamanda piyasaya çıkaracaklarını söyleniyor.Gördüğünüz gibi çok az firma hazır bir protokol olmasına rağmen kendi ürünlerini üretebiliyor.Durum milyon dolarlık yatırımlara rağmen bu malesef.

Bende bu işin uygulayıcısı kısmında olmanın çok daha fazla para getireceğini düşünüyorum.Kendi ürettiğin ürünlerle bu firmaların karşısında açıkca hiç şansın yok çünkü.Ancak bireysel kimsenin duymadıgı villa tarzı projeler bitirebilirsin oda becerine kalmıs.Aklımda var dediğin uygulamaların inan çoğu önceden yapılmış uygulamalardır.Yinede başarılar dilerim:)

bu işin kompetanı kesinlikle AYPRO, ben bayisiyim mükemmel çözümleri var.
hiç bir firmanın çözümleyemediği istekleri çözebiliyor..
akıllı ev yaptırmak isteyenlere duyrulur başkasını aramayın

Hocam KNX pazarından pek haberiniz yok sanırım.Merak ediyorum hiçbir firmanın çözümleyemediği Aypronun çözümlediği bir örnek verebilirmisin?

kardes ben dedigin gibi yuzlerce muhendisin calıstıgı firma ile rekabet edecek degilim,ancak sunuda bilmek gerekirki bu firmalarda aynen bizim gibi basladılar.ben bu ornekleri 20 senelik ticaret hayatımda bircok firmada gordum.para=buyume+gelisme.benim kendi urettigim cihazı elıme alıpta su plazaya uygulayayım dıyecek halım yok.benım hedef kıtlem su anda sıradan vatandasın kullanabılecegi luks sayılmayacak cıhazlar uretmek.Mıllet olarak kendımızı o kadarda kucumsemıyelım.yapılmayacak hıc bır sey yok.Internette surf yaparken edındıgım deneyım,benım hobi olarak ugrastıgım bazı projelerın profesor olmak ıcın tez olarak hazırlandıgını gordum.Dunya cok kuculdu artık.bilgiye heryerden ulasmak mumkun,onemlı olan bunu kullanmayı becerebılmek.Sen kullandıgın cıhazlarda vay be nasılda yapmıslar dıyebılecegın bısey gordunmu.Ben sahsen goremıyorum.Bugun en basitinden bir bilgisayarın yapamıyacagı otomasyonla ilgili bisey varmı?..yok. içine ne yazarsan onunla ilgili cihaz yapıs olursun.Soyledıgınız cıhazlarla ılgılı benım hıcbır deneyımım yok,ancak hayal edebiliyorum.youtube den ızledıgım kadarı ıle bircogunada gülüp geciyorum.Mesela bir tanesi cıkmıs TRT de efendim haberlesme sistemini rf olarak yapmak insan saglıgına zararlı diyor,madem oyle kapatsın butun televizyon ve radyoları vs.
Ben bir tane ev otomasyonu uylulamak için kablo tesisatı çekilmis ev gördum,emin olun o kablo parasına ben istedikleri butun cihazları calıstırırım.İşin bir baska boyutu bir cihazı uyguladınmı,sonrasında kolay tamir edilebilir olamıs gerekir.Allah askına yuzlerce kablolun bırlestıgı bir elektrik panelinde işi uygulayandan baska kim başedebilir.Ben bile 20 senedir elektronik güvenlik sektorunun içinde olmama ragmen,elektronikten bu kadar anlamama ragmen,başkasının yaptıgı bu tarzda bır ışe elimi sürmek istemem.Düşününki bir istanbul firması Kars a ev otomasyon sistemini sizin dediginiz cihazlarla yaptı.Orda kim tamir veya bakımını yapabilecek bu cihazlara.illa takan firmanın gelmesi gerekecek degilmi.İste bence butun mesele burda.Bu tur cihazların kolay bypas edilebilir ve moduler olması gerekir.Bilmem yanlışmı düsünüyorum.

.Allah askına yuzlerce kablolun bırlestıgı bir elektrik panelinde işi uygulayandan baska kim başedebilir.Ben bile 20 senedir elektronik güvenlik sektorunun içinde olmama ragmen,elektronikten bu kadar anlamama ragmen,başkasının yaptıgı bu tarzda bır ışe elimi sürmek istemem.Düşününki bir istanbul firması Kars a ev otomasyon sistemini sizin dediginiz cihazlarla yaptı.Orda kim tamir veya bakımını yapabilecek bu cihazlara.illa takan firmanın gelmesi gerekecek degilmi.İste bence butun mesele burda.Bu tur cihazların kolay bypas edilebilir ve moduler olması gerekir.Bilmem yanlışmı düsünüyorum.

Bak aslında burada durumu özetlemişsin ama yanlış anlamıssın.İşte bu yüzden farklı bir protokolde çıkardığın ürünün piyasada tutunma şansı çok az.Çünkü bir istanbul firmasının ağrıda programladığı bir eve knx bilen herhangi biri müdahale edebilir.Dahası o sistemin üzerine yenilerini ekleyebilir.Çünkü bu açık sistem.Herkes bu sisteme uyum sağlayabilir ve öğrenebilir.Kaldıki öğrenebileceği onlarca yer var.Peki senin cihazı alsalar yarın allah korusun başına birşey geldimi kim geliştirecek bu sistemi yada bir arıza halinde kim müdahale edecek..Sistemin mükammel çalışıyor diyelim Adam 10 sene sonrada aynı teknolojiylemi yaşayacak.KNX e pek hakim olmadığını görüyorum oyüzden bu şekilde bir örnek verdin bence.Eğer bir ürün üreteceksen bence bu protokol üzerinden birşeyler üretmeye çalış.Bu işini daha kolaylaştıracaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri