Ev elektrik faturasında endüktif ücretlendirme!!

artser

Üye
arkadaşlar bizim eve gelen elektrik faturasında yeni bir ücretlendirme fark ettim..fatura aktif kısmında 30 tl ücret endüktif kısmında ise 29 tl ücret olmaz üzere toplam 94 tl fatura gözükmektedir..

bende geçmişe dönük diğer faturaları kontrol ettim yaklaşık 10 senedir bu ücret alınmaktaymış bizden..elektirik idaresine gittim sistemde böyle bir ceza gözükmüyor dedi elemean gönderip sisteminize vede saatinize baktırcaz dediler..normalde bu ücretin alınmaması gerekiyor dediler..

saatimizin digital olup olmadığını sordular digital dedik..

her ay oralama 25-30 tl arası endüktif ceza kesilmiş..

ne yapmamız gerekiyor..bu ceza normalde alınması gerekiyor mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
evlerde reaktif v.s. ücret yoktur. galiba sizi sisteme kaydederken sanayi tarifesinden kaydetmiş olabilirler. bence hertürlü hakkınızı arabilirsiniz.

yanlız şöyle bir durum var..bu saat aslında işyeri saati ama biz evde kullanıyoruz bu saati..ama sanayi cereyanı değil ticarethane yazıyor faturada..ayrıca trifaz değil normaz monofaz elektrik..

1) eve gelen enerji ticarethane(dükkan v.s.) üzerinden mi besleniyor ? eğer öyleyse durum normal
2) siz eğer eskiden dükkan'da kullanılan saati söküp ev'de kullanmaya başladıysanız sorun sizde bence. nedeni xedaş'a durumu bildirmeniz gerekmektedir. onlarda ona göre saati inceleme v.s. abone programlarında gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekmektir.

2 nolu sizin duruma uygunsa hak felan arama durumu nasıl olur bilemem. ama en azından bundan sonra durumunuz düzelir.

monofaze (tarife bilgisine idareden tekrar baktırın..) elektrikte hiç bir şekilde reaktif olmaz..ne cezası nede reaktif okuma söz konusu olamaz..Ancak sizin sayacınız trifaze görünüyorsa (ki bu durumda zaten fazla elektrik bedeli ödüyorsunuzdur..3 fazdan 1 kw kullandığınız öngörülür 1 kw okuma karşılığı..) o zaman ciddi bir hata ile karşı karşıyasınızdır...

saat falan sökmedik yanlış anlaşılmasın..:eek::eek:.;)..yeni kat çıktığımız eve elektirk vermedikleri için

biz boş olan saatin(iki dükkanı tek dükkana çevirince saatin biri boşa çıktı..) birini eve sayaç boş diye bağladık ama o bağladığımız saat monofaz normal bürotipi elektirk sayacı..

birde senelerdir hiç kullanmadığımız sanayi tipi trifaz elektirk sayacımız var..bodrum olduğu için hiç kullanılmıyor ve de eski saatlerden digital değil..acaba sistemlerinde böyle bir karışıklık mı oldu?

saat falan sökmedik yanlış anlaşılmasın..:eek::eek:.;)..yeni kat çıktığımız eve elektirk vermedikleri için

biz boş olan saatin(iki dükkanı tek dükkana çevirince saatin biri boşa çıktı..) birini eve sayaç boş diye bağladık ama o bağladığımız saat monofaz normal bürotipi elektirk sayacı..

birde senelerdir hiç kullanmadığımız sanayi tipi trifaz elektirk sayacımız var..bodrum olduğu için hiç kullanılmıyor ve de eski saatlerden digital değil..acaba sistemlerinde böyle bir karışıklık mı oldu?

tam benim tahmin ettiğim 2.ci madde.
xedaş'a durumu bildirmediniz galiba. onlarda saati ticarethane olarak okudular sürekli. dilekçe verip ticarethane olan aboneliğinizi mesken'e çevirtireceksiniz. xedaş yetkilileri gerekli inceleme v.s. sonra belki sayacınızı söküp kurumda bile inceleme yapabilirler duruma göre sonra gerekli işlemleri yapıp mühürlerler.
eğer ne kadar zaman'dır bu şekilde kullandığınızı kanıtlayabilirseniz kurumun takdiri doğrultusunda mahsuplaşma yapılabilir.

bugün kuruma gittik..sizin saat ilk açıldığından beri trifaz olarak gözüküyor dediler.ama bu saat monofaz..tesisatı yapan elektirkçinin hatası dediler..

bizde dedik sizin elemanlar sonra gelip kontrol edip açmıyorlar mı dedik onlarda siz rüşvet vermişsinizdir belki dediler..:))

bu işi fazla kurcalamyın dediler bize..tamam dedik çıktık...

tesisatı yapan elektirkçi ben onu monofaz olarak projelendirdim dedi..açıp geriye doğru dosyalara baksınlar diyor..

valilikte bu işin şikayet yeri var dediler..hem oraya hem de tüketici haklarını koruma derneğine,ayrıcada elektirkçiler odasına şikayetinizi iletin dediler..

yani dediler de dediler...:)))

bizde hadi hayırlısı diyip çıkacaz yola..

bu konuda mahkemeye gidersen xedaşa ot yoldurursun inan bana senin elektrikçin tesisatı yanlış yapmış olsa bile senin ensilatörün bunu nasıl kontrol etmiş ve buna enerji verilmesi için xedaşı kontrole getirmiş buraya onayı kim vermiş tamamen bir ihmal söz konusu mühürlü bölgelerle oynama yok ise kesinlikle haklı çıkarsın.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri