Ev İçi Sigorta Kutusunda Hangi Sigortayı Kullanmalıyım

FhmYnz

Üye
IMG_20221030_032840.jpg

Arkadalar Merhaba Oturduğum ev çok eski olduğu için sigortaların bazıları neredeyse yanma derecesine gelmişti. Bende evde bulunan resimdeki sigortaları taktım sigortalardan pek anlamadığım için hepsi aynı sanıyordum ancak en sol ve sağdaki sigorta atmaya başladı. Resimdeki gibi hangi sigortada hangi cihazlar çalıştığını yazdım tabi bunlar sürekli çalışan cihazlar değil ancak buzdolabı ve şofben sürekli açık fön makineside hergün sabah açıyorum 5 dakika sadece. Nem alma cihazı sürekli açık maksimum 180 w kulkanmakta. Bu resimdeki sayaçları değiştirmem gerek hangi sigorta ve kaç amperlik kullanmam gerek arkadaşlar. Kaçak akım rolesi de yok onuda takabikirmiyim birde. Dairede topraklama hattıda yok. Siemens b20 veya b25 yeterli olurmu.

arkadaş sigortayı büyük takmayacaksın, büyütmeyeceksin. aynı hatta o makineleri kullanmayacaksın. ha benim malımın da önemi yok, canımın da önemi yok dersen kalın kablo döşe (döşemesen de olur) sonra ister 25 amper istersen de 30 amper sigorta tak ki sigorta bir daha atmasın.
30 yıllık ev komple her cihaza yeni hat çekemem maalesef en olabilir yönünü ve hangi sigortaları kullanabilirim onu öğrenmek istedim. Hangi sigortada hangi cihazların çalıştığını belirttim. Bunda bunu kullan sunu kullan demeniz yeterli. Önceki söktüğüm sigortalar 10 yıldan fazladır takılıydı zaten. M
evinizin 30-40 yıllık olması önemli değil. önemli olan sağlıklı tesisat. yukarıda arkadaşlarım o sigortaları takan kişinin yorumunu yapmışlar, kullanabileceğiniz sigortaları da, değerleriyle belirtmişler. bunsan sonra sizin yapacağınız elinizden geliyorsa, satın alıp takmak; gelmiyorsa bir elektrikçiye yukarıda öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda yaptırmanız olacaktır. Allah korusun demekle Allah korumaz, kitapta yazar ki, ben sizlere kullanasınız diye akıl verdim. tedbirini önlemini al gerekeni yap. sonrasında bizleri koruyan gözeten işini yapar merak etme

evinizin 30-40 yıllık olması önemli değil. önemli olan sağlıklı tesisat. yukarıda arkadaşlarım o sigortaları takan kişinin yorumunu yapmışlar, kullanabileceğiniz sigortaları da, değerleriyle belirtmişler. bunsan sonra sizin yapacağınız elinizden geliyorsa, satın alıp takmak; gelmiyorsa bir elektrikçiye yukarıda öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda yaptırmanız olacaktır. Allah korusun demekle Allah korumaz, kitapta yazar ki, ben sizlere kullanasınız diye akıl verdim. tedbirini önlemini al gerekeni yap. sonrasında bizleri koruyan gözeten işini yapar merak etme.
Çok teşkkür ederim bilgilendirdiğiniz için 🙏

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Termosifon aslında 1800 w. Buzdolabı ile aynı hat üzerinde sadece fön makinesini kullanınca şarter atıyor. İlk ikisi icin 20 amper termisifon ve buzdolabı bağlı olduğu hatta 25 amper taksam olurmu ? Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için bu arada.
güç hesabı P=U x I veya I(amper)=P(watt) / U (Volt) 1800/220=8.18 Amper basit yollu hesabı kabaca böyledir dostum.Yazdığın şekilde de yapabilirsin 5 Amper yüksek takman büyük bir zarara yol açmaz diye düşünüyorum.Arkadaşların dediği gibi Kablo kesitlerine baksan iyi olur.1 sigortaya 2 besleme faz kablosu girmiş olabilir sen bunları ayırıp 2 sigorta koyarak daha güvenli hale getirebilirsin.
Unutmaman gereken 40 A sigorta tüm daire için giriş sigortasıdır yani alacağın 3 sigorta bu 40A sigorta üzerinden beslenmelidir.onu kapattığında tüm daire elektriği kesilmelidir.16 A koyulması gereken yere 40A koyarsan kabloların yanma ve yangın çıkarma riski olabilir buyüzden önemlidir.
Ayrıca hayat koruma,yangın koruma gibi şeylerden 1 tanesini bağlamanda gereklidir.Faz ve nötr bunun üzerinden geçer ani akım değişikliklerinde atar.mesela bir insan elektriğe çarpıldığında ani ve yüksek akım çeker hayat koruma atar..

Kardeşim sana olurunu yazıyorum.
Kablolarının 2.5luk olduğunu varsayıyorum, bunu tespit etmen lazım, kabloların üzerinde yazar. (Prizlere 2.5mm2, Aydınlatmaya 1.5mm2 olur, öyleyse aradaki kalınlık farkından kaçlık olduğunu anlarsın)

1. ve 3. sigortadaki cihazlar aynı anda 16 amperlik sigortalarla sorunsuz çalışacaktır. (Sigortaların açma eğrisi vardır, 16 amperi geçtiği gibi atmaz, sürekli bir şekilde 18 amper çekilse bile 1 saat boyunca atmaz. 23 amper çekilirse 1 saat içinde atar. Bu cihazların rezistansları 1 saat boyunca aynı anda ve sürekli şekilde akım çekmeyecek. 16B sigorta almalısın. (Tesisat yeni olsa yönetmeliğe göre yanlış olsa da 20 amperde takılabilirdi ama 30 yıllıksa kablolar takılmamalı, riskli olur. Yönetmelik 2.5 kablo için 16 amper diyor.)

2. sigortaya elindeki 6 amperlik sigortayı kullanabilirsin. Yeni alacağım diyorsan o hattın kablosu da 2.5luk ise onu da 16B alabilirsin. Eğer inceyse (1.5luk ise) 10B almalısın.

Tabi kabloların tamamı 30 yıl önce 1.5luk kabloyla çekildiyse 10 amper sigorta takıp fazla güç çeken cihazları aynı anda kullanmamalısın.

Sigortalara birden fazla kablo giriyorsa, ayrı sigortalara girerek sigorta yükünü düşürebilirsin.
Ayrıca Şebeke voltajı 230 volttur. Cihaz amperini hesaplarken 230'a böleceksin ve bir kaç cihazın amperini toplayıp hemen bu sigorta bunu kaldırmaz demeyeceksin. O cihazların sürekli ve aynı anda o akımı çekmeleri lazım ki sigorta atsın. Yüksek güç çeken ev cihazları sürekli şekilde akım çekmezler ya termostatları vardır ya da o kadar güçlü bir cihaz uzun süre kullanmazsınız, kısa süreli kullanılıp kapatılır.

Ayrıca şunu da ekliyeyim. Buzdolapları yüksek güç çekiyor gibi algılıyor insanlar, ev tipi buzdolabı 1 amper bile çekmiyor. Uzun süre devrede olduğu için faturaya etkisi fazla oluyor, insanlar bunu yanlış yorumluyor.

Son düzenleme:
Kardeşim sana olurunu yazıyorum.
Kablolarının 2.5luk olduğunu varsayıyorum, bunu tespit etmen lazım, kabloların üzerinde yazar. (Prizlere 2.5mm2, Aydınlatmaya 1.5mm2 olur, öyleyse aradaki kalınlık farkından kaçlık olduğunu anlarsın)

1. ve 3. sigortadaki cihazlar aynı anda 16 amperlik sigortalarla sorunsuz çalışacaktır. (Sigortaların açma eğrisi vardır, 16 amperi geçtiği gibi atmaz, sürekli bir şekilde 18 amper çekilse bile 1 saat boyunca atmaz. 23 amper çekilirse 1 saat içinde atar. Bu cihazların rezistansları 1 saat boyunca aynı anda ve sürekli şekilde akım çekmeyecek. 16B sigorta almalısın. (Tesisat yeni olsa yönetmeliğe göre yanlış olsa da 20 amperde takılabilirdi ama 30 yıllıksa kablolar takılmamalı, riskli olur. Yönetmelik 2.5 kablo için 16 amper diyor.)

2. sigortaya elindeki 6 amperlik sigortayı kullanabilirsin. Yeni alacağım diyorsan o hattın kablosu da 2.5luk ise onu da 16B alabilirsin. Eğer inceyse (1.5luk ise) 10B almalısın.

Tabi kabloların tamamı 30 yıl önce 1.5luk kabloyla çekildiyse 10 amper sigorta takıp fazla güç çeken cihazları aynı anda kullanmamalısın.

Sigortalara birden fazla kablo giriyorsa, ayrı sigortalara girerek sigorta yükünü düşürebilirsin.
Ayrıca şebeke voltajı 230 volttur. Cihaz amperini hesaplarken 230'a böleceksin ve bir kaç cihazın amperini toplayıp hemen bu sigorta bunu kaldırmaz demeyeceksin. O cihazların sürekli ve aynı anda o akımı çekmeleri lazım ki sigorta atsın. Yüksek güç çeken ev cihazları sürekli şekilde akım çekmezler ya termostatları vardır ya da o kadar güçlü bir cihaz uzun süre kullanmazsınız, kısa süreli kullanılıp kapatılır.

Ayrıca şunu da ekliyeyim. Buzdolapları yüksek güç çekiyor gibi algılıyor insanlar, ev tipi buzdolabı 1 amper bile çekmiyor. Uzun süre devrede olduğu için faturaya etkisi fazla oluyor, insanlar bunu yanlış yorumluyor.
Çok teşekkür ederim çok bilgilendirici bir yazı olmuş eline sağlık abicim 🙏

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri