Etlik piliç kümesi

amasyali

Üye
Merhabalar
Etlik piliç kümesinde kullanılan havalandırma ısıtma soğutma motorları sensörleri yerleşim planına ihtiyacımız vardır. elinde bu tip projesi olanlardan yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar
Etlik piliç kümesinde kullanılan havalandırma ısıtma soğutma motorları sensörleri yerleşim planına ihtiyacımız vardır. elinde bu tip projesi olanlardan yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Ben bir tavuk kümesinde bir zamanlar elektrikçi olarak çalışmıştım bakımını yaptığım 12 tane kümes vardı hepsi de etlikti fakat otomasyon bişiy değildi...

Isıtma işlemini elektrikli kömür sobaları sağlıyordu sobaların hava çıkışlarında kümesin etrafını dolanan balonlar vardı ve bu balonlar şişip ısınıp sıcak hava üflüyorlardı kümesin ortasında ise PT100 diye tabir edilen sensörlerden vardı sobalara bağlı ve seviyeyi yakalayınca sobaları durduruyordu...

Soğutma işlemini ise pet dedikleri radyatör peteği gibi kartonlar vardı bu kartonların altta su pompa motorları sayesinde hazneden tepelerine su dökülüp soğutma işlemi sağlanıyordu...

Havalandırma işlemi ise kimi kümeslerde 5 kimilerinde 6 tane Fan vardı içerideki asit durumuna göre ( nefesle takip ediyoduk analog döngü :D ) 3 yada daha fazla açıyorduk genelde küçük 5 tane olan kümeslerde 4 tanesi devamlı çalışıyordu yazın büyüklerde 6 fan olan yerlerde ise 5 tane devamlı çalışıyordu tabi bu da devamlı motor yanmalarına sebep verdiği için ben onları pic devresi ile yarım saatte bir tanesini yarım saat dinlendirecek şekilde döngüye sokmuştum.

Örneğin 4 tane fan aynı anda çalışmaya başlıyo bir tanesi bekliyor yarım saat sonra fanlardan biri devreden çıkıyo beklemedeki devreye giriyo yarım saat sonra beklemedeki devreye giriyo çalışanlardan biri çıkıyo şeklinde bişiyler yapmış motor yanmalarını azaltmıştım bir miktar...

Ha tam otomasyon bir sistem kümes ise bu yazdıklarımı hiç okumadan geçebilirsiniz çünki bilgim yok...

tam olarak ne istiyorsunu ben bu konuda otomasyon programı yazabilirim bilgisayar üzerinden kontrol uzaktan kontrol oto kontrol amaç havalandırma aydınlatma ısıtma gibi işlemlermi yapılacak ********

Moderatör tarafında düzenlendi:
' Has Artvinli' kumes otomasyonu ile ilgili yazi dizini heyecanla okuyup, sabirsizlikla bekliyoruz. Abi supersin ya. Gercekten sonuna kadar sabirsizlikla okudum son cumlede de mukafatini aldim:)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

selamlar elektonik devreleriniz hazırsa bunların on off kablo uçlarına yapılıcak küçük bir operasyon ile işlem yapılabilir.. benim yapacağım işlem nedir yazıyorum..... masrafsız bir şekilde minimum.....

ilgili kontrol edilecek devreler veya aygıtlara ait on off buton larını ana merkeze odaya kablo ile bağlantıyı sağlayınız.
her aygıtın cihazın 2 ucu olmalıdır bağımsız.
bu uçlara röle bağlantılarını sağlayınız kaç adet aygıt kontrol edilecekse...
sonra ben de bu alt yapıya göre örnek bir bilgisayardan kontrol programı otomasyonu yazıcam
siz kontrol işlemlerini bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
zamanla çeşitli eklentiler eklenebilir ilk önce kullanım yönelik çalışmalar denemeler yapılır sonra isteklere göre eklemeler yapılır
bu eklemeler ne olabilir örnek olarak açıklıyorum...

kümesteki a numaralı fan belirli bir saatte çalışsın
kümestek b numaralı soba belirli dakkalar arasında çalışsın dursun
kümesteki ana sulama vanası şu saatte açılsın şu saaate kapansın
kümes sicaklığı 15 derecenin altına düştü dikkat otomatik soba çalışsın
oda sicaklığı 25 dereceyi geçti dikkat soba kapansın

bu işlemler program ile yapılır
istenirse ek bir işlemler konttoller isteniyorsa uydu üzerinden android telefon ile kontroller sağlanır
ayrıca yazılıma sms servisi ve uydu üzerinden kontrol işlemleri eklenebilir
bu saydıklarım bütçe gerektiren olaylardır minimum derecede yapılmaya gayret edilir
önemli olan sizin kümes lerdeki aygıtları oluşturup monte etmeniz hepsi bu

sobanızı fanlarınızı gibi aygıtları gerekli yerlere koymak monte etmek bunların on off kontrolerini sağlayan butonlara ait kabloları ana merkeze odaya hat çekmek röle bağlantısını bağlamakl
rölelere otomasyon ile kontrol sağlamak
umarım anlaşılır bir şekilde yazabilmişimdir....

plan yok fakat yazılım desteği sunabilirim plana ihtiyacınız yokki ???? gerekli odalara veya yere araçları monte etme bu araçlar ne olabilir ISITMA , HAVALANDIRMA , SULAMA , BUNLARI DA NASIL KONTROL EDEBİLİRİZ... BİR ÇOK YOLU VAR

HEPSİNİN ORTAK TARAFI BİR BUTTON İLE AÇ KAPAT HEPSİ BU BU BUTONLARI YAZILIM VEYA SENSÖRLER İLE KONTROL EDEBİLİRİZ BELİRLİ ŞARTLAR İLE....... ÇOK SİCAKSA AÇ ÇOK SOĞUKSA KAPAT VS......

yazılım bilgisayar programıdır bu yazılım ile araçlarınızda aygıtlardan gelen kabloalr aracılıığı ile röle bağlantılarına komut işlem yollanır belirli kriterlere göre otomatik veya manual olarak sensör her köşeye monte etmek lazım yazılım ise bilgisyardan tüm herşeye müdahale etmektir hepsi bu plan bu ............................ ???????????? bu yazılımdan önce örnek olarak bazı aygıtları ortamınıxa monte edebilirsiniz kabloalr hatlar çekilir rölelere bağlanır çıkışlar bellidier bu çıkışlara pc den verilere göre işlem yapacak elektronik devre yapılır bu devre usb üzerinden olur veya portlar.. şunu aç kapat tettikle işlemleri........ belirli kriterlere görede bilgisayara ver, gönderilir bu gelen veri dataya göre işlem gerçekleştirilir

plan yok fakat yazılım desteği sunabilirim plana ihtiyacınız yokki ???? gerekli odalara veya yere araçları monte etme bu araçlar ne olabilir ISITMA , HAVALANDIRMA , SULAMA , BUNLARI DA NASIL KONTROL EDEBİLİRİZ... BİR ÇOK YOLU VAR

HEPSİNİN ORTAK TARAFI BİR BUTTON İLE AÇ KAPAT HEPSİ BU BU BUTONLARI YAZILIM VEYA SENSÖRLER İLE KONTROL EDEBİLİRİZ BELİRLİ ŞARTLAR İLE....... ÇOK SİCAKSA AÇ ÇOK SOĞUKSA KAPAT VS......

yazılım bilgisayar programıdır bu yazılım ile araçlarınızda aygıtlardan gelen kabloalr aracılıığı ile röle bağlantılarına komut işlem yollanır belirli kriterlere göre otomatik veya manual olarak sensör her köşeye monte etmek lazım yazılım ise bilgisyardan tüm herşeye müdahale etmektir hepsi bu plan bu ............................ ???????????? bu yazılımdan önce örnek olarak bazı aygıtları ortamınıxa monte edebilirsiniz kabloalr hatlar çekilir rölelere bağlanır çıkışlar bellidier bu çıkışlara pc den verilere göre işlem yapacak elektronik devre yapılır bu devre usb üzerinden olur veya portlar.. şunu aç kapat tettikle işlemleri........ belirli kriterlere görede bilgisayara ver, gönderilir bu gelen veri dataya göre işlem gerçekleştirilir

YAZILIM DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ YOK

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri