ethernet-fiber kablo kod sistemi

foxspring

Üye
Merhaba Arkadaslar

Bir networkte kabloların kod sistemi nasıldır, bununla ilgili bir örnek vercek veya kodlama nasıl yapılır tarif edebilecek veya standardını verebilecek biri varmıdır?

Kodlamadan kastınız nedir? Birazdaha ayrıntılı yazabilirmisiniz?

Merhaba Arkadaslar

Bir networkte kabloların kod sistemi nasıldır, bununla ilgili bir örnek vercek veya kodlama nasıl yapılır tarif edebilecek veya standardını verebilecek biri varmıdır?

mesela cihaz switch arası rj45 kablonun iki ucundaki kablo kodu, switchler arası fiberlerin iki ucundaki kablo kodları gibi

mesela cihaz switch arası rj45 kablonun iki ucundaki kablo kodu, switchler arası fiberlerin iki ucundaki kablo kodları gibi

Eğer renk kodlarını istiyorsan şu şekilde:

pinout.RJ45.color-codes.gif

Eğer bağlantıları soruyorsan ise şu şekilde:

EthernetRJ45B.gif

1.Patch kablo bilgisayarda-hub'a , hub'dan hub'a ve diğer cihazlar arasında kullanılıyor.

2.Cross kablo iki pc haberleşmesinde cihaz kullanmadan haberleşmeyi sağlıyor. Bazı hublar bu şekilde birbirlerine ek yapılabiliyor.

Umarım yanlış anlamamışımdır sorunu, yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.

Arkadaşım ilgin için çok sagol.

Sanırım olayı tam anlatamadım, bunların hepsi cok iyi bilgi fakat hepsini biliyorum, tesekkürler.

Benim istediğim; mesela otomasyon panolarında motora giden kablonun üstünde W300 yazar yada X1.1 nolu kablo vardır, her kabloyu numaralarız. Benim istediğimde bunu ethernet kabloları için nasıl yaparız?

Biz 3şekilde yapıyoruz.

1-)Sistem Racklı ve kapsamlı ise;

Rack ve soket numarasını veriyoruz.

Örneğin 41.Rack 12.soket ise kabloya 41.12

2-)Eğer sabit ipli sistemse ip adresini direkt yazıyoruz

Örn: 192.168.1.3

3-)Yada Alıcının MAC adresinin son 6 kısmını yazıyoruz.

ÖRN: 2AA13B gibi.

Bİr standartı varmı bilmiyorum ama biz bu şekilde kendi standartmızı koyduk.Bu arada yurtdışından gelen PLCli IPli sistemli kabinlerin bir çoğunda direkt ip adresinin yazdığınıda gördüm; PLC'nin etiket numarasını ve portununda yazdığını gördüm (Örn: 3A2 (PLC numarası) COM-C ise şöyle yazıyor: 3A2-C)

Arkadaşım ilgin için çok sagol.

Sanırım olayı tam anlatamadım, bunların hepsi cok iyi bilgi fakat hepsini biliyorum, tesekkürler.

Benim istediğim; mesela otomasyon panolarında motora giden kablonun üstünde W300 yazar yada X1.1 nolu kablo vardır, her kabloyu numaralarız. Benim istediğimde bunu ethernet kabloları için nasıl yaparız?

Sağolasın buda benim için bir fikir oldu, tesekkurler.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri