EtherCAT Sürücü Bilgisayar Bağlantısı

Merhaba,

Elimde ethercat destekleyen bir servo sürücü var. Bu sürücüye bilgisayar üzerinden bağlanmak istiyorum. Konuyu tam bilmiyorum ancak yanılmıyorsam bilgisayarın ethernet bağlantısı için ethercat protokolünü yüklemeliyim. Bu noktada takılıyorum. Yüklenecek dosyayı nerden bulabilirim. Kurduğum mantık doğru mudur. Ethercat ile ilgili bilgi araştırdığımda karşıma sürekli backoff un ürünleri ve dökümanları çıkıyor ancak benim ürünüm başka bir marka...

1649170950344.png

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Öncelikle bilgisayarınıza TwinCat 3.1 yazılımını kurun.
Ardından C:\TwinCAT\3.1\System dizinindeki TcRteInstall.exe uygulamasını çalıştırın.
Incompatible devices altında bağdaştırıcıları göreceksiniz ve ilgili bağdaştırıcıyı seçerek install butonu ile ilgili bağdaştırıcıyı EtherCat olarak tanımlamış olacaksınız.

Öncelikle bilgisayarınıza TwinCat 3.1 yazılımını kurun.
Ardından C:\TwinCAT\3.1\System dizinindeki TcRteInstall.exe uygulamasını çalıştırın.
Incompatible devices altında bağdaştırıcıları göreceksiniz ve ilgili bağdaştırıcıyı seçerek install butonu ile ilgili bağdaştırıcıyı EtherCat olarak tanımlamış olacaksınız.

Tarif ettiğin gibi oldu. Teşekkürler. Başka bir şey sormak istiyorum. (Bu arada herhangi bir projesel amacım yok sadece aklıma takılanları araştırıyorum)

imalatçı derki, twincat üzerinden bağlanabilirsin. Birde xml dosyası ve uygulama klavuzu verdi. Konuyu bilmediğimi bir daha hatırlatarak, klavuza baktığımda register adresleri ve ne amaçla kullanıldığı var. Twincat e baktım biraz. program yazmam gerekiyor gibi bir izlenime kapıldım.

O halde atıyorum kabaca işleyiş, xml dosyası ile cihazı tanıt, twincat ile program, arayüz yaz kullan şeklinde midir ?

Elinizdeki xml uzantılı dosya Ethercat için esi dosyası yani elinizde servo driver'i TwinCat'in ne olduğunu anlayabilmesi için. Bu dosyayı C:\TwinCAT\3.1\Config\Io\EtherCAT\ dizini içerisine yani arkadaşlarının yanına bırakabilirsiniz, bu sizteminizi kurarken sizin için gerekecek.

Program yazma kısmına gelince tabiki yazmalısınız burada elinizdeki klavuz sizi aydınlatacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri